eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyPowrot po urlopie wychowawczym


2008-02-29 12:55 autor: ma5dzik

1 802 odsłon

Powrot po urlopie wychowawczym

Witam,

Mam pytanie związane z moja sytuacja, niestety nie potrafię sama znaleźć jasnej odpowiedzi dlatego proszę o pomoc.

Jestem zatrudniona w firmie w warszawie od 2000 roku od 2006 roku przebywam na urlopie wychowawczym. W tym czasie firma zmieniła siedzibę która obecnie znajduje sie w Gdańsku. Co jeśli chciałabym przerwać urlop i wrócić do pracy? Wracam mówią mi ze mogę pracować w innym mieście - czy należą mi sie pieniądze za wypowiedzenie? Wracam i mówią ze nie ma miejsca gdyż przenieśli siedzibę? Co mi sie należy w takiej sytuacji? DO czego mam prawo? Czy wypowiedzenie trzy miesięczne jest płatne?

Bardzo mi zależy na odpowiedzi.

Z góry dziękuje i pozdrawiam

M

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-02-29 17:13 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego w każdym czasie - za zgodą pracodawcy, lub po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy. Co do okresu wypowiedzenia - jest to czas po upływie którego zgodnie z oświadczeniem stron ustaje stosunek pracy (jest to czas za który pracownik otrzymuje wynagrodzenie). Art. 36.§1kp. określa, że okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

    1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

    2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

    3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata,

    Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia art. 361.§ 1.k.p. Nadmienie także,że gdy wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracownika to pracownikowi przysługują też 3 dni zwolnienia na poszukiwanie nowej pracy, ponieważ długość okresu wypowiedzenia została skrócona z trzech miesięcy do jednego art. 361 § 1 k.p.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-01 10:19 autor odpowiedzi: ma5dzik

    Pani w PIP powiedziala mi ze nalezy mi sie 3

    miesieczny okres wypowiedzenia i odprawa w zaleznosci od przepracowanych lat.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania