Czy pracodawca ma prawo wbrew zakresowi obowiązków nakazać pracownikowi( umowa o prace ) przyjęcie pieczęci innej obcej firmy( w porozumieniu z tą firma i na jej życzenie ) w celu przyjmowania samochodów do serwisu, kiedy on jest nieczynny i jeszcze opisać uszkodzenia samochodu .Ma to miejsce wobec pracownika ochrony którego praca nie ma nic wspołnego z przyjmowaniem samochodówdo serwisu . Serwis ten znajduje się na obiekcje chronionym . Co można w takiej sytuacji zrobić, ponieważ jest tu naruszony kodeks pracy i posługiwanie się pieczątką obcej firmy- falszowanie dokumentów serwisu przy jego aprobacie tego procederu?Pracownik za te czynności nie otrzymuje dodatkowego wynagrodzenia .
2012-05-17 11:06 autor odpowiedzi: mia70
konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2012-05-17 12:15
Chodzi o próbę zmuszania do poświadczeń i wykonywanie czynności nie należacej do pracownika ochrony, który nie ma do tego uprawnień. To nie odybywa się w godzinach nadliczbowych a w odzinach pracy pracownika ochrony który nie jest pracownikiem serwisu .
2012-05-17 12:04 autor odpowiedzi: konto usunięte
Pytanie jest o zmuszanie pracownika do wykonywania nie jego pracy i poświadczanie nieprawdy przez użycie pieczęci innej firmy i opisywanie uszkodzeń samochodów przez pracownika ochrony który nie jest do tego uprawnionym i nie są to jego obowiązki co jest oczywiste.
Pisałem,że pracownik ochrony wykonuje pracę nie należacą do niego a nie w godzinach nadliczbowych.To ten serwis w tym czasie nie pracuje kiedy mamy to poświadczać bo pracownik ochrony jest na tym obiekcie ( praca zmianowa) ciągle.
2012-05-17 12:15 autor odpowiedzi: Marcin Siedlecki
konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2012-05-17 12:32
Jeżeli jesteś ekspertem to gdzie pobierałeś nauki prawa? Jakie ok to jest ?Piszę wyraźnie,że pracodawca chce zmusić do wykonywania dodatkowej pracy, która nie należy do zakresu pracy pracownika ochrony .Jest to też nawet stwierdzone w zakresie obowią
To nie jest istotne gdzie pobierałem nauki prawne. Weź pod uwagę, że zawsze pracodawca może Ci wręczyć wypowiedzenie zmieniające warunki umowy o pracę... Druga sprawa - bardzo często w zakresie czynności zamieszcza się zapis zobowiązujący pracownika do wykonywania tzw. innych poleceń przełożonego.
W niektórych przypadkach może również powstać konieczność czasowego powierzenia prracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę. Musimy więc pamiętać o art. 42 par. 4 Kodeksu Pracy, który pozwala pracodawcy powierzenie innej pracy na okres do 3 miesięcy.
I taka jeszcze jedna kwestia - ja nie atakuję nikogo na forum i nigdy nie wnikam jakie ktoś ma wykształcenie. Zawsze staram się w miarę możliwości pomóc.
2012-05-17 12:55 autor odpowiedzi: mia70
2012-05-17 13:51 autor odpowiedzi: Marcin Siedlecki
A ja podam jeszcze jeden przykład z życia:
W pewnej firmie z którą współpracuję jest ochrona zewnętrzna (umowa z firmą ochroniarską). Do obowiązków pracownika ochrony należy m.in. odbiór towaru od dostawców. Pracownik ochrony podpisuje się na dokumentach PZ. Czy takie rozwiązanie jest niezgodne z prawem?
2012-05-17 16:24 autor odpowiedzi: konto usunięte
adaśko skomentował/a odpowiedź 2015-11-07 07:42
Witam. jestem szeregowym pracownikiem i miałem podobny problem z pracodawcą zapis o którym mowa (Inne czynnosci nakazane przez pracodawcę ) mówi o tym że wydane polecenia przez pracodawcę nie może przekraczać jego obowiązków na danym stanowisku oraz warunków zawartych w umowie wydanie polecenia które przekracza kompetencje oraz wykształcenie (brak odpowiednich uprawnień) jest nie wiążące i pracownik ma prawo wstrzymać się od wykonywania pracy po za tym zapis ten w orzecznictwie sądowym nic nie znaczy ponieważ nie określa konkretnych czynności i nie powinien znajdować się w zapisie dotyczącym podziału czynności dla pracownika w pana przypadku pracodawca przekroczył swoje uprawnienia w stosunku do pracownika wydając polecenie przekraczające pana kompetencje szczera rozmowa z pracodawcą powinna załatwić sprawę a jeżeli nie to zostaje tylko sad pracy.
2012-05-17 17:09 autor odpowiedzi: mia70
Witam, ma Pan racje, że nie znajdzie Pan tu rozwiązania swojego problemu, a jedynie wskazówki co jest zgodne a co nie jest zgodne z prawem. Proponuję, aby te argumenty ktore Pan przytoczył powyżej przelal na papier i zostawił takie pismo swojemu pracodawcy.
Nasi eksperci codziennie spotykają się z przypadkami nadużywania przepisów prawa zarówno przez pracodaców jak i pracowników, oczywiście staramy się pomagać, ale nie jesteśmy w stanie za nikogo złożyć pozwu czy wystosowac pisma do pracodawcy, to już pozostawiamy zainteresowanym. Prosze nie wylewać na nas swoich żalów, bowiem nie po to tu jesteśmy, chcemy się dzielić swoją wiedzą i każdy z nas robi to z najlepszymi intencjami, pozdrawiam
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
25 dni temu, 20:00
2024-05-31 17:17