eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyCzy pracownica może zataić ciążę?


2021-03-31 01:37 autor: Elaa3

6 255 odsłon

Czy pracownica może zataić ciążę?

Dzień dobry,

chciałabym zapytać, czy pracownica może zataić ciążę przy podpisywaniu umowy na czas określony jeżeli wie, że w ciąży nie będzie wykonywać tej pracy ze względu na szkodliwe warunki?

Pracownicy kończy się umowa o pracę na czas określony z końcem marca. 18 marca poprosiła mnie, czy nie mogłaby podpisać następnej umowy wcześniej - czyli tej, która obowiązywałaby dopiero od 1 kwietnia, ponieważ stara się o kredyt na samochód.

Nawiasem mówiąc umowa na czas określony tj. 4 miesiące, nie jest żadnym zabezpieczeniem dla banków na kilkuletni kredyt.

Wówczas nie spodziewałam się jednak podstępu i postanowiłam jej po ludzku pomóc.

W ten sposób osiągnęła swój cel. Po czym, po podpisaniu  następnej umowy o pracę  na czas określony w dniu 18 marca, która dopiero obowiązywałaby od 1 kwietnia, po kilku dniach poinformowała mnie, ze idzie na L4 ponieważ jest w ciąży 10 tygodni. Z dniem 31.03 jej okres ciąży nie przekroczyłby 3 miesięcy.

Na uwagę zasługuje fakt, ze pracownica doskonale wiedziała, że nie będzie pracować w ciąży, ponieważ jej praca może być szkodliwa dla niej w takim stanie.

Czy to nie jest oszustwo?

Rozumiem, że prawo chroni kobiety w ciąży, ale jak to wygląda w sytuacji, gdy pracodawcę celowo wprowadza  się w błąd i działa on pod wpływem błędu?

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2021-04-17 20:40 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Pracownica nie ma obowiązku informowania pracodawcy o ciązy, a pracodawca nie ma prawa o to pytać.Wynika to z Kp, a także z RODO.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • jagoda-28

    Dodano 2021-01-22 16:59 przez jagoda-28

    Zatajenie że jestem w ciąży

    Dzień dobry, mam pytanie - jestem w 11 tygodniu ciąży, mam umowę o pracę na czas określony do 30 marca, a od pierwszego kwietnia powinnam podpisać umowę na stałe. Co mi grozi jak zataję, że jestem w ciąży i podpiszę umowę o pracę na czas nieokreślony?

  • konto usunięte

    Dodano 2022-05-17 23:28 przez konto usunięte

    Czy mogą mnie zwolnić w trakcie ciąży?

    Witam, mam pytanie: mam umowę na okres 3 msc próbny i do końca umowy zostało mi 4 tygodnie. Dowiedziałam się, że umowa ma zostać przedłużona na 3 lata.
    Czy jeśli ja podpiszę z nimi tą umowę na 3 lata i dopiero później ich powiadomię o tym, że jestem w ciąży, to oni mogą mnie zwolnić dyscyplinarnie, ...

  • natusia994

    Dodano 2021-11-04 17:27 przez natusia994

    Zatajenie ciąży a ZUS

    Witam, z 2 dni temu podpisałam moją pierwszą umowę o pracę na rok, z tym że zataiłam fakt, że jestem w 12 tygodniu ciąży. Po okresie wyczekiwania planuję iść na zwolnienie lekarskie ze względu na rodzaj pracy jaką wykonuję. I tu moje pytanie. Czy jeśli nie poinformowałam o tym fakcie pracodawcy, to ...

  • Zanita001

    Dodano 2021-08-24 09:54 przez Zanita001

    Zatajenie ciąży

    Witam, jestem nauczycielem i od września ubiegłego roku pracuję w szkole. Dostałam umowę na czas określony do końca sierpnia bieżącego roku, mam od września podpisać nową umowę znowu na czas określony, na kolejny rok. Dowiedziałam się jednak, że jestem w 6 tygodniu ciąży.
    Czy powinnam powiedzieć pra...

  • Kinga_45

    Dodano 2021-08-23 19:57 przez Kinga_45

    Ciąża a koniec umowy

    Dnia 30 września kończy mi się umowa, która miała być przedłużona. Dowiedziałam się właśnie, że jestem w ciąży. W dniu skończenia umowy będę w 10 tyg., czyli nie będę w okresie chronionym. Czy mogę bez konsekwencji nie mówić pracodawcy, że jestem w ciąży i poczekać na przedłużenie umowy? Planuję o i...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Rozważmy następujący przypadek: na okres nieobecności pracownika X, będącego na urlopie wychowawczym (od 1 maja 2007 r. do 31 maja 2008 r.) zatrudniliśmy pracownicę Y. Dnia 10 lutego 2008 r. okazało się, że pracownica Y jest w drugim ...

Najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy pracodawca powinien wręczyć pracownikowi umowę o pracę na piśmie. W Kodeksie pracy nie określono, czy powinno to nastąpić jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Można więc przyjąć, że pracownik ...

Dyrektywa, która weszła w życie 26 kwietnia br. implikuje szereg zmian w prawie pracy, kluczowych z punktu widzenia pracowników - dotyczących m.in. godzenia obowiązków zawodowych i rodzinnych oraz przejrzystych i przewidywalnych warunków ...

Chociaż projekt zmian w Kodeksie pracy wynikających z wdrożenia dwóch dyrektyw: Dyrektywy 2019/1152 w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy oraz Dyrektywy 2019/1158 w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania