eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyPo jakim czasie pracy mogę skorzystać z urlopu wychowawczego?


2015-04-08 10:00 autor: anna30

2 275 odsłon

Po jakim czasie pracy mogę skorzystać z urlopu wychowawczego?

Witam,

10 maja 2015 kończy mi się urlop macierzyński. Chciałabym skorzystać z urlopu wychowawczego, jednak z dniem 31 sierpnia 2014 roku skończyła się moja umowa o pracę (01.09.2013-31.08.2014).

Jeśli znalazłabym nową pracę, to ile czasu muszę przepracować aby skorzystać z urlopu wychowawczego i czy ważny jest przy tym wymiar czasu pracy?

Pozdrawiam,
Anna

Pytanie zaktualizowano 2015-04-08 20:45

Mam jeszcze pytanie odnośnie odpowiedzi :"Jeśli znajdzie Pani nową pracę, to będzie mogła Pani skorzystać z urlopu wychowawczego. Wymagany jest 6-miesięczny okres zatrudnienia - wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Wymiar czasu pracy nie ma znaczenia." czy w  te 6- miesięcy wlicza się także urlop macierzyński kiedy jeszcze miałam umowe o prace czy  liczyć mi się może tylko czas gdy obowiązywała mnie umowa o prace przed odejściem na urlop macierzyński tj od 1 września 2013 do 1 maja 2014, i na jaki okres czasu musze mieć umowe żeby skorzystać z pełnego wymiaru urlopu wychowawczego.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-04-08 10:18 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Jeśli znajdzie Pani nową pracę, to będzie mogła Pani skorzystać z urlopu wychowawczego. Wymagany jest 6-miesięczny okres zatrudnienia - wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Wymiar czasu pracy nie ma znaczenia.

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-04-10 10:56 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Z urlopu macierzyńskiego mogła Pani korzystać, pozostając w stosunku pracy. Obowiązywała Panią umowa o pracę, więc jak najbardziej okres korzystania z urlopu macierzyńskiego należy wliczać do co najmniej 6-miesięcznego okresu zatrudnienia. Z urlopu wychowawczego może Pani korzystać tak długo, jak długo pozostaje Pani w stosunku pracy. Jeśli zatem przykładowo chciałaby Pani jednorazowo wykorzystać cały urlop wychowawczy (35 miesięcy), to umowa musiałaby być zawarta na co najmniej 35 miesięcy.

    Przepisy regulujące kwestię urlopu wychowawczego: art. 186 - 186(8) kodeksu pracy, w tym art. 186 par. 1 - w kwestii 6-miesięcznego okresu zatrudnienia.

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. We wniosku pracownik powinien wskazać wymiar obniżonego czasu pracy (nie mniej ...

Zmiana wymiaru czasu pracy może nastąpić zarówno na czas określony, jak i nieokreślony. W takiej sytuacji nie ma znaczenia, kto wystąpi z taką inicjatywą. Jeżeli obniżenie wymiaru czasu pracy następuje zamiast wykorzystywania urlopu ...

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Taki wniosek pracodawca ma obowiązek uwzględnić (i dlatego, naszym zdaniem, nie jest ...

Pracodawca ma obowiązek dopuścić pracownicę do pracy na takim samym stanowisku, jakie zajmowała przed urlopem macierzyńskim. Jeżeli pracownica chce skorzystać z urlopu wychowawczego lub pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy, to od dnia ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania