eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyOdprawa pienięzna w przypadku wypowiedzenia umowy o prace na czas określony


2010-01-17 20:31 autor: gabi65

3 103 odsłon

Odprawa pienięzna w przypadku wypowiedzenia umowy o prace na czas określony

Uważnie zapoznałam sie z mozliwością uzyskania odprawy pieniężnej w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę na w/w forum.Nie do końca mam jednak pewność jesli chodzi o sytuacje w której się znalazłam w ostatnim tygodniu.Po 2,5 roku pracy otrzymałam wypowiedzenie umowy o pracę na pełny etat,gdzie moja pierwsza umowa była zawarta na czas określony 2 lat i druga którą otrzymałam po upływie pierwszej zawartą na czas określony lat 5-ciu.I właśnie w trakcie trwania tej drugiej po upływie pół roku otrzymałam wypowiedzenie umowy o prace.W wypowiedzeniu podano artykuł 33kp z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Czy w moim przypadku należy mi się odprawa?

Mam jeszcze pytanie dotyczące charakteru mojej byłej pracy.Wykonywałam zawód konsultanta telefonicznego.Pracujac przy telefonie i komputerze przez 8 godzin dziennie.Po dwóch latach mój wzrok zdecydowanie uległ pogorszeniu.W trakcie przyjmowania do pracy lekarz medycyny pracy odnotował,że chodzę w szkłach korekcyjnych i są one niezbędne do mojej pracy przy komputerze.Kiedy byłam niedawno więc zmuszona do wymiany szkieł zwróciłam się z prośbą do dyrekcji firmy o dofinansowanie ich zakupu,dołączając do mojej prośby zaświadczenie lekarskie od okulisty pod opieką którego jestem od prawie 20 lat.Dostałam odpowiedż negatywną,tłumacząc mi,ze moje zaswiadczenie nie spełnia wymogów lekarza medycyny pracy.Czy pracodawca miał prawo odmówić mi dofinansowania?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2010-01-20 17:17 autor odpowiedzi: mia70

    Witam, jeśli powodem wypowiedzenia umowy o pracę była np. likwidacja stanowiska pracy bądź zła sytuacja finansowa Pracodawcy to należy się Pani odprawa oraz jeśli Pracodwaca zatrudnia wiecej niż 20 pracowników.

    odnośnie okularów, pozdrawiam:)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2010-01-26 16:50 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Trzeba tylko jeszcze dowieść, że przyczyny rozwiązania leżały wyłącznie po stronie zakładu pracy, a to niestety może nie być takie proste :(

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2010-02-05 10:03 autor odpowiedzi: Szachrajka

    Aby zastosować dwutygodniowy okres wypowiedzenia należy zawrzeć taką klauzulę w umowie, która to nie może być zawarta na okres krótsza niż 6-m-cy zgodnie z art. 33 K.p. W razie złożenia oświadczenia o "wypowiedzeniu" umowy terminowej w sytuacji, kiedy w treści tej umowy nie zamieszczono klauzuli przewidującej możliwość wcześniejszego jej wypowiedzenia - czynność taka, z mocy art. 58 K.c. w zw. z art. 300 k.p.), jest nieważna.

    Jeśli chodzi o okulary to zgodnie z ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe Dziennik Ustaw rok 1998 nr 148 poz. 973 par. 8, par. 8 pkt. 2 ww. rozporządzenia traktuje: "Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego". Pozdrawiam.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania