eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyRozpoczęłam nową pracę i dowiedziałam się o ciąży. Co mam robić?


2019-07-15 17:53 autor: Najna

8 740 odsłon

Rozpoczęłam nową pracę i dowiedziałam się o ciąży. Co mam robić?

Dzień dobry, otóż od zeszłego tygodnia mam umowę na rok. Dziś zrobiłam test i okazało się, że jestem w ciąży. 22 lipca mam lekarza i będę wszystko już wiedziała.

Czy mówić pracodawcy od razu o ciąży? A co, jeśli mnie zwolni, przecież nie pracuję tam długo zaledwie kilka dni. Podobno kobiety w ciąży są chronione ale czy w moim przypadku też? Czy cos mi się będzie należało?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2019-07-16 15:16 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Pracodawca nie może Panią zwolnić. Po miesiącu pracy może Pani iść na zwolnienie lekarskie i być na nim do porodu. Zasiłek macierzyński Pani dostanie. Spokojnie. Wszystko będzie ok.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2019-07-18 20:07 autor odpowiedzi: Najna

    A kiedy mogę powiedzieć o ciąży pracodawcy czy nawet jeśli pracuje dwa tygodnie jestem pod ochroną przed zwolnieniem ?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2019-07-18 20:20 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Tak, jest Pani chroniona od pierwszego dnia ciązy.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2019-07-25 20:13 autor odpowiedzi: Najna

    Ostatnio powiedzialam pracodawcy o ciąży ponieważ lekarz dał mi zakaz dźwigania i powiedziała mi ze oni nie mają pracy dla kobiety w ciąży dlatego że  nie może dzwigac i przed monitorem więcej niż4 godziny nie może być,a akurat w tak dużym sklepie albo się dźwiga albo siedzi na kasie ... Ja chciałabym pracowac dopoki Miała bym siłę ale mówi ze to nie możliwe i ze nie mam się martwić ze odkąd będę na l4 będą mi płacić a potem macierzyński ale nie wiem na ile mogę im wierzyć skoro wszędzie pisze inaczej... Wysyłają na zwolnienie od 1 sierpnia,a nie będę jeszcze miała miesiąca pracy nie wiem czy chcą mnie oszukać i czy na pewno mogę iść na to zwolnienie bez żadnych problemów?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2019-07-25 20:47 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Po pierwsze, proszę pisać składnie z uwględnieniem gramatyki jązyka polskiego. Po drugie, osoba pracująca przy monitorach ekranowych , która jest w ciąży nie musi pracować TYLKO 4 godziny w ciągu dnia roboczego. Ten przepis sięzminił. I proszę zadać konkretne pytanie, bo nie wiem kto chce Panią oszukać.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2019-07-25 22:44 autor odpowiedzi: Najna

    Przepraszam. Otóż chodzi mi o to że  pracodawca mówi że mam iść na zwolnienie od 1 sierpnia ponieważ nie może zapewnić mi pracy bezpiecznej dla ciężarnej,a ja nie mam przepracowanego nawet miesiąca ... Więc moje pytanie brzmi czy jeśli pójdę na to zwolnienie to należy mi się cokolwiek?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2022-05-17 23:28 przez konto usunięte

    Czy mogą mnie zwolnić w trakcie ciąży?

    Witam, mam pytanie: mam umowę na okres 3 msc próbny i do końca umowy zostało mi 4 tygodnie. Dowiedziałam się, że umowa ma zostać przedłużona na 3 lata.
    Czy jeśli ja podpiszę z nimi tą umowę na 3 lata i dopiero później ich powiadomię o tym, że jestem w ciąży, to oni mogą mnie zwolnić dyscyplinarnie, ...

  • Kingha

    Dodano 2018-10-23 09:43 przez Kingha

    Umowa o pracę na czas określony a wypowiedzenie

    Witam,jestem zatrudniona od połowy maja 2018 roku na umowę o pracę na 2 lata. Okazało się, że jestem w 7. tygodniu ciąży. Chciałabym pójść na zwolnienie ze względu na dość długie dojazdy do pracy. Czy jeśli powiem o ciąży, a nie upłynął 3 miesiąc ciąży, to czy pracodawca ma prawo mnie zwolnić?

  • charlie20015

    Dodano 2016-12-16 14:47 przez charlie20015

    Ciąża na przełomie dwóch umów o pracę

    Witam,jestem w 6. tygodniu ciąży. Mam umowę na czas określony do 31.12.2016 r. i tydzień temu podpisałam umowę na czas nieokreślony od 01.01.2017 r. Kiedy powiedzieć szefowej o ciąży i czy może unieważnić tą drugą umowę lub zmienić do dnia porodu? Czy jak się dowie o ciąży może dać mi wypowiedzenie?

  • Krysia6446

    Dodano 2022-03-17 18:38 przez Krysia6446

    Zaprzeczenie że jestem w ciąży a umowa na stałe

    Mam umowę na czas określony. Byłam miesiąc na L4, ale pod koniec zwolnienia inny lekarz wystawił mi z kodem B. Ze względu na kończącą się umowę i chęć podpisania na czas nieokreślony L4 było wystawione na inny kod choroby, ale lekarz na zastępstwie wystawił mi z kodem ciążowym, bo poprosiłam o lek n...

  • Tyśka1704

    Dodano 2020-12-18 11:29 przez Tyśka1704

    Ciąża a praca na 3/4 etatu, L4

    Witam, a ja mam takie pytanie: mam drugą umowę przedłużoną do 31.12.2021. Jestem w ciąży, pracuję na 3/4 etatu, pod koniec stycznia będę w 10 tyg.
    I teraz moje pytanie: czy powinnam powiedzieć kierowniczce o tym, że będę szła na zwolnienie wcześniej, czy nic nie mówić i po prostu w tym czasie iść na...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Kobiety w ciąży oraz pracujące mamy należą do szczególnej grupy pracowników. Podlegają ochronie w pracy zawodowej, mają także dodatkowe prawa i przywileje wynikające z Kodeksu pracy. Regulacje te ułatwiają łączenie aktywności na polu ...

Rozwiązanie umowy o pracę to dla pracodawcy każdorazowo spore wyzwanie. Trudno bowiem przewidzieć, jak zareaguje zaskoczony pracownik, czy uda się dojść do porozumienia i czy wskutek rozwiązania umowy nie będziemy musieli spotykać się z ...

Rozważmy następujący przypadek: na okres nieobecności pracownika X, będącego na urlopie wychowawczym (od 1 maja 2007 r. do 31 maja 2008 r.) zatrudniliśmy pracownicę Y. Dnia 10 lutego 2008 r. okazało się, że pracownica Y jest w drugim ...

Dyrektywa, która weszła w życie 26 kwietnia br. implikuje szereg zmian w prawie pracy, kluczowych z punktu widzenia pracowników - dotyczących m.in. godzenia obowiązków zawodowych i rodzinnych oraz przejrzystych i przewidywalnych warunków ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania