eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyZmniejszenie etatu po macierzyńskim a likwidacja działu, prawo do większej odprawy


2015-07-01 16:24 autor: Aga830

2 554 odsłon

Zmniejszenie etatu po macierzyńskim a likwidacja działu, prawo do większej odprawy

Witam, w październiku kończy mi się roczny urlop macierzyński/rodzicielski. Jestem zatrudniona w dużej firmie na umowę na czas nieokreślony. Podczas mojej nieobecności zmienił się właściciel i zlikwidowano dział, w którym pracowałam.

Z poprzednich odpowiedzi wiem, że nawet wniosek o zmniejszenie etatu nie daje mi ochrony,  jednak czy w razie zwolnienia taki wniosek daje mi prawo do większej odprawy?  A co jeśli złożę wniosek o urlop wychowawczy, czy w takiej sytuacji pracodawca może mnie zwolnić podczas urlopu wychowawczego lub w ogóle go mi udzielić w związku z tym, że moje stanowisko już nie istnieje?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-07-01 17:48 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Nie wiem co Pani ma na myśli "większej odprawy"? Na urlopie wychowawczym pracodawca może Pani wypowiedzieć umowę na zasadach zwolnień grupowych. Taka sama zasada dotyczy zwolnienia pracownika w czasie zmniejszenia etatu.

    Aga830 skomentował/a odpowiedź 2015-07-01 18:09

    Pisząc większej odprawy miałam na myśli otrzymanie ekwiwalentu za 12 m-cy, jeśli złoże wcześniej wniosek o zmniejszenie etatu. Wiem, że taka sytuacja miała miejsce u mnie w firmie. Osoba po macierzyńskim złożyła wniosek o zmniejszenie etatu, wykorzystała zaległy urlop (2 miesiące), przepracowała 3 miesiące po czym otrzymała wypowiedzenie ze względu na likwidację stanowiska otrzymując odprawę za 7 m-cy. czyli w sumie od złożenia wniosku o zmniejszenie etatu pobrała 12 pensji tyle ile trwa ochrona. Czy jest to dobra wola pracodawcy czy wymóg prawny?

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-07-01 18:08 autor odpowiedzi: Aga830

    Pisząc większej odprawy miałam na myśli otrzymanie ekwiwalentu za 12 m-cy,  jeśli złoże wcześniej wniosek o zmniejszenie etatu. Wiem, że taka sytuacja miała miejsce u mnie w firmie. Osoba po macierzyńskim złożyła wniosek o zmniejszenie etatu, wykorzystała zaległy urlop (2 miesiące), przepracowała 3 miesiące po czym otrzymała wypowiedzenie ze względu na likwidację stanowiska otrzymując odprawę za 7 m-cy. czyli w sumie od złożenia wniosku o zmniejszenie etatu pobrała 12 pensji tyle ile trwa ochrona. Czy jest to dobra wola pracodawcy czy wymóg prawny?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-07-01 20:14 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Powinna Pani sprawdzić regulamin wewnętrzny lub porozumienie- układ zbiorowy. K.p. nie przewiduje takich odpraw. Jeżeli zapisy w układzie zbiorowym są inne , a powinny byc bardziej korzystne dla pracownika, niż te zapisane w K.p. to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca wypłacał większe odprawy w przypadku zwolnienia pracownika z przyczy nie leżących po stronie pracownika.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • komarek31

    Dodano 2012-10-18 15:00 przez komarek31

    Odprawa i godziny nadliczbowe

    Witam!
    Pracuję w sklepie obuwniczym 6 dni w tygodniu: 5 dni po 8 godzin, a w sobotę 5. Pracodawca daje nam 1 wolną sobotę w miesiącu (np. we wrześniu 2012 przepracowałam 4 soboty, a wolną miałam tylko 1 sobotę). Umowę mam na czas określony od 01.07.2011 do 30.06.2013, jednak wczoraj otrzymałam (tak ...

  • martusiatrala

    Dodano 2014-08-13 09:49 przez martusiatrala

    Czy należy mi się odprawa i zasiłek dla bezrobotnych?

    Witam, 
    Od 8 marca 2013 roku do 30 listopada odbywałam staż na stanowisku sprzedawca. 2 grudnia 2013 roku zostałam zatrudniona na umowę od pracę. Umowa jest do 2 grudnia 2015 roku.
    W ostatnim czasie zostałam poinformowana o tym, że moje miejsce pracy będzie zlikwidowane. Czy należy mi się jakaś odpr...

  • Ona123

    Dodano 2014-04-27 15:41 przez Ona123

    Likwidacja stanowiska pracy

    Witam,
    dostałam wypowiedzenie (umowa o pracę na czas nieokreślony) z powodu likwidacji stanowiska pracy. Poza mną, jeszcze jedna osoba zajmowała się tym działem. Postanowili zatrzymać tę drugą osobę. Powód był taki, że ma bliżej do pracy a ja musiałam sporo dojeżdżać.
    Dodam, że ja pracowałam dłużej ...

  • Ona123

    Dodano 2014-04-27 15:25 przez Ona123

    Firma licząca około 12 pracowników. Czy należy mi się odprawa?

    Witam,
    ostałam wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony. Pracowałam tam prawie 5 lat. Firma jest prywatna, licząca 12 pracowników. Czy należy mi się odprawa? W jaki sposób mogę powiadomić szefa, jeśli sam nie oświadczył mi, że należy mi się?

  • Guest84

    Dodano 2014-05-19 11:49 przez Guest84

    Odprawa z tytułu likwidacji stanowiska pracy

    Czy pracownikowi, który jako jedyny otrzymał wypowiedzenie (3-miesięczne) z powodu likwidacji stanowiska pracy należy się odprawa? Firma zatrudnia ponad 20 osób. Jeśli tak, to jaka jest to wielokrotność wynagrodzenia przy 3,5 roku stażu?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Pomimo wielu artykułów i informacji na ten temat, w dalszym ciągu problem z odprawami dla zwalnianych pracowników budzi wiele kontrowersji. Pytania komu się należy, w jakich okolicznościach jest przyznawana, czy kobiecie na urlopie ...

Sztuczna inteligencja rozgaszcza się w coraz większej ilości sektorów gospodarki. Opinię publiczną zszokowała informacja o zwolnieniu dziennikarzy jednej ze stacji radiowych i zastąpienie ich wygenerowanych przez AI "prezenterów". Czy ...

W najbliższych miesiącach należy się spodziewać istotnych zmian w umowach o pracę. Wynikają one z dyrektyw unijnych, które mają być zaimplementowane do prawa krajowego od 1 stycznia 2023 roku. Największe zmiany dotyczyć będą umów na ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania