Zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 2 ustawy zasiłkowej, zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie urlopu wychowawczego. Choroba pracownicy nie przerywa urlopu wychowawczego ani nie przesuwa terminu jego rozpoczęcia, ponieważ okres urlopu wychowawczego jest przerwą w ubezpieczeniu chorobowym.
Jednakże zgodnie z art. 186 (3) pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:
1) w każdym czasie - za zgodą pracodawcy,
2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.
Wtedy podstawę wymiaru świadczenia chorobowego bezpośrednio po urlopie wychowawczym stanowi:
-
wynagrodzenie określone w umowie o pracę - jeżeli pracownicy określono wynagrodzenie stałe - w wysokości obowiązującej w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy (pomniejszone o kwotę odpowiadającą składkom na ubezpieczenia społeczne jakie sfinansowałaby pracownica),
lub
-
kwota przeciętnego wynagrodzenia wypłacona innym pracownikom, zatrudnionym u tego samego pracodawcy na takim samym lub podobnym stanowisku pracy, za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
A więc, podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego (a następnie zasiłku chorobowego) stanowi wynagrodzenie, które pracownica osiągnęłaby, gdyby po urlopie wychowawczym przepracowała pełny miesiąc kalendarzowy, tzw. wynagrodzenie uzupełnione (art. 37 ust. 2 pkt 1 i 3 ustawy zasiłkowej i ust. 131 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej).
33 dni płaci zakład pracy, kolejne dni ZUS.