eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyLikwidacja/upadłość firmy a zwolnienie chorobowe w ciąży


2016-11-16 16:09 autor: katia161

14 164 odsłon

Likwidacja/upadłość firmy a zwolnienie chorobowe w ciąży

Witam,

od 2014 roku pracuję w firmie na umowie na czas nieokreślony. Po przepracowanych 8 miesiącach poszłam na zwolnienie lekarskie z powodu ciąży. Byłam na macierzyńskim oraz rodzicielskim, a obecnie jestem na bezpłatnym wychowawczym.

Aktualnie jestem w bardzo wczesnej ciąży (4. tydzień), a w poniedziałek dowiedziałam się o likwidacji firmy przez pracodawcę (możliwe, że jest to upadłość firmy, nie dociekałam). Firma ma istnieć do końca tego roku a wypowiedzenie mam otrzymać miesiąc wcześniej. Wątpię, żeby lekarz ginekolog wystawił mi na tak wczesnym etapie ciąży ewentualne zwolnienie.

Z pracodawcą mam bardzo dobry kontakt i w razie czego "może pójść mi na rękę".

Moje pytania:

1. Czy muszę wrócić do pracy żeby przedstawić zwolnienie lekarskie? Czy mam zaczekać aż firma się zlikwiduje/ upadnie i wtedy przesłać zwolnienie już do ZUS-u?

2. Czy istnieje taka możliwość, żebym teraz np. poszła na zwolnienie lekarskie (z powodów zdrowotnych/opieki nad starszym dzieckiem, a nie ciąży), np. na 30 dni lub dłużej, a później kontynuowała zwolnienie z kodem B? Czy te zwolnienia się łączą? Czy tak w ogóle można zrobić? Czy będzie wtedy przysługiwało mi jakieś świadczenie?

3. Co w wypadku gdy pierwsze zwolnienie 30 dniowe będzie kończyło się już w 2017 roku, czyli po likwidacji firmy? Nadal będzie obowiązywało? Wtedy zasiłek wypłaca dalej pracodawca czy ZUS? Co z dalszymi zwolnieniami, wystawiać na NIP pracodawcy i wysyłać do ZUS-u?

4. Jeśli pracowałam w firmie przez 8 miesięcy, to jak będzie naliczany zasiłek macierzyński? Tak przy pierwszym dziecku, czy przepisy się zmieniły i naliczane jest to jakoś inaczej?

5. Czy jest jeszcze jakieś wyjście z tej sytuacji? Tak by po likwidacji firmy otrzymywać jakiekolwiek świadczenia ze względu na ciążę?

Bardzo proszę o poradę eksperta.

Pozdrawiam,
Katarzyna

Pytanie zaktualizowano 2016-11-16 17:06

Ostatnie pytania. Po likwidacja zakładu pracy w przypadku podpisania nowej umowy o pracę po jakim czasie mogę pójść na l4 w przypadku obecnej ciąży? Gdybym znalazła pracę dopiero po macierzyńskim, to po jakim czasie w nowej pracy mogłabym iśc na bezpłatny urlop wychowawczy?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2016-01-14 23:39 przez konto usunięte

    Jaka będzie wysokość wynagrodzenia z tytułu urlopu macierzyńskiego po urodzeniu drugiego dziecka?

    Witam,pierwszą ciążę miałam zagrożoną, musiałam leżeć, byłam na L4, potem roczny macierzyński. Niedługo się kończy, wykorzystam zaległy urlop wypoczynkowy i zawnioskuję o urlop wychowawczy. Zastanawiam się nad kolejnym dzieckiem. Czy jeśli ciąża również będzie zagrożona i dostanę L4:1). Zasiłek chor...

  • Kasia421

    Dodano 2023-08-06 18:50 przez Kasia421

    Wyliczenie L4 ciążowego

    Witam  Od stycznia do maja przebywałam na L4 ciążowym. Do maja 2023 przebywałam na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Po czym wykorzystałam zaległy i bieżący urlop wypoczynkowy do końca lipca 2023. Obecnie przebywam na urlopie wypoczynkowym a od września wracam do pracy.
    Gdyby okazało się we wrz...

  • konto usunięte

    Dodano 2020-06-29 19:20 przez konto usunięte

    Nowa umowa a L4

    Witam, pracowałam w firmie prawie dwa lata jednak została rozwiązana z powodów. Byłam miesiąc zarejestrowana jako bezrobotna po czym wróciłam do firmy na tych samych warunkach, czyli umowa o prace na czas nieokreślony i po dwóch miesiącach dowiedziałam się że jestem w ciąży i poszłam na zwolnienie.
    ...

  • Marta26

    Dodano 2017-09-20 21:20 przez Marta26

    Czy zwykłe L4 po zmianie umowy ma wpływ na wysokość wynagrodzenia chorobowego w ciąży?

    Witam, od 07.06.2016 byłam na 6-miesięcznym macierzyńskim 100% płatnym. 21 grudnia wróciłam do pracy. W styczniu otrzymałam umowę na czas nieokreślony. 20 i 21 lipca 2017 byłam na zwykłym L4. Aktualnie jestem w ciąży i chciałabym pójść na zwolnienie od 1 listopada 2017. Jak zostanie wyliczone moje w...

  • Monika11

    Dodano 2016-10-18 09:07 przez Monika11

    Likwidacja/upadłość zakładu pracy a ciąża

    Witam,obecne jestem w ciąży i na zwolnieniu lekarskim. Z zakładu pracy dochodzą mnie wieści, że firma ma bardzo słabe wyniki finansowe i możliwe, że upadnie albo zostanie zlikwidowana. Jak może zmienić się moja sytuacja gdyby rzeczywiście doszło do zamknięcia firmy w porównaniu do sytuacji gdyby fir...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma ustawowy obowiązek kontrolowania zwolnień lekarskich. W I kwartale 2023 roku kwota wstrzymanych i cofniętych zasiłków chorobowych w całym kraju wyniosła 6,8 mln zł.

Długotrwała nieobecność pracownika z powodu choroby może być powodem zwolnienia z pracy. Do takich praktyk przyznała się w badaniu Grupy Progres "Rynek pracy 360" co 3. firma zatrudniająca pracowników blue collar.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która zgłosiła się dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego oraz terminowo opłacała składki może pobierać zasiłek macierzyński.

Jeżeli pracownik znajdzie się w szpitalu, to zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu wynosi 70% podstawy wymiaru. Należy pamiętać, że gdy zachodzą okoliczności uprawniające do zasiłku chorobowego w wysokości 100% pracownik ma prawo ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania