eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracywypowiedzenie z pracy - odprawa


2009-11-19 22:42 autor: kejti.kejti

1 951 odsłon

wypowiedzenie z pracy - odprawa

Pracuje w firmie od 2004 roku. Moja umowa była zawarta na czas nieokreślony. W tym roku w czerwcu urodziłam dziecko. Po powrocie z urlopu macierzyńskiego dostałam wypowiedzenie z pracy. Przyczyną wypowiedzenia było "brak przydatności zawodowej" bez żadnego wytłumaczenia.

Mam pytanie czy w tym przypadku przysługuje mi odprawa i czy po upływie okresu wypowiedzenia (3miesiące) dostanę zasiłek dla bezrobotnych :confused:

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2009-11-20 10:42 autor odpowiedzi: mia70

    Nad takim uzasadnieniem wypowiedzenia zastanawiam sie, bo jest dla mnie nie jasne i precyzyjne. Jeśli chodzi o odprawe to niestety sie nie należy bo umowa o pracę została rozwiązana z winy pracownika a nie pracodawcy. Jeśli chodzi o zasiłek to nie mam pewności, pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-11-20 10:47 autor odpowiedzi: mia70

    Czy po urlopie macierzyńskim dostanę zasiłek dla bezrobotnych?

    Tak.

    Po urlopie macierzyńskim pracownica nabędzie prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, jeżeli nie ma dla niego propozycji odpowiedniego zatrudnienia, skierowania do prac interwencyjnych, robót publicznych lub na utworzone dodatkowe miejsce pracy oraz w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej najniższego wynagrodzenia, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy.

    Będąc na urlopie macierzyńskim pracownica w dalszym ciągu pozostaje w stosunku pracy i to w stosunku pracy oskładkowanym, a zatem czas spędzony na urlopie jest wliczany do okresu zatrudnienia.

    Podstawa prawna: Art. 71 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. Nr 99 poz. 1001 z późn. zm.)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-11-20 21:55 autor odpowiedzi: kejti.kejti

    Bardzo dziękuje za odpowiedz ale dalej nie do końca wiem czy po takim wypowiedzeniu na pewno otrzymam zasiłek.

    Wiem na pewno że przypadku rozwiązania umowy za porozumieniem stron zasiłku sie nie dostaje.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-11-22 16:54 autor odpowiedzi: mia70

    Reasumując, po pierwsze po macierzyńskim należy się zasiłek, po drugie to pracodawca z Panią rozwiązał umowę, a nie Pani z nim,więc tu też nie ma przeszkód do wypłaty zasiłku, nie widzę więcej przeszkód, pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania