2012-12-07 22:17 autor: Minikado
10 748 odsłon
Dzień dobry, Mam pytanie dot. zadaniowego czasu pracy w delegacji. Pracuję jako przedstawiciel w wydawnictwie, mam zadaniowy czas pracy. W tym miesiącu firma zorganizowała 2 dniowe obowiązkowe szkolenie w Toruniu. Moja szefowa poinformowała mnie, że ze względu na odległość od mojego miejsca zamieszkania (mieszkam w Krakowie, a pracę wykonuję na terenie woj. małopolskiego) mogę przyjechać na szkolenie dzień wcześniej i wyjechać dzień później. Firma zapewni mi dodatkowe 2 noclegi i wyżywienie. Dzień przed szkoleniem szefowa poinformowała mnie, że w związku z tym, że dojazd na konferencję nie liczy się do mojego czasu pracy, muszę nadrobić zadania, które normalnie wykonywałabym w dniu dojazdu i powrotu ze szkolenia, czyli spotkania z klientami (3 dziennie x 2 dni, czyli 6 spotkań).
Dojazd na szkolenie zajął mi 8 godzin, tak samo powrót - kolejne 8 godzin. Jechałam samochodem służbowym z drugą koleżanką, zatrudnioną na tym samym stanowisku, prowadziłyśmy auto na zmianę. Wyjechałyśmy w Krakowa 3.12 o 11:30 rano, dojechałyśmy do Torunia ok. 20:00 tego samego dnia. W dokumencie delegacji, który wypełniłam po powrocie wpisałam 4 dni, za jej początek uznając godzinę wyjazdu z Krakowa, a za jej koniec godzinę powrotu do Krakowa, czyli 6 grudnia godz. 17:00 (wyjechałyśmy z Torunia o godz. 9:00 rano).
Czy faktycznie czas spędzony w delegacji na samym dojeździe nie liczy się jako mój czas pracy? Czy firma nie powinna wyznaczyć mi tego dojazdu na konferencję jako osobnego zadania? Czy może należy całą 4 dniową delegację traktować jako 4 dni normalnej pracy w delegacji? Zadałam to pytanie w firmie, ale niestety nikt nie umie na nie odpowiedzieć. Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję.
2013-12-01 06:40 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy
czasem pracy jest podróż służbowa w normalnych godzinach pracy - w systemie zadaniowym takich godzin nie ma, myslę, że w tym przypadku można by zaliczyć ten czas do czasu pracy.
brak realnej możliwości wykonywania ustalonych zadań w określonym czasie spowodowany poleceniem pracodawcy (tu: polecenie udziału w szkoleniu) skutkuje stosunkowym obniżeniem wymiaru zadań (podobnie jak np w przyapdku choroby)
radca prawny - specjalista prawa pracy
Dodano 2013-02-13 20:31 przez dino68
Pracodawca wysłał mnie w delegację zagraniczną (Holandia) samochodem prywatnym. Jazda odbywała się w niedzielę (dzień u mnie wolny od pracy) chcę zaznaczyć, że samochodem jechałem sam (bez innych pracowników mojej firmy). Podróż Trwała 14 godz. Jest to wszystko udokumentowane w formularzu wyjazdu sł...
Dodano 2014-01-23 20:47 przez konto usunięte
Czas pracy pracownika z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności to 7 godz. i nie może on pracować w nadgodzinach. Czy takie same zasady obowiązują w czasie delegowania takiego pracownika np. na szkolenie? Jeśli tak to proszę o podanie podstawy prawnej.
Dodano 2013-12-03 17:51 przez konto usunięte
Czy pracownikowi w czasie delegacji należy się pracownikowi dzień przejazdowy do domu?
Dodano 2012-10-29 10:04 przez bodzio68
Witam, chciałem zapytać, jak mogę rozliczyć czas pracy w delegacji. Otóż jestem pracownikiem ochrony i konwojentem. Moja podróż służbowa z bronią i konwojowanym mieniem rozpoczęła się 25.10.2012 r o godz. 19.00. Tego dnia miałem wg harmonogramu pracy zmianę ranną od 6.00-14.00, która została skreślo...
Dodano 2013-12-14 22:40 przez roman69
Witam,
pracownik (magazynier) pracuje od 8-16. O godz. 19 wyjeżdża w delegację, dostawa towaru do kontrahenta samochodem służbowym do 3,5 tony dociera na miejsce o godz. 3 następnego dnia. Do godz. 7 odpoczywa w samochodzie, zostaje rozładowany i wraca do firmy o godz. 18. Ile czasu pracuje? Jak roz...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Cechą charakterystyczną zadaniowego systemu czasu pracy jest to, że pracodawca ustala dla pracownika zatrudnionego w tym systemie zakres zadań do wykonania na dany okres, np. kilku dni, tygodnia, miesiąca itp. Pracownik natomiast sam podejmuje ...
Zadaniowy system czasu pracy jest udogodnieniem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Zbyt luźne podejście do zadaniowości wynikającej z danego stanowiska, może przysporzyć jednak ewentualne wątpliwości względem norm pracy i ...
Co do zasady pracownik nie może odmówić wyjazdu w delegację, nawet jeśli dezorganizuje mu to plany. Istnieją jednak ograniczenia pracodawcy narzucenia pracownikowi wyjazdu w delegację.
2024-05-31 17:17
2024-05-29 23:22