eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyCzy zwonienie lekarskie powyżej 30 dni....


2008-02-20 20:39 autor: aneta549

8 874 odsłon

Czy zwonienie lekarskie powyżej 30 dni....

Mam pytanko. Czy w sytuacji kiedy pracownik przebywa na zwolnieniu ponad 30 dni , jego badania okresowe tracą ważność?

Pytam, bo mój szef upiera się że nie ma obowiązku wysylac pracownika na badania kontrone skoro ma wazne bdania okresowe.

Z góry dziekuję za odpowiedź

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-02-21 08:40 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Szef się "źle" upiera. Po każdej niezdolności do pracy trwającej powyżej 30 dni należy skierować pracownika na badanie kontrolne, które określi jego zdolność do pracy.

    Spotkałam się nawet ze stanowiskiem, w którym twierdzono, że bez tych badań pracownik nie może bezpośrednio wziąć urlopu po zakończeniu zwolnienia, bo żeby wziąć urlop, trzeba być zdolnym do pracy... i to też jest całkiem przekonujące.

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-02-21 19:21 autor odpowiedzi: aneta549

    Dzięki za utwierdzenie mnie w przekonaniu że badania kontrolne są niezbędne aby dopuścić pracownika do pracy. masz rację, że również nie można udzielic urlopu wypoczynkowego tuz po zwolnieniu powyżej 30 dni- wynalazłam to w wykładni kp.

    Szkoda że nie rozumie tego mój szef!!!!!!

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-02-23 00:42 autor odpowiedzi: teresa

    to wszystko o czym mówicie to prawda i tym należy sie kierować, a nie do końca "kumatego" szefa należy przekonać, że to Ty jesteś specjalistą u niego w tych sprawach i po to Cie ma, aby nie popełniał błędów. Wiem pewnie o co mu chodzi - koszty tych badań kontrolnych - ale wytłumacz Mu, że wykrycie takiej nieprawidłowości podczas kontroli PIP lub SANEPIDU będzie Go kosztowało o wiele więcej. W świetle ostatniej nowelizacji odnośnie kar (ustawa o PIP) nie jest to mała kwota.

    pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-02-23 14:05 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Profilaktyczne badania lekarskie pracowników są osobną częścią przepisów bhp. Zgodnie z przepisami prawnymi (art. 229. § 1 k.p) - pracownik powinien być poddany wstępnym i okresowym badaniom lekarskim, a ponadto badaniom kontrolnym w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni.Tak więc pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku (art.229 § 4 k.p). Koszt wszystkich badań lekarskich pokrywa pracodawca, podobnie zresztą jak inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej, niezbędne z uwagi na warunki wykonywanej pracy. Podkreśle, iż Sąd Najwyższy w swoim wyroku z dnia 21.09.2001 r. (I PKN 639/00, OSNP 2003/17/415)wykazal– pracodawca jest obowiązany skierować na badanie kontrolne swojego pracownika po wyczerpaniu się jego okresu zasiłku chorobowego, a który po upływie tego okresu stawił się do pracy o zgłosił do gotowości jej wykonywania.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania