eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyCzy pracodawca może zmusić pracownika do wypłaty wynagrodzenia w gotówce?


2017-09-11 18:16 autor: clo2

2 449 odsłon

Czy pracodawca może zmusić pracownika do wypłaty wynagrodzenia w gotówce?

Pracuję w firmie zatrudniającej na umowę o pracę 4 osoby. Od dnia 01.08. przebywam na zwolnieniu lekarskim. Zgodnie z umową o pracę oraz załącznikiem do umowy, który określa warunki pracy, wypłata wynagrodzenia jest realizowana do 10. dnia kolejnego miesiąca przelewem na konto bankowe pracownika.

Ponieważ w tym miesiącu 10. przypadał na niedzielę, w piątek 8 września wysłałam do pracodawcy e-mail z zapytaniem, czy wypłata zostanie zrealizowana w dniu dzisiejszym, czy 11 września. Była to dla mnie istotna informacja, gdyż na 11 września przypadało obciążenie mojego rachunku bankowego ratą kredytu hipotecznego. Od pracodawcy otrzymałam wiadomość zwrotną po godz. 17.00, że w tym miesiącu wypłata nastąpi gotówką i abym określiła dzień i godzinę w kolejnym tygodniu, kiedy mogę ją odebrać.

Poinformowałam pracodawcę, iż dla mnie wypłata przelewem jest kluczowa, gdyż otrzymywanie jej przelewem znajduje się w warunkach konta bankowego jakie posiadam. Powołałam się również, na zapisy z naszej umowy o pracę, które przewidują jedynie wypłatę wynagrodzenia przelewem. Pracodawca upiera się jednak, że powinnam ją odebrać w gotówce.

Czy w opisanej sytuacji pracodawca może zmusić mnie do odebrania wypłaty w gotówce? Co w przypadku, gdy odmówię jej odebrania w tej formie i będę czekać na przelew?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Jak dowodzą badania zrealizowane przez Federację Przedsiębiorców Polskich (FPP), polscy pracodawcy są zadowoleni z efektywności i aktywności swoich podwładnych. Pracownicy w ostatnich latach dokładali starań, aby lepiej wykonywać swoje ...

Termin wypłaty wynagrodzenia nie może być dowolny. Wynagrodzenie za pracę jest świadczeniem periodycznym. Okresowy jego charakter pozostaje w związku z ciągłym charakterem zobowiązania pracownika do świadczenia pracy. Termin wypłaty ...

Pracownik, który przebywał na zwolnieniu chorobowym dłużej niż przez 30 dni, powinien wykonać przed powrotem do pracy badania kontrolne. Podstawą prawną tego obowiązku jest art. 299 § 2 kodeksu pracy, który wskazuje, że pracownik podlega ...

Popularne L4 to nic innego jak oświadczenie, że nie jesteśmy zdolni do pracy. Jakie konsekwencje ma podjęcie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego?

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania