eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyWypowiedzenie umowy a ciąża


2009-04-15 21:30 autor: Leila1978

4 734 odsłon

Wypowiedzenie umowy a ciąża

Witam. Dwa tygodnie temu dostałam od pracodawcy wypowiedzenie umowy z powodu redukcji etatów w związku ze zmianami organizacyjnymi w firmie (mam miesiączny okres wypowiedzenia, umowa na czas nieokreślony). Od 5 dni jestem w ciąży (na wypowiedzeniu). Czy w takiej sytuacji następuje przywrócenie do pracy czy pracodawca moze mnie zwolinic - wypowiedzenia nadal obowiązuje. Bardzo proszę o poradę.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2009-04-21 13:14 autor odpowiedzi: mia70

    Kodeks pracy

    „Art. 177. § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

    § 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym, nie przekraczającym jednego miesiąca.

    § 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

    § 31. (111) Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

    § 4. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. ", pozdrawiam:)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-04-22 00:07 autor odpowiedzi: Leila1978

    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Pozdrawiam.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-11-25 10:52 autor odpowiedzi: malaania80

    witam

    w piątek 20.11 pracodawca chciał mi wręczyć wypowiedzenie była nawet mowa o zwolnieniu dyscyplinarnym. Troszke się tego bałam więc ostatecznie skończyło sie na zwolnieniu za porozumieniem stron, gdzie p. dyrektor podyktował mi: wypowiadam umowe za porozumieniem stron...

    Wczoraj tj; 24.11 bedac u lekarza dowiedziałam się że jestem w 3 tygodniu ciąży.

    Wychodzi na to że w piątek byłam w 2 tyg. ciazy. Czy można takie zwolnienie spracy anulować

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-11-25 13:40 autor odpowiedzi: mia70

    Witam, polecam

    Wypowiedzenie umowy o pracę a niewykryta ciąża - eGospodarka.pl - Prawo pracy

    Jeżeli jednak w chwili podpisywania wypowiedzenia pracownica nie wiedziała, że spodziewa się dziecka, to ma możliwość skutecznie uchylić się od skutków tego oświadczenia woli. Na taką możliwość bezsprzecznie wskazuje linia orzecznicza SN. I tak np., w wyroku z 29 marca 2001 r. (I PKN 330/00, OSNP 2003, Nr 1, poz. 11) SN uznał, że pracownica, która początkowo nie kwestionowała wypowiedzenia jej umowy o pracę, może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną, gdy po dokonaniu wypowiedzenia okazało się, że jest w ciąży. Co więcej, tego typu ochrona przysługuje nawet w przypadku, gdy kobieta zajdzie w ciążę w czasie okresu wypowiedzenia.

    Co do zasady, od skutków oświadczenia woli złożonego innej osobie można się uchylić wówczas, gdy błąd został wywołany przez tę osobę albo gdy wiedziała ona o błędzie lub z łatwością mogła błąd zauważyć. Ograniczenie to nie dotyczy jednak omawianej tu kwestii. Jak bowiem orzekł SN w wyroku z 19 marca 2002 r. (I PKN 156/01, OSNP 2004, Nr 5, poz. 78), pracownica, która nie wiedząc, że jest w ciąży, złożyła oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania umowy o pracę może się uchylić od skutków tego oświadczenia niezależnie od tego, czy błąd został wywołany przez pracodawcę, czy wiedział on o błędzie lub mógł go z łatwością zauważyć.

    Wystarczy więc, że zainteresowana złoży pracodawcy oświadczenie, w którym wskaże, iż wycofuje swoją decyzję odnośnie zawarcia porozumienia w sprawie rozwiązania stosunku pracy i domaga się dopuszczenia do pracy. Na skutek takiego oświadczenia wszelkie postanowienia wypowiedzenia tracą swą ważność a stosunek pracy trwa nadal. Jeśli jednak pracownica nie złoży stosownego oświadczenia, umowa o pracę rozwiąże się z dniem upływu okresu wypowiedzenia.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-11-25 15:31 autor odpowiedzi: malaania80

    W mim przypadku okresu wypowiedzenia nie ma. Według podpisanego porozumienia zwolniłam się natychmiastowo.

    Czyli nadal mogę odwołac.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-11-26 08:12 autor odpowiedzi: mia70

    Witam, w momencie wyrażenia zgody na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron nie wiedziała Pani, że jest w ciąży, więc ma Pani prawo do uchylenia się od skutków zawartego porozumienia rozwiązującego stosunek pracy.

    Wyraziła Pani zgodę na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, nie wiedząc, że jest w ciąży, czyli tym samym zrezygnowała ze swoich uprawnień, nie mając pełnej wiedzy na temat swojej aktualnej sytuacji (stan ciąży), a zatem zgodziła się Pani pod wpływem błędu.

    Może Pani wnieść o anulowanie rozwiązania umowy. Jeśli pracodawca się nie przychyli, ma Pani sprawę w sądzie pracy pewnie wygraną (może to jeszcze zależeć od okoliczności, ale sądy zazwyczaj przywracają takie osoby do pracy), pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania