eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracykonkurencja


2011-01-17 17:25 autor: sas60

2 198 odsłon

konkurencja

mam takie pytanie, zwalnia się agent z Agencji Nieruchomości, umowa zostaje rozwiazana za porozumieniem stron.

Pracodawca jednak zastrzega sobie klauzulę że zwlaniający się nie może prowadzić po zwolnieniu i rozwiazaniu umowy działalności konkurencyjnej (pracować w innej agencji lub założyć własnej firmy)w stosunku do byłej firmy orzez jakiś okres np. 6 lub 12 mcy, bo grozi mu za to kara finansowa.

Ma takie prowo i jak się przed tym bronić?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2011-01-17 20:20 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    I tak i nie ;)

    Art. 101[1]. § 1. W zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (zakaz konkurencji).

    § 2. Pracodawca, który poniósł szkodę wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji przewidzianego w umowie, może dochodzić od pracownika wyrównania tej szkody na zasadach określonych w przepisach rozdziału I w dziale piątym.

    Art. 101[2]. § 1. Przepis art. 101[1] § 1 stosuje się odpowiednio, gdy pracodawca i pracownik mający dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, zawierają umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. W umowie określa się także okres obowiązywania zakazu konkurencji oraz wysokość odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy, z zastrzeżeniem przepisów § 2 i 3.

    § 2. Zakaz konkurencji, o którym mowa w § 1, przestaje obowiązywać przed upływem terminu, na jaki została zawarta umowa przewidziana w tym przepisie, w razie ustania przyczyn uzasadniających taki zakaz lub niewywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania.

    § 3. Odszkodowanie, o którym mowa w § 1, nie może być niższe od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji; odszkodowanie może być wypłacane w miesięcznych ratach. W razie sporu o odszkodowaniu orzeka sąd pracy.

    Co do zasady nie można zakazać pracownikowi pracować. Można się zabezpieczyć jedynie przed ujawnieniem tajemnicy firmy. Ale temat jest dosyć płynny. Należy przy tym pamiętać, że narzucając zakaz konkurencji po rozwiązaniu stosunku pracy pracodawca musi wypłacać z tego tytułu odszkodowania.

    Jako ciekawostkę dodam, że nie tak dawno (w tym roku ale nie pamiętam źródła) czytając w sumie po nagłówkach natrafiłem na artykuł, w którym to sąd dosyć restrykcyjnie podszedł do powyższego (coś tam było o zakazie kontaktowania się z klientami starej firmy), ale niestety przeczytałem tylko nagłówek, więc trudno powiedzieć mi coś więcej.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-01-17 21:32 autor odpowiedzi: Małgorzata68

    No własnie, ja mam w umowie o pracę taki punkt, cytuję "Pracownik zobowiązuje się do przestrzegania Art.101 par.1 o zakazie konkurencji wg kodeksu pracy." Dodam, że żadnych dodatkowych umów nie podpisywałam. Co to oznacza w sytuacji, gdybym chciała, oczywiście po zwolnieniu się z pracy, założyć DG w tej samej branży co mój obecny pracodawca?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-01-18 16:32 autor odpowiedzi: sas60

    dzięki za odpowiedź

    ale mam pytanie - odchodząc z pracy niestety taką klauzulę posiadam na rozwiazaniu umowy. Zapis taki praktycznie pozbawia mnie pracy w zawodzie.

    Były pracodawca ( w agencjach nieruchomości wynagrodzenie jest wg uzgodnionego procentu od prowizji - nie ma transakcji pracujesz za darmo) nie płaci żadnego odszkodowania. Z firmą jestem całkowicie rozliczony.

    Gdybym jednak założył własną firmę lub podpisał umowę współpracy z inną agencją nieprzestrzegając tej klauzuli a były pracodawca pozyskał taką informację, będzie żądał zapłaty odszkodowania za złamanie klauzuli - to jakie mam szanse wyjść z tej opresji cało - zapewne sprawa oparłaby się o sąd, jak się bronić?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-01-18 21:07 autor odpowiedzi: Małgorzata68

    Uważam, że skoro pracodawca nie płaci Ci odszkodowania to masz prawo nie przestrzegać tej kluzuli. Patrz art101[2] §3 , Twój były szef łamie prawo, sąd może to rozstrzygnąć. Przeczytaj też dokładnie art 101[2]§2.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-01-18 21:17 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Małgorzata68 - o odszkodowaniu jest mowa przy umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy a nie w trakcie trwania stosunku pracy.

    sas60 - wynagrodzenie nie jest jedynie wypłacane czy też nie zostało w ogóle określone?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-01-21 16:08 autor odpowiedzi: sas60

    witam

    wynagrodzenie nie jest wypłacane i nie zostało w ogóle określone,

    pracodawca pominął ten temat a mnie w ferworze rozliczania temat umknął.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-01-22 22:08 autor odpowiedzi: mia70

    Pracodawca jesli zobowiązał byłego pracownika umową o zakazie konkurenci przez 6 czy 12 m-cy to równocześnie zobowiazał się do zapłacania wynagrodzenia byłemu pracownikowi za powstrzymywanie sie od pracy w konkurencji:)przez ten okres czasu

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-01-27 09:24 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Można by także próbować podnosić wady tego zakazu konkurencji i dążyć do tego, aby wykazać, że w sumie nie może zakazywać pracy pracownikowi w firmach konkurencyjnych tudzież otworzenia własnej dg w tym zakresie.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania