eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyCiąża, zwolnienie lekarskie, poronienie. Czy mogę zostać zwolniona?


2014-12-02 13:07 autor: szymon

6 900 odsłon

Ciąża, zwolnienie lekarskie, poronienie. Czy mogę zostać zwolniona?

We wrześniu zgłosiłam szefostwu, że chcę odejść z pracy w listopadzie z powodu wyjazdu za granicę. Dwa tygodnie później dowiedziałam się, że jestem w ciąży i zgłosiłam pracodawcy, iż nie odchodzę, bo jestem w ciąży i od 5 listopada poszłam na zwolnienie chorobowe.

W trakcie zwolnienia poroniłam i jestem na zwolnieniu do 9 grudnia. Czy w takim wypadku pracodawca może mnie zwolnić lub zmusić do odejścia z pracy samej? Wszystko odbywało się słownie - nic na piśmie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-12-02 13:12 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Wypowiedzenie (czy to ze strony pracownika, czy pracodawcy) powinno być złożone w formie pisemnej. Ustne ustalenia nie mają mocy wiążacej. Faktycznie zatem pozostaje Pani w stosunku pracy. Pracodawca nie może Pani zmusić do odejścia z pracy. Jedynie może wypowiedzieć umowę o pracę, ewentualnie - jeśli byłyby ku temu powody prawne - rozwiązać umowę bez wypowiedzenia.

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-12-02 14:53 autor odpowiedzi: szymon

    Dziękuje bardzo. Miła bym jeszcze pytanie jakie powody prawne mogły by nastąpić żeby szefostwo mogło mnie zwolnić bez wypowiedzenia?Albo czy mogą mnie zwolnić bo już kogoś zatrudnią na moje miejsce? Pracuje tam już 5 lat.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-12-02 16:13 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie
    1) ciężkiego nauszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
    2) popełnienia w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, uniemożliwiającego dalsze zatrudnienie na stanowisku,
    3) zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

    Kolejne przyczyny rozwiązania umowy bez wypowiedzenia dotyczą sytuacji niezawinionych przez pracownika:
    1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy (ten przypadek Pani nie dotyczy),
    2) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące (gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową)
    3) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wyżej wymienione, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.
    Rozwiązanie umowy o pracę nie może jednak nastąpić w tych przypadkach po stawieniu się do pracy pracownika w związku z ustaniem przyczyny nieobecności,  a jeśli umowa została już rozwiązana, a pracownik w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy zgłosi powrót do pracy - pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika.

    Zatrudnienie innej osoby na Pani miejsce w żadnym wypadku nie może uzasadniać rozwiązania umowy z Panią bez wypowiedzenia. Może natomiast być rozważane jako uzasadnienie dla rozwiązania umowy za wypowiedzeniem (oczywiście po Pani powrocie do pracy).

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2014-03-18 13:22 przez konto usunięte

    Czy pracodawca może mnie zwolnić w 4. tygodniu ciąży na L4?

    Jakie prawo ma kobieta w ciąży pracująca na umowę o pracę na 3/4 etatu. Czy pracodawca może zwolnić kobietę w ciąży na L4 w 4 tygodniu ciąży?

  • emmmmmmm

    Dodano 2013-12-01 15:12 przez emmmmmmm

    Przejście z wychowawczego na L4 i chcący zwolnić pracodawca

    Dzień dobry,
    jestem na urlopie wychowawczym, na który "uciekłam", gdy pracodawca chciał rozwiązać umowę o pracę i wrócić do umowy o dzieło. W tej chwili jestem w 5. miesiącu ciąży, kondycja zdrowotna jest taka, że lekarz sugeruje zwolnienie lekarskie (praca znajduje się w mieście oddalonym o 50 km),...

  • aleks19star

    Dodano 2014-09-07 18:47 przez aleks19star

    Ciąża - 3. tydzień. Czy mogę zostać zwolniona?

    Witam,
    mam umowę na pełny etat, ale na miesiąc. W piątek okazało się, że jestem w 3. tygodniu ciąży. Ostatnią poroniłam, więc teraz lekarz zaleca mi zwolnienie na pełny okres trwania ciąży, ale nie wiem czy zostanę wtedy zwolniona?

  • Ulka136

    Dodano 2016-08-25 08:23 przez Ulka136

    Przejście z L4 chorobowego na L4 ciążowe

    Witam,proszę o poradę. Pracuję na umowę o pracę na czas nieokreślony, od 19 lipca do 16 sierpnia byłam na zwolnieniu ciążowym - niestety poroniłam. Nieprzerwanie jestem dalej na L4 od psychiatry. Będziemy dalej się strać o dziecko. Jeżeli zajdę w ciążę, to przejdę na L4 od ginekologa, ale wówczas pr...

  • adunia11

    Dodano 2014-10-08 20:02 przez adunia11

    Umowa zlecenie, zwolnienie z pracy a ciąża

    Witam,
    pracuję rok na czas nieokreślony, na umowę zlecenie i mam odprowadzane wszystkie składki. Kilka dni temu dowiedziałam się, że na koniec października chcą mnie zwolnić a jestem w ciąży.
    Czy jak dostarczę dla firmy L4 i później mnie zwolnią, to czy po L4 należy mi się płatne macierzyńskie?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Sztuczna inteligencja rozgaszcza się w coraz większej ilości sektorów gospodarki. Opinię publiczną zszokowała informacja o zwolnieniu dziennikarzy jednej ze stacji radiowych i zastąpienie ich wygenerowanych przez AI "prezenterów". Czy ...

W przypadku bycia zwalnianym trudno jest mówić o przywilejach, ale pracownicy, którzy będą obejmowani zwolnieniami grupowymi muszą pamiętać o tym, że nie jest to standardowy system rozstania z firmą. Osobom odchodzącym należy się ...

Pracownik otrzymał powołanie do wojska 10 lipca. 9 dni później otrzymał od swojego pracodawcy wypowiedzenie. 25 lipca pracownik przekazał pracodawcy kopię dokumentu powołania do wojska. Czy w takiej sytuacji wypowiedzenie ma moc prawną?

Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży? Na to, nurtujące wiele pań, pytanie, odpowiada Patrycja Chabier - ekspert do spraw prawa rodzinnego marki Mama i ja.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania