eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyZwolnienie z pracy na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim


2015-10-01 12:38 autor: shoopcia

2 458 odsłon

Zwolnienie z pracy na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim

Witam,

pracuję w dużej korporacji na stanowisku menedżera sprzedaży, do 02.12.2015 przebywam na urlopie macierzynskim. Kilka dni temu byłam na rozmowie z dyrektorem oddziału w sprawie mojego ewentualnego powrotu do pracy bądź nie i skorzystania z urlopu rodzicielskiego.

Dowiedziaam się, że jeśli bym wracała, to na inne stanowisko, gdyż podlegli mi agenci ubezpieczeniowi zostani rozdzieleni pomiędzy trzech innych zatrudnionych w jednostce menedżerów sprzedaży. Proponowane mi stanowisko powstanie wskutek reorganizacji dwóch innych działów od 01.10.2015.

Teoretycznie nie ma mowy o zwolnieniach grupowych, ale o reorganizacji, natomiast w wyniku tej reorganizacji w skali kraju na pewno zostanie zwolniona taka liczba pracowników, która będzie podlegała pod zwolnienia grupowe.

Czy jeśli nie wrócę do pracy, to mogę zostać zwolniona na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim ze względu na likwidację stanowiska w ramach zwolnień grupowych? Czy taka sytuacja może w ogóle zostać uznana za likwidację stanowiska pracy (inni menadżerowie przecież pozostają).

Czy zwolnienie akurat mnie nie będzie dyskryminujące (ze względu na nieobecność związaną z wypełnianiem obowiązków rodzicielskich)? Dodam, że za rok 2014 wyniki sprzedaży mojego zespołu były na drugim miejscu.

Pytanie zaktualizowano 2015-10-01 12:40

Umowę mam na czas nieokreślony.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-10-01 21:46 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Po pierwsz na urlopie rodzicielskim nie mogą Panią zwolnić (przepisy Kodeksu pracy), chyba ze będą likwidować firmę,  Po drugie mają gdzieś Pani wyniki sprzedaży za 2014 rok i dyskryminację. Jak będą mogli to i tak się Pani pozbędą w czasie dla nich najkorzystniejszym. Dla korporacji liczy się wynik i wizerunek. Całą resztę mają w dupie.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-10-03 05:56 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

    rzeczywiście jest Pani chroniona przed zwolnieniem w trakcie urlopu macierzyńskiego - gdyby były zwolnienia grupowe mogą jedynie zmienić stanowisko bez obniżenia wynagrodzenia. Na wychowawczym - mogą wszystko. Jeżeli ograniczają liczę menadżerów - to jest likwidacja stanowiska, powstaje ew. problem doboru.
    tyle ogólnie - trochę za mało danych szczegółowych, trzeba by szczegółowo przeanalizować z dokumentami

    radca prawny - specjalista prawa pracy

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Wśród wielu zmian, którym w ostatnim czasie poddawany jest Kodeks pracy, jedną z istotniejszych jest nowelizacja z dnia 24 lipca 2015 r. wprowadzająca nowe rozwiązania w zakresie urlopów związanych z urodzeniem i wychowaniem dziecka. Z ...

Sztuczna inteligencja rozgaszcza się w coraz większej ilości sektorów gospodarki. Opinię publiczną zszokowała informacja o zwolnieniu dziennikarzy jednej ze stacji radiowych i zastąpienie ich wygenerowanych przez AI "prezenterów". Czy ...

W przypadku bycia zwalnianym trudno jest mówić o przywilejach, ale pracownicy, którzy będą obejmowani zwolnieniami grupowymi muszą pamiętać o tym, że nie jest to standardowy system rozstania z firmą. Osobom odchodzącym należy się ...

W 2024 roku spodziewany jest znaczny wzrost zwolnień grupowych w Polsce. Takie plany ogłosiły już m.in. Agora, ING, IKEA, ABB czy BNP Paribas Bank Polska. Zwalnia nawet dotychczas szybko rosnący sektor usług biznesowych. W centrach usług w ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania