Mam 56 lat i pracuję jako sprzątaczka w firmie z udziałem skarbu państwa i mam umowę na czas nie określony. Obowiązuje mnie okres ochronny dlatego pracodawca nie może mnie już zwolnić.
Mój problem polega na tym, że firma w której jestem zatrudniona zwolniła wszystkie sprzątaczki i zatrudniła Firmę zewnętrzną. A dokładnie mówiąc został wprowadzony program dobrowolnych zwolnień. Pracodawca zaproponował mi inne warunki współpracy, niestety nie korzystne dla mnie. Głównie z powodu zmiany miejscowości wykonywania pracy twierdząc, że w obecnej miejscowości nie ma dla mnie oferty.
Wiem, że mogę się nie zgodzić na te zmiany. Moje pytanie dotyczy tego co się stanie wówczas? Czy pracodawca może mnie wtedy zwolnić pomimo, że jestem w okresie ochronnym? Czy może będzie szukał płaszczyzny porozumienia?
Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry Dziękuję. Pozdrawiam.
2012-12-27 11:37 autor odpowiedzi: konto usunięte
Szanowna Pani,
Tzw. wypowiedzenie zmieniające reguluje art. 42 kodeksu pracy:
"Art. 42. § 1. Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.
§ 2. Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. § 3. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków. § 4. Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika".2012-12-27 20:31 autor odpowiedzi: konto usunięte
Dodano 2013-08-20 20:03 przez mariam56
Czy pracodawca może zmusić pracownika, w okresie ochronnym, do zmiany warunków pracy poprzez przekazanie go na pół etatu, wraz z częścią załogi do innej firmy, z którą zawarł umowę na usługę na rzecz tego zakładu, w ramach art. 23?
Dodano 2013-05-15 02:24 przez zonia
Pracuję na umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracodawca zawiadomił mnie o przewidywanym zwolnieniu z tytułu redukcji etatu.
Jaki jest czas wypowiedzenia? Czy mam prawo do odprawy, czy możliwe jest zwolnienie, gdy do emerytury mam 3 lata?
Dodano 2022-04-15 16:10 przez konto usunięte
Witam. Pracuję w Firmie 13 lat, sądzę że jak na dzisiejsze warunki życiowe to jest to spory okres. Skończyłem 61 lat, jestem mężczyzną i obowiązują mnie przywileje i obowiązki wg. prawa pracy z tym związane.
Mój pracodawca ma 15 punktów sprzedaży, jestem kierownikiem w punkcie A i Pan Prezes chce mn...
Dodano 2012-10-23 21:20 przez antosz
Witam
Mam pytanie dotyczące wypowiedzenia zmieniającego w okresie przedemerytalnym /ochronnym/
Stan faktyczny: Pracodawca zatrudniający 320 osób zajmujący się zarządzaniem nieruchomościami w ramach reorganizacji chce zwolnić pozostałą stałą obsadę statku /dział, do którego należy statek pozostaje/
M...
Dodano 2013-04-03 22:38 przez pysia75
Pracuję od 10 lat w dużej firmie na umowę na czas nieokreślony. Ze względu na zmiany organizacyjne zakład pracy zaproponował mi pracę w nowym oddziale oddalonym od mojego miejsca zamieszkania o 40 km. Nie zgodziłam się na zmianę miejsca pracy, otrzymałam wypowiedzenie warunków pracy, przyczyna nie d...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Jeżeli zachodzi konieczność zmiany warunków pracy i płacy pracownikowi będącemu w okresie przedemerytalnym, a pracownik ten nie wyraża zgody na ich zmianę w drodze porozumienia stron, pracodawca podlega w tej kwestii znacznym ograniczeniom. ...
W najbliższych miesiącach należy się spodziewać istotnych zmian w umowach o pracę. Wynikają one z dyrektyw unijnych, które mają być zaimplementowane do prawa krajowego od 1 stycznia 2023 roku. Największe zmiany dotyczyć będą umów na ...
Już 22 listopada 2018 roku czeka nas zmiana w prawie pracy. Według niej niektóre umowy o pracę zawarte na czas określony automatycznie przekształcą się w umowy stałe, czyli na czas nieokreślony.
Od 1 października 2017 roku nastąpi obniżenie wieku emerytalnego poprzez przywrócenie obowiązujących przed 2013 rokiem progów wiekowych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie związane z tym tematem.
2024-05-31 17:17
2024-05-29 23:22