eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyEkwiwalent za zaległy urlop


2013-04-17 07:31 autor: KoDa

5 248 odsłon

Ekwiwalent za zaległy urlop

Witam. Mam pytanie odnośnie urlopu. W poprzedniej pracy miałem umowę na czas nieokreślony. Przepracowałem tam 3 lata wykorzystując przysługujący mi urlop w wymiarze 9 dni (za te 3 lata). Rozwiązałem umowę za porozumieniem stron i zatrudniłem się w innej firmie po 2 tygodniach. Otrzymałem w niej umowę na 1 rok, a obecnie została przedłużona na 5 lat. Obecny staż pracy to 2 lata (w tym 6 miesięcy L4).

Czy urlop z poprzedniej pracy przepadł mi czy może przeszedł do obecnej firmy? Czy mogę ubiegać się o jakiś ekwiwalent za ten niewykorzystany urlop?

Pozdrawiam

Daniel Kozłowski

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-04-22 14:09 autor odpowiedzi: Sebastian Jarych

    Dzień dobry.

    Roszczenie o ekwiwalent za urlop wypoczynkowy może przysługiwać tylko od pracodawcy, który był pracodawcą w czasie nabywania prawa do urlopu lub jego następcy prawnego (w rozumieniu ogólnym lub prawa pracy).

    Z opisu sprawy wygląda, że z roszczeniem należy wystąpić przeciwko poprzednieniemu pracodawcy - bo to on nie udzielił należnego urlopu i doszło do rozwiązania umowy.

    Przedawnienie roszczeń pracowniczych to 3 lata, opis wskazuje, że do przedawnienia nie doszło. 

    Nowy pracodawca, o ile dobrze rozumiem opis, nie jest następcą prawnym poprzedniego, więc  nie odpowiada za te zobowiązania.

    Natomiast w świadectwie pracy powinna być informacja, o wykorzystaniu urlopu w roku rozwiązania umowy u poprzedniego pracodawcy, co wpływa na sposób oblicznia urlopu u nowego pracodawcy.

      

    Oceń odpowiedź 3 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • lupi

    Dodano 2013-02-05 13:47 przez lupi

    Urlop wychowawczy a zaległy urlop wypoczynkowy

    Witam,
    Jestem zatrudniona w firmie od kwietnia 2011 roku na czas nieokreślony. Od maja 2012 roku byłam na L4 z powodu ciąży. Od 13 września 2012 jestem na urlopie macierzyńskim, który kończy mi się 27 lutego 2013 roku. Po tym czasie chciałabym wykorzystać zaległy urlop z zeszłego roku w wymiarze 25 ...

  • stopa

    Dodano 2021-04-23 17:15 przez stopa

    Urlop zaległy z 3 lat

    Mam pracownika na dziale, który nie doniósł wszystkich świadectw pracy i miał naliczane 20 dni urlopu do zeszłego roku. Obecnie wychodzi że ma 13 lat pracy. Czy za 3 lata wstecz pracodawca musi mu zwrócić różnice urlopową wynikającą między 20 a 26 dni?

  • Justyna7011

    Dodano 2020-10-28 18:24 przez Justyna7011

    Urlop wypoczynkowy a przejście z umowy o pracę na umowę o pracę tymczasową

    Dzień dobry. Obecnie jestem zatrudniona na umowie o pracę, gdzie przysługuje mi 26 dni urlopu. Do tej pory wykorzystałam 13 dni. Od grudnia zmieniam zatrudnienie i z umowy o pracę przejdę na umowę o pracę tymczasową.
    Z tego, co mi wiadomo w przypadku umowy o pracę tymczasową urlop naliczany jest na ...

  • echrupek

    Dodano 2014-08-12 14:09 przez echrupek

    Zaległy urlop wypoczynkowy a macierzyńskie

    Witam,
    Od X 2013 r. byłam na zwolnieniu lekarskim pozostawiając 3 dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego. Obecnie jestem na macierzyńskim do kwietnia 2015 r. i tu jest moje pytanie:
    - Co z tymi 3 dniami urlopu? Czy mogę się domagać od pracodawcy wypłaty tych 3 dni?
    oraz
    - Obecny urlop za 2014 r...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-03-02 13:01 przez konto usunięte

    Zaległy urlop za 2012 r. przy zmianie etatu z 1/1 na 3/4 w 2013 r.?

    Witam, od 2008 r. pracuję w jednej firmie na pełen etat (8 h / 5 dni w tyg.). Umowę mam na czas nieokreślony. W 2012 r. z przynależnego mi urlopu tj. 26 dni, wykorzystałam 3 dni. Od stycznia 2013 r. zostały zmienione warunki umowy na 3/4 etatu tj. 6 h / 5 dni w tyg. Jak wyliczyć zaległy urlop przy z...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Tegoroczny sezon urlopowy można uznać za otwarty. To zatem dobra okazja, aby przypomnieć, jakie są podstawowe zasady wymiaru i udzielania urlopu wypoczynkowego.

Lipiec i sierpień to gorące miesiące w wielu firmach i to nie tylko ze względu na temperaturę. W tym okresie pracownicy najczęściej korzystają z dłuższego urlopu, który zaplanowali już w styczniu. Ale czy pracodawca musi go udzielić ...

Pracownicy, którzy nie wykorzystali urlopu z poprzedniego roku, mają czas na jego odbiór tylko do 30 września. Przepisy prawa pracy są w tej kwestii jednoznaczne, a pracodawca, który nie zapewni pracownikowi możliwości skorzystania z ...

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy realizowane jest w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy. W konsekwencji pracodawca ma prawo wtórnie zobowiązać pracownika do świadczenia pracy (zgoda zatrudnionego nie jest wymagana) ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania