Witam,
pracowałem w Niemczech przez niemieckiego pośrednika. Uległem wypadkowi w pracy w sobotę. Zgłosiłem całą sytuacje do niemieckiego kierownika, ale ten nie rozpoczął procedury wypadkowej tylko kazał mi poczekać do poniedziałku. Jednak w sobotę wieczorem noga mi bardzo spuchła i mnie bolała. Pojechałem na pogotowie do niemieckiego szpitala i tam zgłosiłem wypadek. Udzielono mi pomocy o otrzymałem zwolnienie lekarskie, które niezwłocznie przekazałem do Laytfirmy.
Miałem kilka kontroli w przychodni przyszpitalnej i przedłużane zwolnienie do 6 tygodni. W czwartym tygodniu Laytfirma poinformowała mnie, że firma w której pracowałem i uległem wypadkowi, zwolniła mnie i nie zamierza wypłacić odszkodowania wypadkowego twierdząc, że i tak wypłaciła pensje za 4 tygodnie chorobowego.
Czy jest to zgodne z niemieckim prawem? Czy jest jakaś instytucja tu w Niemczech, która może mi pomóc w uzyskaniu odszkodowania? Na prawnika niestety mnie nie stać.
Pozdrawiam i oczekuje na odpowiedź.
2018-03-27 13:11 autor odpowiedzi: Marek Zarządzki Radca prawny
Wypadek przy pracy reguluje Księga VII niemieckiego Kodeksu Socjalnego (Siebtes Buch Sozialgestzbuch - Gesetzliche Unfallversicherung) - reguluje ustawowe m. in. ubezpieczenie z tytułu wypadków przy pracy. W § 8 niemiecki Kodeks Socjalny definiuje wypadek przy pracy, jako z przyczyn zewnętrznych, czasowo ograniczone zdarzenie, które prowadzi do uszczerbku na zdrowiu albo do śmierci ubezpieczonego. Wypadki przy pracy są wypadkami ubezpieczonego, jeżeli on wykonuje czynność, które wyliczone są w § 2 i § 3 oraz § 6 KS VII.
Świadczenia z tytułu wypadku przy pracy są świadczeniami branżowych organizacji przedsiębiorstw (Berufsgenossenschaft) działających jako zakład ubezpieczeń społecznych w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia od następstw wypadków przy pracy.
1 - Pracownik poszkodowany w wypadku musi uzyskać dokumentację leczenia po wypadku ze szpitala i poinformować formalnie Pracodawcę.
Pracodawca winien przeprowadzić procedurą powypadkową i zgłosić do Berufsgenossenschaft.
2 - Pracodawca powinien poinformować właściwą dla tej firmy branżową organizację przedsiębiorstw (Berufsgenossenschaft), działającą jako zakład ubezpieczeń społecznych w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia od następstw wypadków przy pracy. Pracodawca - Firma, powinna złożyć wniosek do branżowej kasa ubezpieczeń o weryfikację wypadku pracownika i wypłatę świadczenia z tytułu wypadku i niezdolności do pracy.
3 - Jeżeli Pracodawca będzie się uchylał od podjęcia działań formalnych w sprawie procedury odszkodowania pozostaje pracownikowi działanie w Urzędzie Ochrony Pracy (Amt fur Arbeitschutz) i wniosek o interwencję.
W przedmiotowej sytuacji pracownikowi przysługuje wypłata zasiłku/odszkodowania w związku z wypadkiem. Świadczenia z tytułu wypadku przy pracy wypłaca branżowa organizacja przedsiębiorstw (Berufsgenossenschaft) działająca jako zakład ubezpieczeń społecznych w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia od następstw wypadków przy pracy. Pracodawca pracownika musi formalnie poinformować branżową organizacja przedsiębiorstw o wypadku i zwrócić się o zasiłek/odszkodowanie.
tediw10 skomentował/a odpowiedź 2018-03-27 23:30
Bardzo dziękuję Panie Marku za informację. Mam jeszcze jedno pytanie: czy pracodawcą w tym rozumieniu jest Laytfirma z którą mam umowę, czy właściciel zakładu w którym pracowałem i uległem wypadkowi ?
Marek Zarządzki radca prawny
2018-03-28 12:02 autor odpowiedzi: Marek Zarządzki Radca prawny
Pracownik musi wyjaśnić jaki charakter miała jego umowa z Firmą w której pracował.
Pracownik na podstawie tej umowy o pracę, może zweryfikować swoje prawa i obowiązki.
Za osoby ubezpieczone uważa się pracowników, za których pracodawca odprowadza składki do ubezpieczenia wypadkowego (Unfallversicherung).
Ubezpieczenie wypadkowe jest ubezpieczeniem obowiązkowym, każdy pracodawca jest zobowiązany do odprowadzania w tym zakresie składek za swych pracowników.
Czynności podlegające ubezpieczeniu to przede wszystkim czynność związane z wykonywaniem zadań pracowniczych przez pracownika.
Marek Zarządzki radca prawny
Dodano 2020-11-22 18:08 przez Mirella1121
Dzień dobry, chciałabym aby ktoś mi pomógł a także powiedział co mogę zrobić.
19 lipca 2018r miałam wypadek w pracy - przewróciłam się przez gable sztaplera w wyniku czego doznałam złamania kości łokciowej. Kość trzeba było operacyjne zespolić 2 śrubami. Po operacji musiałam odbyć rehabilitację. W ...
Dodano 2018-10-11 13:06 przez Kondzio31
Witam,dnia 15.04.2018 miałem wypadek w pracy w Niemczech na magazynie Netto. Pracownik wjechał we mnie wózkiem i z tego powodu kostka oderwała się od kości została złożona na płytki i śruba. W tej chwili przebywam w Polsce już 6 miesiąc na zwolnieniu i w tym czasie odezwały się dwie firmy ubezpiecze...
Dodano 2014-11-20 07:58 przez flipi0
Trzy dni temu miałem wypadek w pracy w Niemczech. Spałem z drabiny i złamałem rękę w nadgarstku. Mam gips, a kolejne kontrole wykażą, czy nie będzie konieczna operacja. Pracuję 3,5 miesiąca i kontrakt mam na rok. Jakie świadczenia mi przysługują? Czy będę miał płacone normalnie? Czy mogę teraz zosta...
Dodano 2014-05-24 09:06 przez Jenata
Od stycznia podjęłam pracę w Niemczech - w Berlinie. 24.04 uległam wypadkowi przy pracy, mam stłuczoną kość ogonową i miednicę. Od tego czasu do chwili obecnej przebywam na zwolnieniu. Przedstawiłam pracodawcy zwolnienie do 01.06, w międzyczasie podjęto decyzję o rozwiązaniu ze mną umowy o pracę z d...
Dodano 2018-09-21 14:11 przez Moniangela
Witam,mój mąż jest zatrudniony w niemieckim gospodarstwie rolnym. Dwa tygodnie temu uległ wypadkowi podczas wykonywania pracy. Ma zerwane boczne wiązadło w kolanie i uszkodzone tylne. Czeka go długie leczenie i rehabilitacja. Jego szef już zgłosił ten wypadek do berufgenossenschaft. Moje pytanie dot...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Dochody uzyskane za granicą mogą być w Polsce opodatkowane albo zwolnione z podatku. Wszystko zależy od tego, jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania została zawarta w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisanej pomiędzy ...
Rozliczenie przychodów zagranicznych w Polsce może odbyć się na dwa sposoby: z zastosowaniem metody odliczenia proporcjonalnego lub wyłączenia z progresją. To, z jakiej metody będziemy musieli skorzystać wynika z przepisów ...
Polski przedsiębiorca jest obowiązany rozliczyć się z fiskusem od całości swoich dochodów, włącznie z tymi osiągniętymi poza granicami RP. Czy zawsze jednak dochody spoza granic RP będą łączone z dochodami z działalności ...
Z początkiem 2019 r. Polacy, którzy mają w Polsce rodzinę, ale pracują i zarabiają wyłącznie za granicą, będą musieli rozliczać się także z rodzimym fiskusem. Jest to konsekwencja przepisów, które weszły w życie 1 lipca 2018 r ...
2024-05-31 17:17
2024-05-29 23:22