eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyOdwołanie od decyzji komisji lekarskiej ZUS a powrót do pracy


2013-04-12 17:04 autor: bramka

10 583 odsłon

Odwołanie od decyzji komisji lekarskiej ZUS a powrót do pracy

Witam,

Od półtora miesiąca jestem na L4, cierpię na rwę kulszową. Ostatnio byłam też u neurologa, bo leki mi nie pomagały. Okazuje się, że mam przepuklinę kręgosłupa. Dostałam wezwanie na komisję do ZUS.

Jeśli oni stwierdzą, że jestem zdolna do pracy, to ja będę się odwoływać, ponieważ mam pracę siedzącą, a nie mogę siedzieć, bo boli. I jeśli napiszę odwołanie, to jak wygląda kwestia powrotu do pracy? Czy już następnego dnia po komisji muszę iść do pracy, czy czekam nadal na L4 czy urlopie na decyzję komisji w sprawie odwołania?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-04-22 17:48 autor odpowiedzi: Jowita

    Odwołując się czeka Pani na decyzję ZUS, pozostając nadal na L-4

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 1 3

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2013-11-19 19:34 przez konto usunięte

    ZUS i odwołanie od orzeczenia komisji lekarskiej

    Witam,
    od 2 stycznia leczę się, bo miałem wypadek przy pracy. Odbyłem leczenie na zwolnieniu lekarskim L4 182 dni. Po zakończeniu L4 dostałem świadczenie rehabilitacyjne na 4 miesiące. Pod koniec tego świadczenia byłem na rehabilitacji w sanatorium, świadczenie rehabilitacyjne skończyło się 30 paźdz...

  • myszka19

    Dodano 2013-06-21 19:09 przez myszka19

    Zwolnienie lekarskie po zasiłku rehabilitacyjnym. Czy ZUS mi za nie zapłaci?

    Zasiłek rehabilitacyjny zakończył mi się 17 czerwca 2013 r. był przyznany na okres 3-ch miesięcy po 182 dniach choroby. Złożyłam do ZUS o przedłużenie zasiłku chorobowego lecz dostałam odmowę tj. orzeczono, że nie jestem niezdolna do pracy.
    Lekarz prowadzący zaświadczył, iż obecnie jestem chora i ni...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-03-11 17:26 przez konto usunięte

    Czy konieczne są badania kontrolne?

    Pracuję w trybie 12-to godzinnym. Chorowałam na tę samą jednostkę chorobową łącznie 30 dni (zwolnienie trzy razy po 10 dni). Jednak po drugim zwolnieniu miałam dzień urlopu. Czy w takim przypadku konieczne jest ponowne badanie przez lekarza medycyny pracy i ponowne dopuszczenie przez niego do pracy....

  • marriola

    Dodano 2011-06-28 08:40 przez marriola

    Badania kontrolne a ciągłość zwolnienia lekarskiego

    trafił mi się przypadek, że pracownik korzystał ze zwolnienia lekarskiego na tę samą jednostkę chorobową w wymiarze 49 dni z tym wyjątkiem, że przerwał to zwolnienie na jeden dzień i wygląda to tak że miał 29 dni i 20 dni (łącznie 49 dni + 1 dzień przerwy pomiędzy zwolnieniami) czy powinnam go jedna...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-07-17 17:44 przez konto usunięte

    Kto płaci chorobowe?

    Witam,
    Do 9. lipca byłam na urlopie wychowawczym i miałam się stawić do pracy 10 lipca, niestety 5 lipca rozchorowałam się i otrzymałam od lekarza L4 do 27 lipca.
    Czytałam, że za ten okres (od 5-9) chorobowe się nie należy, ale z racji, że moja niezdolność do pracy trwa nadal po zakończeniu urlopu, ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Popularne L4 to nic innego jak oświadczenie, że nie jesteśmy zdolni do pracy. Jakie konsekwencje ma podjęcie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego?

Lewe zwolnienie lekarskie nie należy do rzadkości. Z badania przeprowadzonego przez serwis kariery LiveCareer.pl, że aż 32% badanych Polaków skorzystało z takiego zwolnienia. 74% lewych L4 wystawili lekarze w placówkach NFZ. Aby uzyskać ...

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma ustawowy obowiązek kontrolowania zwolnień lekarskich. W I kwartale 2023 roku kwota wstrzymanych i cofniętych zasiłków chorobowych w całym kraju wyniosła 6,8 mln zł.

Długotrwała nieobecność pracownika z powodu choroby może być powodem zwolnienia z pracy. Do takich praktyk przyznała się w badaniu Grupy Progres "Rynek pracy 360" co 3. firma zatrudniająca pracowników blue collar.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania