Witam,
pracodawca ukarał mnie karą nagany za narażenie na ryzyko strat finansowych w związku z niepodjęciem przeze mnie bezzwłocznie (terminowo) działań w celu wyjaśnienia przyczyn nieprawidłowego działania urządzenia.
Pracuje w systemie czterobrygadowym. Ta sytuacja zdarzyła się na przełomie zmian. Pewnego dnia, przejmując zmianę otrzymałem od poprzednika lakoniczną informację o tym, że przy próbie załączenie urządzenie się nie uruchomiło. Nie zwróciło to mojej uwagi ponieważ takie sytuacje zdarzają się dosyć często a urządzenie po ponownym załączenie pracuje normalnie.
Po przejęciu zmiany nie używałem tego urządzenia. Wykorzystywałem w pracy drugie urządzenie tego samego typu. Po kilku godzinach (około 5), w celu równomiernego wykorzystania urządzeń chciałem je uruchomić. Okazało się, że jest zablokowane. Poinformowałem o tym fakcie swojego przełożonego. Przełożony stwierdził,że nic się nie da zrobić ponieważ nie ma wystarczającej ilości pracowników aby przywrócić urządzenie do działania.
Do zablokowania doszło na około 2 godziny przed końcem zmiany mojego poprzednika. Nie poinformował on o tym fakcie swojego przełożonego ani mnie. Próbował do końca zmiany "na siłę" je uruchomić czego nie wolno mu było robić. Urządzenie zostało odblokowanie na następnej zmianie po około 3 godzinach.
Pracodawca za całe zdarzenie obwinił mnie i ukarał karą nagany. Stwierdził, że moim obowiązkiem było niezwłoczne (terminowe) podjęcie działań w celu wyjaśnienia przyczyn złego działania urządzenia. Stwierdził również, że moje zaniedbanie naraziło go na ryzyko strat z powodu wstrzymania produkcji w przypadku awarii drugiego urządzenia. Powołał się na jeden z punktów mojego zakresu obowiązków, który brzmi:
Pracownik ma obowiązek zgłaszania stwierdzonych nieprawidłowości i odchyleń od normy w funkcjonowaniu urządzeń właściwym służbom oraz kontrolowania efektywności usuwania zgłoszonych usterek.
Odwołałem się od tej decyzji. Pracodawca podtrzymał swoje stanowisko.
Chcę wnieść sprawę do sądu. Czy mam jakieś szansę na wygraną?
Dodano 2014-02-05 15:31 przez kwlodek
Proszę o odpowiedź lub komentarz do poniższego zdarzenia.
Pracownik wykonuje swą pracę na wyraźne polecenia i wskazania przełożonego, który decyduje co i jaki towar może być użyty do wykonania polecenia. Krótko. Chodzi o układanie w palety materiałów z magazynu otwartego. Decyzją przełożonego zastał...
Dodano 2013-11-29 23:22 przez j.m
Jestem zatrudniona na stanowisku listonosza, chociaż moja praca w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z tym stanowiskiem. Pracuję jako asystentka. Czy w związku z tym mogę nie podpisać świadectwa pracy, jeśli nie będzie w nim uzupełnione, że wykonywałam pracę asystenki w Poczcie Polskiej?
Dodano 2012-10-31 11:49 przez olga
Dzień dobry PaństwuDostałam wypowiedzenie umowy od pracodawcy z 3-mies. okresem. Mam umowę na czas nieokreślony. Pracuję w sklepie w systemie równoważnym, często w pojedynkę od 9.00-21.00 od 6 lat.Od 2003 leczę się na nerwicę lękową. Jestem pod kontrolą psychiatry. Choroba nasila się co 4-5 kilka la...
Dodano 2012-10-15 13:21 przez ANIBUS
Od 10 miesięcy prowadzę dział kadr. Przez 7 miesięcy miałam zastępować kierownika kadr w związku z jego odejściem z pracy na emeryturę. W tym czasie kierownik kadr był 3/4 tego okresu pracy na wolnym od pracy z tyt. chorobowego, sanatorium, urlopu za 2 lata.
Po odejściu kierownika kadr nic się nie z...
Dodano 2012-07-14 12:30 przez konto usunięte
mam 49 lat. przez m-c byłam na chorobowym, lekarz co tydzień wystawiał mi L-4 kiedy podeszłam w sprawie powrotu do mojej przełożonej Ona powiedziała mi, że jest niezadowolona z tego że byłam na chorobowym wystawianym co 4 dni, że nie interesowałam się tym że moje koleżanki miały dużo pracy miały p...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Pracownik powinien pracować sumiennie oraz wykonywać polecenia przełożonych zgodnie z prawem i umową o pracę. Jeśli tego nie robi, ryzykuje odpowiedzialnością porządkową lub odszkodowawczą.
Czasowe powierzenie obowiązków innego rodzaju niż wynikające z umowy o pracę nie wymaga formy pisemnej. Może być dokonane ustnie. Warto jednak sporządzić pisemny dokument.
Wykonywanie poleceń służbowych należy do podstawowych obowiązków każdego zatrudnionego. Kodeks pracy traktuje to zagadnienie zdawkowo, dlatego też warto przyjrzeć się, jakie stanowisko w tej kwestii prezentowane jest w aktualnym ...
W umowach o pracę często pojawia się zapis o konieczności wykonywania przez pracownika "dodatkowych zadań zlecanych przez pracodawcę". Czy można zwolnić pracownika uchylającego się od ich wykonywania?
2024-05-31 17:17
2024-05-29 23:22