eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyPrawa pracownika na L4 w ciąży a prawa pracownika zatrudnionego


2016-03-14 14:57 autor: ania2075

2 690 odsłon

Prawa pracownika na L4 w ciąży a prawa pracownika zatrudnionego

Witam,

mam pytanie odnośnie prawa pracownika, który przebywa na L4, mianowicie...
Jestem aktualnie na L4, gdyż jestem w drugiej ciąży, wcześniej byłam na rocznym urlopie wychowawczym.

Moje pytanie brzmi: czy pracownik przebywający na L4, ma takie same prawa co pracownik zatrudniony? Czy firma ma obowiązek zapewnić również mi prywatną opiekę medyczną (wszystkiem pracownikom zatrudnionym wykupiła pakiet)?

Z góry dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-03-14 16:11 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

    Pakiet świadczeń medycznych nie jest finasowany z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jest to po prostu bebfit pracowniczy nie uregulowany w ustawie. Dlatego na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi w przepisach i rozstrzygnięcie tej kwestii zależałoby od oceny tej konkretnej sytuacji przez sąd. Generalnie ewentuanych roszczen przeciwko pracdawcy możnaby dochodzić w oparciu o przepisy mówiące o zakazie dyskryminacji. W tym przypadku dyskryminacja polegałaby na gorszym traktowaniu pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim. Jednakże należy zwrócić uwagę, że po wyczerpaniu okresu chorobowego, za który płaci pracodawca, zapewne została zatrudniona osoba na zastępstwo i to tej właśnie osobie przysługują świadczenia, do których byłby uprawniony nieobecny pracownik. Gdyby zatem to ten pracownik domagał sie pakietu świadczeń medycznych, a ich nie dostał, możnaby mówić o dyskryminacji z uwagi na umowę na zastępstwo. W sytuacji, kiedy takich świadczeń domaga się pracownik nieobecny, pracodawca byłby niejako podwójnie obciążony.
    Gdyby chodziło o zwolnienie lekarskie na miesiąc, nie byłoby wątpliwości, że świadczenia te się należą. Sytuacja komplikuje się jednak w momencie zatrudnienia kogoś na zastępstwo.

    ania2075 skomentował/a odpowiedź 2016-03-14 18:36

    Ok, wszystko rozumiem...z tym, że kiedy byłam w pierwszej ciąży na L4, to taki pakiet opieki medycznej miałam. Płaciłam firmie tylko podatek od niego. Osoby na zastępstwo nie ma, praca została rozdzielona.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-03-14 19:13 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Warto sprawdzić regulamin dotyczący pakietu socjalnego. tam powinny być zapisy dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego-medycznego finansowanego przez pracodawcę. Jaki i komu nalezy się pakiet- ie jest to jednoznaczne i nie wynika z zadnych przepisów tylko z ustaleń wewnętrzych miedzy pracodawcą a związkami zawodowymi-bo zakładam, że są. Może tak być, że pracownicy wyższego szebla będą mieli lepsze warunki ubezpieczenia i dyskryminacja nie ma tu nic do rzeczy. W tym przypadku liczy się kasa.

    ania2075 skomentował/a odpowiedź 2016-03-14 19:58

    Wszyscy pracownicy mają wykupiony taki sam pakiet. Rozumiem, że to jest dobra wola pracodawcy...a nie obowiązek. Pozdrawiam,

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Choć z prywatnej służby zdrowia korzysta coraz więcej pacjentów, to zadłużenie branży sięga blisko 182 mln zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Poważnym zagrożeniem są także ataki hakerskie.

Coraz częściej korzystamy z prywatnej opieki medycznej. Wydawać by się mogło, że branża ta nie powinna mieć żadnych problemów natury finansowej. Tymczasem z danych Krajowego Rejestru Długów BIG SA wynika, że jej zadłużenie sięga 172 ...

Z pensji pracownika zatrudnionego w ramach umowy o pracę co miesiąc pobierana jest składka zdrowotna, której minimalna wysokość to nieco ponad 314 zł. Tyle samo możemy miesięcznie zapłacić za prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Czy jest to ...

Na wizytę u lekarza specjalisty w ramach świadczenia z Narodowego Funduszu Zdrowia zwykle trzeba poczekać od kliku miesięcy do nawet kilku lat. Alternatywą jest wizyta prywatna. Ile za nią zapłacimy? Dane na ten temat opublikowane przez ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania