eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyDźwiganie ciężarów w pracy


2015-11-20 19:54 autor: eris87

9 380 odsłon

Dźwiganie ciężarów w pracy

Witam,

pracuję w szkole do której uczęszczają dzieci z różnym stopniem niepełnosprawności. Jedna z moich uczennic wymaga wykonania specjalistycznych zabiegów, za które odpowiada szkolna pielęgniarka. W celu ich przeprowadzenia konieczne jest przeniesienie dziewczynki z wózka inwalidzkiego na kozetkę.

Pytanie moje jest następujące: czy jeśli dziewczynka znajduje się pod moja opieką, to w ramach moich obowiązków jest też jej codzienne, czterokrotne dźwiganie (wózek-kozetka)? Dodam tylko, że jestem kobietą i pracuję w wyżej wymienionej placówce jako nauczyciel.

Pytanie zaktualizowano 2015-11-29 14:08

Witam, chciałam wznowić nurtujący mnie wątek. Otóż pracuję w szkole na stanowisku nauczyciela. Uczęszcza do nas dziewczynka z porażeniem kończyn dolnych, która porusza się z pomoca wózka inwalidzkiego i wymaga wykonania specjalistycznego zabiegu (dwa razy dziennie podczas całego dnia pobytu w szkole). Pytanie moje brzmi: czy w ramach moich obowiązków jest dźwiganie dziewczynki z wózka na kozetkę?

Kodeks pracy mówi o 12 kg, które może dźwigać kobieta przy pracy stałej, jak to się jednak ma do dźwigania innych osób, których masa znacznie przekracza te normę? Nie wiem jak w takiej sytuacji mogę się "ratować", ponieważ mam dodatkowo poważny problem ze zdrowiem (schorzenie kręgosłupa, o czym mój pracodawca wie, a co wcześniej nie stanowiło najmniejszego problemu w pracy, jaką jest nauczanie).

Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że nie będę mogła wykonywać tej czynności na dłuższą metę (mowa o dźwiganiu), bo jest to w moim przypadku wręcz zabronione. Nie wiem, co w takich okolicznościach powinnam zrobić, czy ratunkiem byłoby postaranie się o jakieś zaświadczenie od ortopedy potwierdzające niezdolność do wykonywania konkretnie tej czynności, a jeśli nawet, to jak się to ma do mojej "zdolności do pracy" wystawionej przez lekarza medycyny pracy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-11-20 22:35 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Temat nie jest łatwy, ale dodam, że przepisy stanowią, iż dopuszczalne jest ręczne podnoszenie i przenoszenie ciężarów przez kobiety o masie nieprzekraczającej:
    a) 12 kg - przy pracy stałej,
    b) 20 kg - przy pracy dorywczej (do 4 razy na godzinę w czasie zmiany roboczej).
    Ten sam problem mają kobiety zatrudnione np. w słuzbach ratowniczych czy służbie zdrowia.

    eris87 skomentował/a odpowiedź 2015-11-21 12:09

    To co Pan napisał stanowi kodeks pracy i oczywiście nie podlega dyskusji. Nie wiem natomiast jak w takiej sytuacji mogę się "ratować", ponieważ mam dodatkowo poważny problem ze zdrowiem (schorzenie kręgosłupa, o czym mój pracodawca wie, a co wcześniej nie stanowiło najmniejszego problemu w pracy, jaką jest nauczanie). Doskonalę zdaję sobie sprawę z tego, że nie będę mogła wykonywać tej czynności na dłuższą metę (mowa o dźwiganiu), bo jest to w moim przypadku wręcz zabronione. Nie wiem, co w takich okolicznościach powinnam zrobić, czy ratunkiem byłoby postaranie się o jakieś zaświadczenie od ortopedy potwierdzające niezdolność do wykonywania konkretnie tej czynności, a jeśli nawet, to jak się to ma do mojej "zdolności do pracy" wystawionej przez lekarza medycyny pracy?

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-11-29 14:08 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz. U. Nr 114, poz. 545 z późn. zm.) stanowi, że przy parcy dorywczej dopuszczalny cieżar to 20 kg. Przy pracy stałej jest to 12 kg. Należy zatem przyjać, że Pani będzie dzwigała sporadycznie (nie będzie to praca stała), więc norma będzie 20 kg.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Praca nauczycieli w szkole jest bardzo odpowiedzialna i potrzebna, jednak w ostatnich latach daje się wyraźnie zauważyć spadek prestiżu tego zawodu. Pedagodzy są coraz częściej narażeni na przemoc psychiczną, a nawet mobbing nie tylko ze ...

Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP, przedstawiony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, koncentruje się aktualnie na formie zatrudnienia opartej na umowie o pracę. Nie ...

Planowana zmiana przepisów dla platform cyfrowych działających w branży dostawczej i przewozowej może w skrajnym wariancie drastycznie zwiększyć koszty pracy, a w efekcie spowodować wzrost cen usług, twierdzą eksperci kancelarii prawnej ...

Wdrażając przepisy dyrektywy unijnej ustawodawca pozwolił pracownikom ubiegać się o bardziej stabilne i przewidywalne warunki zatrudnienia. Jednak takie korzyści niosą za sobą utrudnienia dla pracodawców, którzy w trosce o interesy firmy ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania