eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyNiepełnoetatowiec nieszczęśliwy raz jeszcze ;)


2011-02-09 21:14 autor: konto usunięte

2 541 odsłon

Niepełnoetatowiec nieszczęśliwy raz jeszcze ;)

Wymiar czasu pracy niepełnoetatowca poruszany był milion razy, ale nigdzie nie znalazłam odpowiedzi ma gnębiące mnie pytanie; a rzecz ma się tak: jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na 1/4 etatu - żeby było ciekawiej to ja zajmuję się w małej firmie wyłącznie sprawami kadrowymi, Zus-owskimi i podatkami; wystarcza ta ćwiartka etatu na te zajęcia - niemal wystarcza.

W umowie o pracę wymiar czasu pracy mam ujęty jako "1/4 pełnego etatu", nic więcej. Moje zajęcia tak na prawdę skupiają się w pierwszej połowie miesiąca - Zusy, podatki itp. rozliczenia mają terminy wykonania w 1-szej połowie miesiąca i tak właśnie wygląda moja obecność w pracy; robię co do mnie należy i druga połowa miesiąca jest czasem luźniejsza od zajęć, bo przeważnie po prostu wolna. Wiem, że powinnam doprecyzować jakoś formalnie te moje dni obecności w pracy; moje pytanie brzmi tak: czy na mój wniosek pracodawca może ustalić mi indywidualny harmonogram pracy (ad.1/4 etatu) w ten sposób, że np. dni mojej pracy przypadały by tylko na pierwszą połowę miesiąca - na 2 pierwsze tygodnie (np. I-szy tydzień 5 dnix4 godz. i II tydzień podobnie, albo np. I-szy tydzień 6,6,8 godz.- czwartek i piątek wolne i II tydzień podobnie) przy czym w żadnym dniu nie pracowała bym dłużej niż 8 godzin. Czy taki indywidualny harmonogram dla mnie jest dopuszczalny?

Zaznaczę tu raz jeszcze, że takie są potrzeby firmy dlatego w praktyce tak właśnie pracuję; pozostali, etatowi pracownicy natomiast wykonują prace będące podstawową działalnością firmy i są zatrudnieni na podstawie miesięcznych okresów rozliczeniowych - każdy dzień pracy - 8 godz., stała płaca miesięczna, żadnych nadgodzin, dyżurów, nic takiego.

Jestem w dużej mierze samoukiem, z powodu chorowania pracuje już tylko na te 1/4 etatu ;( i jak widać szewc bez butów łazi ;(

Za odpowiedź była bym bardzo wdzięczna ;)

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2011-02-10 14:07 autor odpowiedzi: mia70

    Witam, jesli bedzie Pani miała zadaniowy czas pracy to ja nie widze problemu z rozpoczynaniem i konczeniem pracy w takich godzinach.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-02-10 18:11 autor odpowiedzi: kea7

    Rozumiem, że jeśli w firmie obowiązuje generalnie system podstawowy, to taki np. zadaniowy pracodawca może wprowadzić tylko dla jednego pracownika i wtedy nie będą go obowiązywały żadne normy czasowe, ewidencje czasu pracy? przychodzi do pracy jak chce i kiedy chce alby robota była zrobiona? Czy podobnie dla innego pracownika zatrudnionego na 4/5 etatu można jako drugi wyjątek wprowadzić system skróconego tygodnia pracy, wtedy kiedy pracuje 4 dni w ciągu tygodnia po 8 godzin? wtedy ewidencję czasu pracy należy prowadzić i ściśle określić ten dzień bez pracy?

    Bardzo dziękuję za odpowiedź na moje długie pytanie ;)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-02-13 17:33 autor odpowiedzi: mia70

    Witam, zadaniowy czas pracy można wprowadzic nawet dla jednej osoby, proszę pamiętać, ze regulamin pracy musi miec zapisy dopuszczające pracę w zadaniowym czasie. System skróconego tygodnia pracy oczywiście mozna wprowadzić - tu tez zapis w regulaminie, pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-02-16 01:42 autor odpowiedzi: kea7

    Teraz muszę poczytać o regulaminie..skąd go wziąć jak nie ma..; w każdej firmie musi być, nawet malusiej? .. poczytam ;) - bardzo dziękuję mia70 ;)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania