eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyCzy muszę podawać przyczynę zwolnienia lekarskiego?


2021-03-09 23:33 autor: Kas28

5 098 odsłon

Czy muszę podawać przyczynę zwolnienia lekarskiego?

Witam, mam zwolnienie lekarskie, napisałam przełożonej że mnie nie będzie w pracy, później zostało wysłane elektroniczne zwolnienie. Czy musiałam kolejny raz powiadomić Pracodawcę o tym, że mnie nie będzie?

Dziś pracodawca napisał że nie dopełniłam obowiązków bo nie podałam przyczyny nieobecności, z tego co czytałam nie muszę. Wolę dowiedzieć się u źródła proszę o odpowiedź.

Serdecznie pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2021-04-17 20:48 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Zwolnienie lekarskie jest przyczyną usprawiedliwionej nieobecności w pracy, więc nie ma co podawać innej przyczyny. Jakas bzdura.Zgodnie z rozporzadzeniam pracownik w terminie 2 dni powinien powiadomić pracodawcę o przyczynie nieobecności w pracy. Natomiast zwolnienie lekarskie może przesłać w ciagu 7 dni od daty wystawienia. Zwolnienia elektroniczne przyspieszają ten temin i zwalniają pracownika z wysłania zwolnienia, bo przeciez pracownik go nie dostaje.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Karol8845

    Dodano 2021-04-30 20:14 przez Karol8845

    Co z moim l4

    Dziś skończyła mi się umowa 30 kwietnia, a już szef mówił że dostanę następną na kolejne 3 miesiące. Lecz jestem na L4 od 28 kwietnia do 5 maja, więc co z moim L4? Mam je nadal czy nie?
    1 raz dostałem L4 dzwoniąc na teleporadę i otrzymałem na mail jakby kopie tego L4. I co dalej, czy te L4 automatyc...

  • Minimal1

    Dodano 2020-10-04 15:29 przez Minimal1

    Brak L4 - jaka nieobecność?

    Dzień dobry, jeśli pracownik twierdzi, że w danym okresie był na L4, ale do tej pory się ono nie pojawiło na platformie ZUS, jak taki przypadek należy potraktować? Jako nieobecność nieusprawiedliwiona niepłatna czy usprawiedliwiona niepłatna?

  • rabarbar

    Dodano 2020-07-15 13:09 przez rabarbar

    Niepoinformowanie pracodawcy o L4. Jakie mogą być konsekwencje?

    Witam, z czym wiąże się niepoinformowanie pracodawcy o przedłużeniu L4? Czy w takiej sytuacji pracodawca, mimo że pracownik jest na zwolnieniu chorobowym, może go zwolnić dyscyplinarnie?

  • Aisha78

    Dodano 2021-02-25 08:34 przez Aisha78

    Odmowa dalszego świadczenia rehabilitacyjnego a usprawiedliwiona nieobecność w pracy.

    W październiku 2019 roku miałam wypadek w pracy. Po wykorzystaniu 182 dni zasiłku chorobowego złożyłam dokumentację do Zusu o przyznanie mi świadczenia rehabilitacyjnego, do dnia dzisiejszego otrzymałam trzy pozytywne orzeczenia, ale kiedy złożyłam kolejny wniosek, o kontynuację, lekarz orzecznik na...

  • katszy

    Dodano 2019-07-15 10:14 przez katszy

    Skrócenie zwolnienia lekarskiego

    Dzień dobry, czy jest możliwe skrócenie L4 przez lekarza prowadzącego lub innego lekarza przy złamaniu nadgarstka? Nie chcę być na zwolnieniu. Bardzo bym chciała wrócić do pracy. Uraz ręki w żadnym stopniu nie przeszkadza mi w wykonywaniu pracy biurowej.
    Dzwoniłam dziś na rejestrację i otrzymałam in...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma ustawowy obowiązek kontrolowania zwolnień lekarskich. W I kwartale 2023 roku kwota wstrzymanych i cofniętych zasiłków chorobowych w całym kraju wyniosła 6,8 mln zł.

Nie tylko ZUS może skontrolować pracownika na zwolnieniu lekarskim. Może to także zrobić sam pracodawca, pod warunkiem, że zatrudnia powyżej 20 pracowników.

Od 2016 roku, kiedy to wprowadzono elektroniczne zwolnienia lekarskie, wystawiono ich ponad 100 milionów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 grudnia 2018 r. zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy będą wystawiane jedynie w formie elektronicznej. Już teraz z e-ZLA korzysta całkiem spora grupa lekarzy, którzy informują swoich pacjentów, że stosowne ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania