eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyCzy ojciec dziecka musi pracować na dwie zmiany?


2021-10-05 20:21 autor: xxxgosia12

2 897 odsłon

Czy ojciec dziecka musi pracować na dwie zmiany?

Mam pytanie, czy ojciec 1,5 rocznego dziecka musi pracować na dwie zmiany? Zmiany to 6-14 i 14-22 zastanawia mnie, czy można zrezygnować z drugiej zmiany? Są na to jakieś paragrafy? I jak ta sama sytuacja wygląda u matki?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2021-10-08 17:55 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

    Rodzice dziecka do lat 4 mogą złożyć na piśmie wniosek o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy. Wówczas możliwe byłoby ustalenie pracy tylko na pierwszej zmianie. Niestety jednak, pracodawca nie musi zgodzić się na taki wniosek. 
    Pytanie też na jakie godziny pracy w Pani zakładzie przypada pora nocna (mówi o tym zapis regulaminu pracy), gdyż rodzice dzieci do lat 4 mogą nie wyrazić zgody na pracę w porze nocnej. Wówczas zmiany należałoby zmodyfikować na "dzienne".

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • zuzia1818

    Dodano 2020-08-28 12:30 przez zuzia1818

    Powrót do pracy po macierzyńskim a zmiany godzin

    Bardzo proszę o pomoc. Od 1.09 wracam do pracy. Kobieta, która mnie zastępowała, zostaje również w pracy. Przydzielono nam nowe obowiązki, ale co najgorsze nowe godziny pracy...
    Wcześniej pracowałam od 8-16, teraz kazano nam się dogadać między sobą od której będziemy pracować 6.30-14.30 lub 10-18. N...

  • majonez

    Dodano 2020-08-23 22:27 przez majonez

    Doba pracownicza

    Hej, Pracuje w trybie pierwszozmianowym (7-15) i są takie przypadki, że pracodawca wysyła część ludzi w tym mnie na drugą zmianę średnio 1 lub 2 razy na miesiąc, aby zrobić szybko zamówienie. Następnego dnia stawiamy się z powrotem na pierwszą zmianę.
    W chwili rozpoczęcia drugiej zmiany (14-22) moj...

  • Nowakm

    Dodano 2019-09-24 10:50 przez Nowakm

    Dowolnie ustalany grafik przez pracodawcę?

    Jestem pracownikiem, który w umowie posiada zapis iż "pracownik został poinformowany o systemie pracy jedno, dwu lub trzyzmianowym. Praca będzie wykonywana wg ustalonego rozkładu czasu pracy przewidującego zmianę pory wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników..."Zazwyczaj w ciągu roku w okr...

  • asencja77

    Dodano 2018-11-30 07:22 przez asencja77

    Czas pracy. Przez ile dni można pracować po 12 godzin?

    Witam,pracuję w sklepie w systemie 12-godzinnym tzn. od 8.45 do 21.15 w tym 15 minut przerwy płatnej i 30 niepłatnej od poniedziałku do niedzieli. Jaka jest norma czasu pracy i ile dni z rzędu mogę pracować po 12 godzin?

  • inka 77

    Dodano 2018-12-14 05:37 przez inka 77

    Praca w galeriach handlowych

    Dzień dobry,mam pytanie odnośnie pracy w sklepie w galerii handlowej na większość drugich zmian.Na przykład mój kierownik w grudniu ma 12 pierwszych zmian, a ja też pracując na cały etat mam 6 pierwszych zmian. Mam pytanie czy są jakieś przepisy regulujące to zagadnienie?Pozdrawiam I.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Ojcowie coraz częściej korzystają z prawa do zasiłku macierzyńskiego. ZUS przypomina, że tatusiowie mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. Najczęściej korzystają z tego ostatniego.

Ustalenie kim są rodzice nowonarodzonego dziecka może skończyć się w sądzie. O ile niezaprzeczalna jest kwestia macierzyństwa, o tyle prawo do ojcostwa, szczególnie jeśli rodzice nie są małżeństwem, jest bardziej skomplikowane.

Praca zmianowa nie jest systemem czasu pracy, a jedynie rodzajem organizacji pracy w różnych systemach, przewidującym zmianę pory świadczenia pracy co pewien okres. W praktyce pracę zmianową możesz zastosować zarówno w podstawowym ...

Pracodawca jest zobowiązany określić w regulaminie pracy m.in. rozkład czasu pracy, czyli dokonać zapisu przewidującego możliwość pracy zmianowej. Nie ma jednak konieczności konkretnego określania godzin pracy.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania