Witam,
Czy jeśli jestem na umowie na skróconym wymiarze czasu (przysługujący urlop wychowawczy), to czy mogę dostać inne wypowiedzenie niż zwolnienie grupowe? Inni pracownicy otrzymali porozumienie stron. Czy ja też mogę dostać wypowiedzenie? Czy umowa na skróconym wymiarze czasu pracy jakoś mnie chroni?
Dziękuję
2012-10-16 09:08 autor odpowiedzi: Zielona_Linia
Witam!
Kodeks pracy mówi, że pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu.
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. W związku z tym byłaby Pani chroniona przed utratą pracy przez rok. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniajace rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Pozdrawiam
Dodano 2015-05-21 11:33 przez b.k.s.
Witam,w mojej firmie ogłoszono właśnie zwolnienia grupowe. Staramy się z mężem od 2 miesięcy o dziecko. Mam 3-miesięczny okres wypowiedzenia. W firmie pracuję 5 lat.Uprzejmie proszę o informację, jakie będą przysługiwały mi świadczenia, jeśli zajdę w ciążę podczas wypowiedzenia? Czy będę musiała zwr...
Dodano 2015-02-12 22:37 przez mama_20141
Witam,
proszę o informację, czy jeżeli złożę wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy aby uchronić się przed zwolnieniem po powrocie z urlopu rodzicielskiego pracodawca może mnie zwolnić np. argumentując to likwidacją stanowiska lub zwolnieniami grupowymi?
Przebywam na urlopie rodzicielskim do 2 marc...
Dodano 2015-01-14 16:26 przez lucy6
Witam,
obecnie przebywam na urlopie wypoczynkowym po zakończonym urlopie macierzyńskim. Czy wracając do pracy i składając wniosek o skrócenie wymiaru czasu pracy do np.: 7/8 będę chroniona przed zwolnieniem?
Dodam tylko, że pracuję w firmie, w której będzie miała miejsce likwidacja kilku stanowisk p...
Dodano 2013-01-13 09:39 przez konto usunięte
Jestem pracownikiem jednej firmy od siedmiu lat i spodziewam się wypowiedzenia umowy na czas określony do 2017 r. Jak to zwykle bywa, wręczane jest wypowiedzenie za porozumieniem stron. Czy muszę się godzić na taki rodzaj wypowiedzenia? A może lepiej zawalczyć o inny rodzaj wypowiedzenia? W końcu to...
Dodano 2012-10-23 10:46 przez alinka
Od kiedy wypowiedzenie składane przez pracownika wchodzi w życie i czy pracodawca może odmówić wypowiedzenia za porozumieniem stron czyli bez okresu wypowiedzenia?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić na podstawie wypowiedzenia umowy o pracę albo za porozumieniem stron. Pracodawca może umożliwić zwalnianemu pracownikowi wybór sposobu zwolnienia.
W czasie licznych przekształceń własnościowych, aby uchronić pracowników przed „niehumanitarnymi” zwolnieniami z pracy ustawodawca zadbał o to, aby wesprzeć ich w razie zwolnień (czytaj ochronić). Wprowadził nowelizację ...
Rozwiązanie umowy o pracę to dla pracodawcy każdorazowo spore wyzwanie. Trudno bowiem przewidzieć, jak zareaguje zaskoczony pracownik, czy uda się dojść do porozumienia i czy wskutek rozwiązania umowy nie będziemy musieli spotykać się z ...
Porozumienie stron wydaje się bezkonfliktowym sposobem na zakończenie zatrudnienia. Minimum formalności, swoboda stron w ustaleniu daty rozwiązania umowy i brak przepisów ograniczających możliwość zastosowania porozumienia przemawia za ...
2024-05-31 17:17
2024-05-29 23:22