eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyFałszowanie list obecności i nie płacenie za przepracowane soboty


2009-02-16 10:51 autor: konto usunięte

4 636 odsłon

Fałszowanie list obecności i nie płacenie za przepracowane soboty

Witam

Pracowałem w pewnej firmie prawie 6 lat sam się w zeszłym miesiącu zwolniłem bo już miałem dosyć tego.

Mianowicie chodzi mi o to że musieliśmy pracowaćw soboty oczywiście nie każdą ,na początu było to co druga sobota w mieciącu (czyli czasem były to 3 soboty w miesiącu) jakieś dwa lata temu mieniono to na dwie soboty w pieciącu teraz było to co trzecia sobota mieciąca , nie mogliśmy się podpisać na liście obecnośći jeśli pracowaliśmy w sobotę ,następnie znieniono to tak że nie mogliśmy się podpisywać wogóle w soboty.

jedyne dowowy jakie mam że pracowałem w dni w których nie podpisywaliśmy się na liście obecnośći to przerużne dokumenty które wystawiałem w te dni no i w formie lektronicznej harmonogramy pracy.

Teraz moje pytanie jak wymusić na byłym pracodawcy by zapłacił mi za te wszystkie przepracowane wszystkie sototy przez tyle lat

Jeśli chodzi o nadgodziny wykonywane w tygodniu (poniedziałek -piątek) to były wypłacane ale też nie w takiej wysokośći jak wskazują przepisy o wynadrodzeniu za nadgodziny i nie mam pewnośći czy wogóle były odprowadzane od tego składki .

dziękuje za wszystkie odpowiedzi i porady.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2009-02-16 15:40 autor odpowiedzi: Marcin Siedlecki

    Moja rada jest taka: wyślij swojemu byłemu pracodawcy pismo z rządaniem wypłaty ekwiwalentu za nadgodziny. Jeżeli odpowie negatywnie - Inspekcja Pracy, a później Sąd Pracy

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-02-17 10:48 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Witam

    dzięki za odpowiedz. Wie ktoś jak takie pismo się pisze ?? na jakie paragrafy praca pracy tam zastosować?? Nigdy tak nie musiałem spraw załatwiać więc nie mam w tym doświadczenia :>

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-02-17 12:32 autor odpowiedzi: Marcin Siedlecki

    Standardowe pismo.

    Proszę o wypłatę wynagrodzenia za godziny nadliczbowe za okres od .... do ..... Proszę również o wypłatę (opcjonalnie) ekwiwalentu za pranie, wynagrodzenia za zaległy urlop. W przypadku, gdy firma nie wypłaci mi przysługującego wynagrodzenia będę zmuszony wystąpić na drogę sądową.

    z poważaniem

    xxx

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-02-17 17:44 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Dzięki jeszcze raz :D

    Myślałem że mam siępowoływać na jakieś paragrafy , lecz skoro nie trzeba to jutro pisze pisemko, pewnie lepiej wysłaślistownie ?? czt można i mailem ?? Bo wiadomo szybciej i łatwiej to mailem :)

    A może dodam że wraz z ustawowymi odsetkami :)??

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-02-17 23:07 autor odpowiedzi: teresa

    troche długo tam pracowałeś w takim wyzysku.........

    Z wiedzy jaką ja mam to roszczenia pracownicze działają wstecznie do 3 lat - chyba, że coś się w tym względzie zmieniło i ja o tym nie wiem - więc miałbys szansę na odzyskanie wypłaty wynagrodzenia za nadgodziny (oczywiście z naleznymi odsetkami) za trzy lata wstecz - występować oczywiście możesz za cały okres nie płacenia

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-02-18 13:05 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    wysłać pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-02-19 09:00 autor odpowiedzi: mia70

    Dowody już masz, bowiem dokumenty które sporządzałeś w soboty i wysyłałeś emailem to na 100% dowody, nie wspominając o harmonogramach pracy. Zastanawiam się, jedynie czy są u Ciebie w firmie praktykowane pisemne zezwolenia na pracę w nadgodzinach, bo jeśli tak i Ty nie wypełniałeś takich zleceń to pracodawca może powiedzieć, że zostawałeś w pracy nie na zlecenie pracodawcy:) i on nawet o tym nie wiedział.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-02-19 09:56 autor odpowiedzi: konto usunięte

    nie, nie było żadnych pisemnych zezwoleń na prace w nadgodzinach nawet czasem było zabronione robienie nadgodzin .Jeśli w harmonogramie była pracująca sobota to trzeba było przyjść.Kierownik spisywał tylko nadgodziny na liste w przypadkach gdy zostało się dłużej niż 8 godzin w tygodniu lub gdy zlecił prace w sobote która na grafiku była wolna .

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-02-19 09:58 autor odpowiedzi: Marcin Siedlecki

    No i ja jeszcze dodam, że dobrze by mieć jakiegoś świadka (np. innego pracownika), który poświadczy że nadgodziny były na wyraźne polecenie przełożonego. Jeżeli prasodawca nie wypłaci Ci zaległości, to proponuję wstąpić na drogę sądową

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-02-19 15:22 autor odpowiedzi: mia70

    no cóż, ale dobrze że masz chociaż dowody w postaci elektronicznej; świadek dobra sprawa, ale nie sądzę żeby znalazł/a się taki/a odważny/a; świadkiem może tez byc osoba która już nie pracuje w tym zakładzie, pozdrawiam:)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-02-21 11:12 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Świadkowie są, byli pracownicy -też będą składać pisma o wypłacenie nadgodzin za przepracowane soboty .

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania