2015-01-27 11:24 autor: mardor
2 945 odsłon
Dzień dobry,
chciałabym prosić o poradę w poniższej sprawie, ponieważ mam pewne wątpliwości co do interpretacji pracodawcy.
Otóż 16.09.2014 r. otrzymałam "Wypowiedzenie umowy o pracę". Wypowiedzenie nastąpiło na mocy art. 30 par. 1 pkt.2 kp w związku z art. 10 pkt. 1 ustawy z dn. 13 marca 2003 r. - krótko mówiąc, z powodu likwidacji stanowiska.
Jako, że moja umowa była zawarta na czas nieokreślony, przysługiwał mi 3-miesięczny okres wypowiedzenia oraz 3-miesięczna odprawa. Warunki te zostały dotrzymane przez pracodawcę.
Jednakże, porządkując i kompletując dokumenty niezbędne do Urzędu Pracy zauważyłam dwie nieprawidłowości występujące w dokumentach otrzymanych z firmy. Pierwszą z nich był brak wpisania w świadectwie pracy jednego ze stanowisk, które piastowałam (stanowisko kierownika zespołu). Zgodnie z treścią pouczenia, w terminie 7 dni od otrzymania świadectwa wniosłam wniosek o jego sprostowanie i uzupełnienie brakujących danych. Po kilku dniach otrzymałam świadectwo pracy - korektę z naniesioną poprawką.
W piśmie wysyłanym do pracodawcy w sprawie korekty świadectwa zawarłam jednak dodatkowy wniosek o wyjaśnienie drugiej nieprawidłowości, którą spostrzegłam - a mianowicie we wcześniejszym mniej-więcej o rok "Wypowiedzeniu zmieniającym warunki pracy i płacy".
Zauważyłam, że dokument ten został niewłaściwie zaadresowany, tj. nie wpisane w nim zostało rzeczywiście pełnione przeze mnie w tym czasie stanowisko, a poprzednie (prawidłowo powinno być skierowane do Kierownika Zespołu, a zostało do p.o. kierownika zespołu, którą to funkcję pełniłam znacznie wcześniej). Na moją prośbę o wyjaśnienie tej niezgodności, skierowaną do Działu Kadr, otrzymałam listowną odpowiedź, w którym informuje się mnie, że jest ona wynikiem "oczywistej omyłki pisarskiej".
I tutaj pojawia się moja wątpliwość co do takiej interpretacji tej pomyłki - w treści "wypowiedzenia zmieniającego..." nieprawidłowy zapis na temat stanowiska pojawia się bowiem jeszcze raz, bezpośrednio w treści dokumentu (przy uzasadnieniu wypowiedzenia). Wątpię więc, czy rzeczywiście jest to omyłka pisarska, czy też po prostu błąd wynikający z niewiedzy kadr i "bałaganu" w dokumentach (mam pewne podstawy, aby tak sądzić).
W świetle powyższych faktów, pytanie mam następujące: jakie są konsekwencje takiej sytuacji (dla mnie i dla pracodawcy)? Czy brak prawidłowego "wypowiedzenia zmieniającego..." podważa ważność "Wypowiedzenia umowy o pracę", w którym odwołuje się mnie ze stanowiska, którego tak naprawdę, w obliczu wcześniejszej pomyłki pracodawcy, nie pełniłam?
Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź, bardzo mnie ciekawi, jak ta sytuacja wygląda z prawnego punktu widzenia.
Pozdrawiam serdecznie.
Dodano 2014-06-11 14:39 przez koter
Przebywam do 16.06 na urlopie wychowawczym, wiem już że na pewno dostanę wypowiedzenie umowy z powodu zlikwidowania mojego stanowiska. Zatrudniona w firmie jestem ponad 10 lat na czas nieokreślony. Mam otrzymać zwolnienie z 3-miesięcznym wypowiedzeniem i 3-miesięczną odprawą.
Niestety okazało się, ż...
Dodano 2014-04-09 18:41 przez katarzyna_z
Witam,
zaszłam w ciążę w okresie wypowiedzenia umowy przez pracodawcę z powodu likwidacji mojego stanowiska pracy (były to zwolnienia grupowe). Po przedstawieniu zaświadczenia zostałam przywrócona do pracy. Przebywałam na L4 przez całą ciążę.
Teraz kończy mi się okres urlopu macierzyńskiego. Spodzie...
Dodano 2014-11-30 14:46 przez huan
Pracuję w firmie ponad 6 lat z umową na czas nieokreślony. Firma wystąpiła do sądu o upadłość układową. Niektórzy pracownicy dostali nowe umowy przejścia do nowej firmy, gdy napisali pisma o rozwiązanie umowy ze starą firmą.Niektórzy dostali wypowiedzenia umowy z powodu likwidacji stanowiska pracy. ...
Dodano 2014-10-08 16:28 przez Ewa2711
Witam serdecznie,
w dniu dzisiejszym otrzymałam wypowiedzenie umowy o pracę w związku brakiem możliwości zatrudnienia na stanowisku dotychczasowym, równorzędnym lub innym z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynikającego z umowy o pracę oraz odpowiednich przepisów kodeksu pracy - również zwolniona z o...
Dodano 2014-09-11 21:54 przez Ewa2711
Witam serdecznie,
jestem zatrudniona na czas nieokreślony na stanowisku kierowniczym. Firma zatrudnia ponad 30 pracowników. Aktualnie od roku przebywam na urlopie wychowawczym i chciałabym zmniejszyć etat na 7/8. W tamtym roku firmę przejął inny właściciel wraz z cała załogą. W związku z tym po kilk...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Świadectwo pracy to bardzo ważny dla pracownika dokument wydawany przez pracodawcę po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy. Dokument ten powinien zawierać informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ...
Niejednokrotnie w przypadku złożonej struktury organizacyjnej, u pracodawców tworzone są odrębne zespoły, projekty delegowane do obsługi danego klienta lub wykonywania określonych działań. W przypadku zakończenia prowadzenia danej ...
Wielu klientów Zielonej Linii zastanawia się, czy sposób rozwiązania umowy o pracę ma wpływ na ich uprawnienia. Jeśli rozwiązali umowę za swoim wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron, ale z własnej inicjatywy, martwią się, czy ...
Zakończenie pracy w firmie musi zostać poświadczone odpowiednim dokumentem. Jest nim świadectwo pracy. To bardzo ważny dokument, stanowi bowiem źródło informacji o pracowniku dla przyszłego pracodawcy.
2024-05-31 17:17
2024-05-29 23:22