eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyCzy przez długie L4 można zdegradować pracownika?


2015-03-18 14:01 autor: PatrycjaTacjana

5 949 odsłon

Czy przez długie L4 można zdegradować pracownika?

Witam,

przebywam obecnie na dłuższym chorobowym, bo od połowy grudnia do dziś dzień. Jestem po niezbędnej operacji kolana, bo bez niej nie byłam w stanie chodzić. W grudniu roku 2013 miałam wypadek samochodowy gdzie moja nieobecność w pracy również wynosiła dłuższy okres czasu (3-4 miesiące).

Moja kierowniczka bardzo profesjonalnie przez portal Facebook zadała mi pytanie, czy jako zwykły pracownik będę chciała kontynuować pracę w firmie. Dodam, że jestem w tej chwili zastępcą kierownika w firmie. Zupełnie nie mam pojęcia dlaczego i czy w ogóle ma prawo mnie degradować z mojego stanowiska i czy nie powinna tego przeprowadzić w jakiś sposób formalny, a nie na tak zwaną gębę.

Czy mogę poczynić jakieś kroki jako pierwsza, by nie stracić tego stanowiska? Dodam, że nie wiem, ile będę jeszcze przebywać na zwolnieniu lekarskim.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-03-18 15:49 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Powoływanie i odwoływanie ze stanowisk kierowniczych jest prawem przacodawcy a przyczyne tego mogą byc rózne. Do czasu, kiedy nie dostanie Pani oficjalnie wypowiedzenia zmieniającego nic nie może Pani zrobić. Takich rzeczy nie załatwia się przez portale społecznościowe.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Beni

    Dodano 2014-08-18 18:32 przez Beni

    Czy pracodawca po zwolnieniu lekarskim może mnie zwolnić?

    Witam, 15.10.2013 r. dostałam umowę o pracę na czas próbny, a następnie 15.01.2014 przedłużono mi ją na okres 5 lat. 21.05.2014 źle się poczułam i dostałam zwolnienie do 25.05.2014 r., ale następnie w czasie tego zwolnienia 22.05.2014 trafiłam do szpitala tam 23.05.2014 wykonano mi operację laparosk...

  • jolka.rulezz

    Dodano 2013-09-22 18:05 przez jolka.rulezz

    Pracodawca nachodzi mojego lekarza

    Pracodawca nachodzi mojego lekarza zarzucając mu wystawienie mi L4 za pieniądze, co jest nie zgodne z prawdą. Mam już dawno skierowanie na operację, ale bałam się i jeszcze musiałam pracować.
    Dziś bywa tak, że nie mogę utrzymać szklanki w ręku. Tu pojawia się problem: mam umowę na czas określony (28...

  • Michał84

    Dodano 2014-08-18 23:38 przez Michał84

    Straszenie zwolnieniem z pracy na L4

    Podczas prac domowych amputowałem sobie palec ze zmiażdżeniem kości. Na szczęście palec przyszyto. Dostałem L4 na 2 tygodnie, potem znowu 2 tygodnie (prawdopodobnie dostane kolejne gdyż chirurg zadecydował, że szwy zdejmie po tym okresie). 
    Pracodawca za drugim razem straszył mnie zwolnieniem, bo ni...

  • renata_68

    Dodano 2020-06-03 14:11 przez renata_68

    Czy pracodawca może nie przyjąć z powrotem do pracy po chorobowym?

    Od września 2019 chorowałam (histerektomia). Wykorzystałam 182 dni zwolnienia, które zakończyło się 10 marca 2020. Starałam się o świadczenie rehabilitacyjne, ponieważ w styczniu nie dostałam zdolności do pracy. ZUS odrzucił podanie, określając mnie jako zdolną do pracy. W międzyczasie byłam w szpit...

  • ekskawaler

    Dodano 2022-02-28 14:44 przez ekskawaler

    przeniesienie kobiety w ciąży

    Czy kobietę będącą na L4 w ciąży można przenieść na inne stanowisko podobne biurowe, na takich samych zasadach finansowych tylko do innej komórki w tym samym zakładzie pracy? A jak się ma sytuacja gdy wyrazi ona zgodę?
    Dziękuję za odpowiedź

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Długotrwała nieobecność pracownika z powodu choroby może być powodem zwolnienia z pracy. Do takich praktyk przyznała się w badaniu Grupy Progres "Rynek pracy 360" co 3. firma zatrudniająca pracowników blue collar.

Jak dowodzą badania zrealizowane przez Federację Przedsiębiorców Polskich (FPP), polscy pracodawcy są zadowoleni z efektywności i aktywności swoich podwładnych. Pracownicy w ostatnich latach dokładali starań, aby lepiej wykonywać swoje ...

Popularne L4 to nic innego jak oświadczenie, że nie jesteśmy zdolni do pracy. Jakie konsekwencje ma podjęcie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego?

Przepisy K.p. uprawniają pracodawcę do tymczasowego przeniesienia pracownika do innej pracy niż umówiona. Zdarza się jednak, że z jakiś przyczyn (np. choroba) podwładny nie może przystąpić do wykonywania zadań poleconych mu przez szefa. ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania