2012-03-08 21:43 autor: konto usunięte
3 829 odsłon
Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy w firmie X należącej do pani Y. Mój zakres obowiązków obejmuje m.in. prowadzenie ewidencji towarowej w tej firmie, za co otrzymuję stosowne wynagrodzenie. Niestety, niejako przy okazji moja pracodawczyni od dłuższego czasu "używa mnie" do prowadzenia ewidencji i dokumentacji handlowej firmy swojego męża, która to firma funkcjonuje w tym samym biurze (robię to rzecz jasna nieoficjalnie, gdyż nie podpisuję żadnych dokumentów, które sporządzam). Sytuacja taka nie wymaga ode mnie wprawdzie zostawania po godzinach, niemniej jednak w znaczący sposób zwiększa obciążenie dodatkowymi zajęciami, za które nie otrzymuję żadnego dodatkowego wynagrodzenia.
Opisywana sytuacja sprawia, że czuję się wyzyskiwana, ponieważ uważam, że właścicielka firmy w której pracuję wykorzystuje swoją uprzywilejowaną pozycję względem mnie (jestem od niej ekonomicznie zależna i odmowa wykonywania pracy dla jej męża może spowodować utratę zatrudnienia). Próbowałam delikatnie poruszać kwestię dodatkowych pieniędzy za dodatkową pracę, niestety spotkałam się z odmową, uzasadnioną tym, że "mam wolny czas". Moja umowa natomiast przewiduje zatrudnienie w ramach etatu, a nie pracę na akord, a wszystkie swoje obowiązki wykonuję uczciwie i rzetelnie, uważam więc, że taka argumentacja właścicielki jest bezzasadna.
W związku z opisaną sytuacją chciałabym się dowiedzieć, czy może ona stanowić podstawę do rozwiązania przeze mnie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy a jeśli tak, to na jakiej podstawie, oraz czy mam prawo dochodzić przed sądem pracy wynagrodzenia z tytułu świadczenia pracy na rzecz firmy męża mojej pracodawczyni jeśli jestem w stanie udowodnić, że to ja tę pracę wykonywałam?
2012-03-10 13:50 autor odpowiedzi: ASK Analizy Szkolenia Konsulting
Pani sprawa jest ciekawa, aczkowleik myślę, że często spotykana w naszym kraju. Są oczywiście dwie płaszczyzny:
1) ludzka i moralna - tu jest ona niejednoznaczna, bo sama Pani pisze, że nie musi Pani zostawać po godzinach, nic Pani nie podpisuje, nie wymaga to żadnych działań niezgodnych z Pani kwalifikacjami; jasne, byłoby uczciwiej, gdyby szefowa przyszła i to z Panią uzgodniła; z drugiej strony przedsiębiorcy muszą liczyć kazdy grosz kosztów, by firma mogła działac, a jeżeli "ma Pani wolny czas", to pracodawca chce go wykorzystac, bo za niego płaci.
2) formalno-prawna - tu jest jasne, że jesli Pani pracuje w firmie A, to wykouje pani prace na rzecz firmy A i firma B nie powinna się w Pani pracę mieszać; nie wiem jak powiązane są firmy Pani szefowej i jej męża i jak jest skonstruowana Pani umowa o pracę; jest teoretycznie taka możliwość, że Pani praca odbywa się legalnie na rzecz firmy B (tzn. męża szefowej).To trzeba by sprawdzić. Ważne jest także, czy Pani praca jest dobrze oceniana i szefowa nie może się do niczego przyczepić. Stawianie sprawy ostro formalnie może doprowadzić do konfliktu lub zwolnienia. Mozna też zrobić tak, że Pani bedzie zatrudniona na pół etatu w jednej firmie i na pół w drugiej - tak się czasem robi.
Z podanych przez Panią informacji i z wpisu powyżej nie wynika jasno, o co Pani chodzi: czy o to, żeby sie zwolnić, bo nie lubi Pani szefowej, czy o to by więcej zarabiać, czy o to, by krócej pracować. Ponieważ nie znam wszystkich uwarunkowań, relacji i zapisów w umowach, trudno jednoznacznie coś doradzić. Może warto poprosić szefową na szczerą rozmowę. A może porozmawiac z jej mężem? Może trzeba przygotować uzasadnienie własnego stanowiska, które polegałoby na tym: nie mogę wykonywac prac na rzecz drugiej firmy, bo nie wolno mi nic podpisywać i nie mogę wziąć odpowiedzialności za ewentualnne błędy czy niejasności lub coś w tym stylu. Życzę powodzenia!
2012-03-11 17:40 autor odpowiedzi: mia70
Dodano 2014-08-18 14:11 przez polo2115
Witam. Jestem na zasiłku chorobowym już od ponad miesiąca i dzisiaj dostałem pisemnie rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia i bez winy pracownika z art. 53 & 1 pkt. 1 b) Kodeksu pracy. Pisze również, że zgodnie z art. 61 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 KP umowa o pracę rozwiązuje się z ...
Dodano 2020-11-19 11:51 przez Minimal1
Dzień dobry, Pracownik został zatrudniony 27.04.2020 r., 27.05.2020 zaczął już chorować. Przebywa ciągle na zwolnieniu lekarskim, obecnie stara się o świadczenie rehabilitacyjne. Czy można takiego pracownika zwolnić z art. 53?
Dodano 2012-03-01 20:49 przez konto usunięte
Czy, mając okres wypowiedzenia 3 miesiące mogę zwolnić się z pracy z dnia na dzień? Jakie inne konsekwencje mogę ponieść w sytuacji, gdy złożę podanie do dyrekcji zakładu pracy z informacją o rozwiązaniu umowy w taki sposób a pracodawca nie będzie przychylny mojej prośbie?
Dodano 2012-02-13 22:07 przez czarek_e_z_1
Dodano 2011-07-31 10:16 przez miś9666
Z powodu redukcji etatów otrzymałem wypowiedzenie z pracy, którego nie podpisałem. Zamierzam złożyć wniosek o urlop wychowawczy. Czy pracodawca może odmówić podpisania takiego wniosku? dodam , że data złożenia wniosku o urlop wychowawczy pokryje się z datą wypowiedzenia.
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Ustawa Zasadnicza w art. 65 ust. 1 zapewnia każdemu wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy. W praktyce zdarza się jednak, że ta wolność wyboru bywa nadużywana kosztem zasady, że umów należy dotrzymywać (łac. pacta ...
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika jest jak najbardziej możliwe, pomimo powszechnego dość przekonania, że jest to uprawnienie przysługujące silniejszej stronie stosunku pracy, a więc pracodawcy. Z możliwości tej ...
Kodeks pracy przewiduje możliwość rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia na podstawie jednostronnego oświadczenia woli dokonanego przez pracownika (zatrudnionego zarówno na czas nieokreślony, jak i na podstawie umowy terminowej), co ...
Kodeks pracy przewiduje trzy alternatywne tryby przedwczesnego rozwiązania umowy o pracę: jedną konsensualną tj. za porozumieniem stron (w zależności od uzgodnień stron ze skutkiem natychmiastowym lub po upływie określonego w umowie ...
2024-05-31 17:17
2024-05-29 23:22