eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracydyscyplinarka - a badania okresowe


2011-02-01 17:33 autor: wojtek_vxd

2 460 odsłon

dyscyplinarka - a badania okresowe

Witam Szanownych forumowiczów. Sprawa mojego brata wygląda tak: Dostał dyscyplinarkę za to, że stawił się na badania okresowe około 1.5 godz. później niż wyszedł z pracy i nie zdążył ich zrobić do końca dnia. Nazwano to "rażącym uchybieniem". Miejsce, gdzie robią badania oddalone jest od miejsca pracy całkiem sporo, a polecenie zrobienia tych badań mój brat dostał w godzinach szczytu w moim mieście tj. pomiędzy godz. 12:00 a 16:00 co w sposób znaczący utrudniło mu dotarcie na miejsce, nie bez znaczenia był także fakt robienia tych badań w nowym, nie znanym przez brata miejscu znajdującym się na drodze osiedlowej, trudnym do znalezienia.

Prosiłbym o ustosunkowanie się Kolegów do tej sprawy.

Dodatkowo chciałbym przedstawić kilka szczegółów które moim zdaniem mają znaczenie. Otóż brat na te badania okresowe musiał iść przez to, że dostał 3 miesięczną zmianę stanowiska. Brat złożył wypowiedzenie z pracy bo nowe stanowisko mu nie odpowiadało. Na badania został skierowany będąc już na okresie wypowiedzeniowym. Szef "wyraźnie" dał bratu do zrozumienia, że bardzo nie podoba mu się wypowiedzenie.

Dodatkowo nie rozumiem skąd w dyscyplinarce jest dokładna godzina o której brat stawił się na badania - kto może udzielać takich informacji ?

I jeszcze jedno - w tej dyscypliarce jest błąd, wpisane jest złe imię.

Drodzy Koledzy czy nieobecność kilka godzin w pracy i to przez wyjście na badania lekarskie - to rażące uchybienie?.

Bardzo proszę o jakąś poradę.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2011-02-03 14:40 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Proszę się odwołać - w odwołaniu ująć to wszystko, o czym pisze Pan wyżej. Powód wydaje się dosyć błahy jak na zwolnienie dyscyplinarne - zobaczymy co powie sąd.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-02-03 14:52 autor odpowiedzi: mia70

    Zgodnie z art. 211 pkt 5 k.p. jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest poddawanie się wstępnym, okresowym i kontrolnym, innym zleconym badaniom lekarskim oraz stosowanie się do wskazań lekarskich. Pracownik odmawiając poddania się badaniom narusza podstawowe obowiązki pracownicze, co może stanowić nawet podstawę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia w trybie art. 52 §1 pkt 1 k.p. (wyrok SN z 10 maja 2000 r., I PKN 642/99, wyrok SN z 10 stycznia 2006 r., I PK 131/05).

    a brat nie odmówił, więc pracodawca nie doczytał!

    Profilaktyczne badania lekarskie przeprowadza się w godzinach pracy. Za czas wykonania badań, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jeżeli z wykonaniem badania łączy się konieczność podróży do innej miejscowości, pracodawca powinien zwrócić pracownikowi koszty przejazdu.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-02-03 14:53 autor odpowiedzi: mia70

    tak jak pisze Pan Krzysztof S. prosże zrobic, pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania