eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracywypowiedzenie umowy syndyk


2012-03-29 17:49 autor: w potrzebie

6 186 odsłon

wypowiedzenie umowy syndyk

Witam mam pytanie otóż moja mama w dniu dzisiejszym dostała wypowiedzenie pracuje w swoim zakładzie od czerwca 2003 roku jednak była to początkowo umowa na czas okreslony w sierpniu 2004 roku została zmieniona na umowę na czas nieokreślony i stąd moje pytanie wypowiedzenia zostały im wręczone dzisiaj z powodu upadłości jest tam już syndyk jednak na wypowiedzeniach jest że zatrudniona od 2004 roku i że ma dwa miesiące wypowiedzenia czy powinno tak być przecież okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące czy tak? Proszę o szybką odpowiedz.

Pytanie zaktualizowano 2012-03-29 18:05

Przepraszam bardzo źle zadałam pytanie chodziło mi nie o wypowiedzenie i jego okres tylko o odprawę, ponieważ na wypowiedzeniach które otrzymały mają że przysługuję im odprawa za dwa miesiące.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-03-29 22:04 autor odpowiedzi: ASK Analizy Szkolenia Konsulting

    Polecam przeczytanie strony:

    Ta dwumiesięczna odprawa może być rzeczywiście nieprawidłowa i może się należeć trzymiesięczna - prosze dokładnie obliczyć czas pracy Mamy na podstawie dokumentów - jeśli przekracza 8 lat, to trzeba się upomnieć.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • EKSPERT Najlepsza odpowiedź

    2012-03-30 08:07 autor odpowiedzi: mia70

    Witam, podejrzewam,  że kadrowa najzwyczajniej w świecie sie pomyliła wpisując daty. Oczywiście okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące, bowiem:

    - okres zatrudnienia wynosi w tym przypadku więcej niż  3 lata (liczymy cały okres zatrudnienia, a nie tylko okres zatrudnienia na umowę na czas nieokreślony) 

    - umowa jest zawarta na czas nieokreślony;

    jeżeli chodzi o odprawe to jeśli Pani mama dostała wypowiedzenie w marcu z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, a co za tym idzie stosunek pracy zakończy się ostatniego czerwca, to w tym momencie Pani mama będzie miała staż pracy ponad 8 lat co powoduje, że należy  jej się odprawa w wysokości 3 miesięcznego wynagrodzenia. Chyba,  że mama pracuje od 30.06.2003r. no to wtedy nie bedzie miała stażu "ponad 8 lat" i wtedy faktycznie bedzie podlegała pod art.8. pkt 1 ppkt 2 ustawy czyli 2 miesięczne wynagrodzenie,  pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-30 11:48 autor odpowiedzi: bonia23

    Witam. maz dzisia dostal do podpisania wypowiedzenie 3 miesieczne ale pracodawca zabral go z powrotem czy nie powinno byc tak ze wypowiedzenie powinno zostac  u meza w rekiu a nie zabierane?? I jescze jedno czy nalezalo sie mezowi wypowiedzenie jezeli pracodawca wiedzial ze maz ma zone w ciazy na dniach a oprocz tego syna na wychowaniu i dlug u komornika? Prosze o  odpowiedz i z gory dziekuje

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-30 12:24 autor odpowiedzi: mia70

    Witam,  wypowiedzenie umowy o pracę jest ważne wówczas, gdy pracownik miał możliwość zapoznania się z pismem wypowiadającym umowę.  Pracodawca powinien przygotować wypowiedzenie  w dwóch egzemplarzach, ale jeśli tego nie zrobił to nie skutkuje to nieważnoscią wypowiedzenia. Mogę wyobrazić sobie Pani rozgoryczenie z uwagi na sytuację w której się Państwo znajdujecie, ale Pracodawca nie ma obowiązku brać pod uwagę aspektów socjalnych podczas zwolnień indywidualnych pracowników. Czy maż poznał uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę, bo do obowiązków pracodawcy należy wskazanie uzasadnienie swojej decyzji na wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony,  pozdrawiam  

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-30 14:34 autor odpowiedzi: w potrzebie

    Dziękuję za odpowiedzi pracownicy zgłosili że nie zgadza im się odprawa ponieważ okres umowy która była zawarta na czas określony też wlicza się w staż pracy i wypowiedzenia mają zostać poprawione.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-30 14:37 autor odpowiedzi: mia70

    Witam, cieszę się i polecam się, pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-30 14:42 autor odpowiedzi: bonia23

    Tak jest uzasadnienie ze maja kryzys we firmie ale zwalniaja tyklo 2 pracownikow a i tez nie bylo 2 egzemplarzy wypowiedzenia  tyl 1 a czy nie powinien odrazu dostac po podpisaniu tego wypowiedznia do reki?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-30 14:54 autor odpowiedzi: mia70

    Witam, jeśli uzasadnieniem wypowiedzenia umowy o pracę była zła sytuacja finansowa firmy to przyczyna rozwiązania umowy o pracę leży po stronie pracodawcy i jeśli pracodawca zatrudnia więcej niż 20 pracowników to nawet jeśli pracodawca zwalnia pracowników w odstępach czasowych to takie postepowani nie zwalnia pracodawcy od wypłaty odszkodowań, bowiem przy zwolnieniach indywidualnych również pracodawca jest zobowiązany do wypłaty odprawy, pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-30 15:00 autor odpowiedzi: bonia23

    Bardzo dziekuje za odpowiedzi i rowniez pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania