eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyPowrót do pracy po wychowawczym i zwolnienie. Czy dostanę zasiłek dla bezrobotnych?


2013-07-02 23:45 autor: konto usunięte

5 879 odsłon

Powrót do pracy po wychowawczym i zwolnienie. Czy dostanę zasiłek dla bezrobotnych?

Witam, 

Mam pytanie: chcę wrócić do pracy po 2-letnim urlopie wychowawczym, ale wiem że dostanę wypowiedzenie z pracy i zastanawiam się czy jeśli zgodzę się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, to dostanę zasiłek dla bezrobotnych z Urzędu Pracy? Czy tylko jeśli będzie to rozwiązanie umowy z winy pracodawcy, taki zasiłek będzie mi udzielony?

I czy jeśli będzie konieczne abym wróciła choć na jeden dzień do pracy (po to aby było mi wręczone wypowiedzenie), to muszę poddawać się badaniom lekarskim (zdolność do pracy) i kto za nie zapłaci: ja czy zakład pracy? Jak powinno nastąpić rozwiązanie umowy o pracę abym mogła uzyskać prawo do zasiłku dla bezrobotnych bez konieczności odczekiwania na przyznanie tego świadczenia?

Byłam zatrudniona od marca 2009 na czas określony (do roku 2019), w marcu 2010 zaszłam w ciążę i od początku byłam na chorobowym, później macierzyński i urlop wychowawczy przez 2 lata. W trakcie mojego urlopu wychowawczego firma została przejęta przez inną spółkę razem z pracownikami w tym także ze mną w umowie, którą podpisywałam z pierwszą firmą jest zapis o 2-tygodniowym okresie wypowiedzenia - co z tym wypowiedzeniem, jeśli firma nie chce przedłużyć ze mną umowy (rzeczywisty powód tego nie-przedłużania to fakt, że na moje miejsce chcą przyjąć mężczyznę).

Pytanie zaktualizowano 2013-07-03 00:40

jak powinno nastąpić rozwiązanie umowy o pracę abym mogła uzyskać prawo do zasiłku   dla bezrobotnych bez konieczności odczekiwania na przyznanie tego świadczenia

Pytanie zaktualizowano 2013-07-03 01:09

byłam zatrudniona od marca 2009 na czas określony( do roku 2019) w marcu 2010 zaszłam  w ciąże i od początku byłam na chorobowym, póżniej macierzyński i urlop wychowawczy przez 2 lata. w trakcie mojego urlopu wychowawczego firma została przejęta przez inną spółkę razem z pracownikami w tym także ze mną w umowie którą podpisywałam z pierwszą firmą jest zapis o 2 tygodniowym okresie wypowiedzenia- co z tym wypowiedzeniem jeśli firma nie chce przedłużyć ze mną umowy( rzeczywisty powód tego nie-przedłużania to fakt że na moje miejse chcą przyjąć mężczyznę)

Pytanie zaktualizowano 2013-07-03 10:35

dziękuje za odpowiedź

czyli umowa powinna być rozwiązana z przez pracodawcę z przyczyn np zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dot. zakładu pracy, Bezpośrednio przed urlopem macierzyńskim byłan na zwolnieniu l4 ponad 30 dni więc muszę poddać siębadaniom lekarskim za które zapłaci pracodawca mimo iż w dniu mojego powrotu do pracy otrzymam wypowiedzenie umowy A CO Z 2 TYGODNIOWYM OKRESEM WYPOWIEDZENIA CZY OBOWIĄZUJE W WYŻEJ WYMIENIONYM PRZYPADKU i czy będę musiała świadczyć pracę przez te 2 tygodnie na rzecz pracodawcy????????? proszę o szybką odpowiedź i z góry bardzo dzękuję

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-07-03 09:52 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

    Wsytuacji, gdy pracodawca wypowie Pani umowę lub zostanie ona rozwiązana na mocy porozumienia stron z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy, prawo do zasiłku będzie przysługiwało po 7 dniach od daty rejestracji. W przypadku rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron, z przyczyn innych niż wskazane wyżej, prawo do zasiłku przysługuje po 90 dniach od daty rejestracji i zasiłek o te 90 dni ulega skróceniu.

    Zgodnie z art. 229 § 2 kodeksu pracy, w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Samo przebywanie na urlopie macierzyńskim oraz wychowawczym nie rodzi potrzeby odbycia kontrolnych badań lekarskich. Jeżeli jednak bezpośrednio przez rozpoczęciem urlopu przebywała Pani na zwolnieniu lekarskim przez okres dłuższy niż 30 dni, wówczas zachodzi konieczność przeprowadzania kontrolnego badania lekarskiego. Badania przeprowadzane są zawsze na koszt pracodawcy. Określa to Kodeks Pracy w art 229 par 6.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • beeeti83

    Dodano 2013-02-14 15:48 przez beeeti83

    Jak rozwiązać umowę, aby zachować prawo do zasiłku?

    Witam,
    Obecnie jestem na urlopie wychowawczym, który kończy się 26 lutego br. Ponieważ jestem matką samotnie wychowującą dziecko w wieku 3,5 roku, prosiłam pracodawcę o umożliwienie mi pracy tylko na pierwszą zmianę.
    Niestety spotkałam się z odmową (dzwoniłam do inspekcji pracy i dostałam informację...

  • pankowa5

    Dodano 2012-10-19 22:39 przez pankowa5

    Rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony

    Mam pytanko. Jestem zatrudniona w sklepie jako sprzedawca na cały etat na czas nieokreślony od 1.11.2009 r. Od dwóch lat jestem na urlopie wychowawczym płatnym. Urlop ten kończy mi się 31.10.2012 r. Nie chcę kontynuować tego urlopu, gdyż byłby on już bezpłatny.
    Dlatego chciałam się zwolnić i iść na ...

  • xpaulax1

    Dodano 2013-09-20 21:07 przez xpaulax1

    Czy pracodawca może mnie zwolnić po urlopie wychowawczym?

    Obecnie przebywam na uropie wychowawczym do 3.10.2013 (90 dni). Pracodawca już dzisiaj mówi o szukaniu innej pracy, że nie ma dla mnie miejsca, moje stanowisko jest zajęte, umowę mam na czas nieokreślony z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Co może mi grozić w przypadku gdy odmówię pracodawcy podp...

  • Leek

    Dodano 2013-03-12 00:42 przez Leek

    Prawo do zasiłku po urlopie wychowawczym

    1. Czy gdybym otrzymała wypowiedzenie po okresie 12 miesięcy trwania zatrudnienia na 3/4 etatu (obniżony czas pracy wynikałby z uprawnień do urlopu wychowawczego) przysługiwać mi będzie zasiłek dla bezrobotnych? A gdyby ten okres trwał krócej niż 12 miesięcy? np 5 miesięcy? A gdybym ten urlop przedł...

  • justyna4400

    Dodano 2013-01-28 12:32 przez justyna4400

    Wypowiedzenie pracy w czasie trwania urlopu wychowawczego

    Pracuję w firmie od 2009 r z przerwami. Ostatnia umowa została zawarta na czas nieokreślony 31.10.2010 r. W tym czasie zaszłam w ciążę i poszłam na urlop macierzyński, a teraz od grudnia 2012 r. jestem na wychowawczym do września 2013 r.
    Chcę rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron i iść na b...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić na podstawie wypowiedzenia umowy o pracę albo za porozumieniem stron. Pracodawca może umożliwić zwalnianemu pracownikowi wybór sposobu zwolnienia.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę jest uzależniony przede wszystkim od okresu, na jaki umowa została zawarta (na przykład na czas nieokreślony, okres próbny). Okres ten uwarunkowany jest także od czasu, jaki pracownik przepracował u danego ...

Rozwiązując umowę z pracodawcą, należy zwrócić uwagę na szereg uwarunkowań, które muszą zostać spełnione, by proces ten przebiegał zgodnie z obowiązującym prawem. W innym przypadku mogą pojawić się komplikacje przy próbie ...

Członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych podlegają ubezpieczeniom społecznym na zasadach ogólnych (tj. spółdzielnie opłacają za nich składki ZUS). Za członków tych opłacane są także składki na Fundusz Pracy (za wyjątkiem ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania