eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyCzy pracodawca może dowolnie określać warunki uciążliwe na stanowisku pracy


2021-04-29 23:26 autor: Michał Jabłonka

1 217 odsłon

Czy pracodawca może dowolnie określać warunki uciążliwe na stanowisku pracy

Dzień dobry, czy pracodawca może w dowolny sposób określać czynniki uciążliwe na stanowisku pracy?

Jestem pracownikiem biurowym zatrudnionym w sieci sklepów wielkopowierzchniowych. Jestem po chorobie trwającej dłużej niż 30 dni. W związku z powyższym pracodawca zmuszony był skierować mnie na badania medycyny pracy.

W skierowaniu mój pracodawca określił, że mam dźwigać ciężary do 20 kg i pracować na wysokości do 5m, czyli tak jak u każdego pracownika sklepu, mimo że ja pracuje od zawsze w biurze i nie jest to w żadnym razie w zakresie moich obowiązków.

Pracodawca tłumaczy to tym, że chciałby mieć możliwość, w razie braków spowodowanych Covid, odesłania mnie do  pracy na sklepie i stąd wymóg dźwigania i pracy na wysokości.

Ze względów zdrowotnych nie mogę dźwigać i lekarz orzecznik orzekł moją niezdolność do pracy przy takich czynnikach. Przychodząc do pracy nikt tego ode mnie nie wymagał. Czy mogę podważyć treść skierowania na badana medycyny pracy wskazując, że te czynniki nie dotyczą mojego stanowiska pracy i żądać zmiany czynników uciążliwych?

Będę niezwykle wdzięczny za poradę.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • smerfus2020

    Dodano 2020-06-05 19:37 przez smerfus2020

    Skierowanie na badania okresowe a ograniczenie dźwigania

    Witam. Pracuję na stanowisku biurowym - na skierowaniu na badania okresowe mam wpisane dźwiganie do 12 kg, dorywczo do 20 kg, przemieszczanie wózków 4-kołowych do 180 kg. I tu mam kilka pytań:
    Po pierwsze na kilku ostatnich skierowaniach te wartości są inne (albo samo 12 kg, albo 12 i 20 kg, a teraz...

  • Angelikagra

    Dodano 2021-02-08 02:07 przez Angelikagra

    powrót do pracy po zwolnieniu ch. - lek. med. pracy żąda zaświadczenie o zakoń. lecz. od specjalisty

    MAM PYTANIE miałam taki problem
    Po zwolnieniu lekarskim trwającym 140 dni pracodawca wysłał mnie na badania kontrolne. Zwolnienie miałam do piątku. W piątek lekarz rodzinny wydał mi zaświadczenie o zakończeniu leczenia. W piątek odebrałam od pracodawcy skierowanie do lekarza medycyny pracy.
    W ponied...

  • 04Anka09

    Dodano 2020-12-09 17:22 przez 04Anka09

    Zdolność do pracy, zaświadczenie o zakończeniu leczenia

    Dzień dobry, Byłam na zwolnieniu lekarskim od neurologa przez 118 dni, następnie leczyłam się u psychiatry przez 60 dni. Czy i lekarz neurolog i również lekarz psychiatra musi wystawić mi zaświadczenie o zakończeniu leczenia, do lekarza medycyny pracy?
    Z góry dziękuję za odpowiedź, Pozdrawiam

  • asia84k07

    Dodano 2013-12-11 20:49 przez asia84k07

    Zwolnienie po laparoskopii a badania kontrolne

    Witam,
    dnia 03.11 zostałam przyjęta do szpitala i wykonano mi zabieg laparoskopii. Dostałam po nim zwolnienie na ponad 30 dni. Po tym czasie mojego lekarza prowadzącego nie było na miejscu, a w grafiku pracy miałam tydzień wolnego. Z powodu czekania na mojego lekarza nie udałam się do lekarza medycy...

  • MDW

    Dodano 2021-10-19 21:35 przez MDW

    Zaświadczenie o zakończeniu leczenia - jakie podstawy prawne ?

    Jakie są podstawy prawne, które regulują konieczność dostarczenia zaświadczenia o zakończeniu leczenia lekarzowi medycyny pracy, do badań kontrolnych, po zwolnieniu ponad 30 dni?
    Pracodawca skierował mnie na badania kontrolne z tytułu L4 > 30 dni. Lekarz medycyny pracy nie chce mnie przyjąć bez zaśw...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Pracodawca nie może dopuścić ...

Pracownik podlega obowiązkowo okresowym badaniom lekarskim, których celem jest ustalenie zdolności do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Badania kończą się wydaniem orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań ...

Pracownik, który przebywał na zwolnieniu chorobowym dłużej niż przez 30 dni, powinien wykonać przed powrotem do pracy badania kontrolne. Podstawą prawną tego obowiązku jest art. 299 § 2 kodeksu pracy, który wskazuje, że pracownik podlega ...

Brak aktualnego badania okresowego uniemożliwia zatrudnionemu pójście na urlop. Niedozwolone jest także oddelegowanie do związku zawodowego pracownika bez ważnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego zdolność do pracy. Prawne podstawy ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania