eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyCo oznacza zakaz dyskryminacji?


2014-11-22 13:52 autor: konto usunięte

2 418 odsłon

Co oznacza zakaz dyskryminacji?

Co w świetle przepisów kodeksu pracy oznacza zakaz dyskryminacji?

Pytanie zaktualizowano 2014-11-22 16:49

Potrzebuje wyjasnienie tego pojecia w oparciu o kodeks pracy lub różnych książek dotyczących prawa pracy.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-11-22 16:07 autor odpowiedzi: Jowita

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-11-23 16:12 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

    Kodeks pracy Art. 183aZasada zakazu dyskryminacji pracowników

    § 1. Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony lub nie określony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. 
    § 2. Równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio, z przyczyn określonych w § 1. 
    § 3. Dyskryminowanie bezpośrednie istnieje wtedy, gdy pracownik z jednej lub z kilku przyczyn określonych w § 1 był, jest lub mógłby być traktowany w porównywalnej sytuacji mniej korzystnie niż inni pracownicy. 
    § 4. Dyskryminowanie pośrednie istnieje wtedy, gdy na skutek pozornie neutralnego postanowienia, zastosowanego kryterium lub podjętego działania występują lub mogłyby wystąpić niekorzystne dysproporcje albo szczególnie niekorzystna sytuacja w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych wobec wszystkich lub znacznej liczby pracowników należących do grupy wyróżnionej ze względu na jedną lub kilka przyczyn określonych w § 1, chyba że postanowienie, kryterium lub działanie jest obiektywnie uzasadnione ze względu na zgodny z prawem cel, który ma być osiągnięty, a środki służące osiągnięciu tego celu są właściwe i konieczne. 
    § 5. Przejawem dyskryminowania w rozumieniu § 2 jest także: 
    1) działanie polegające na zachęcaniu innej osoby do naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu lub nakazaniu jej naruszenia tej zasady;
    2) niepożądane zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika i stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery (molestowanie). 
    § 6. Dyskryminowaniem ze względu na płeć jest także każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika, w szczególności stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery; na zachowanie to mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy (molestowanie seksualne). 
    § 7. Podporządkowanie się przez pracownika molestowaniu lub molestowaniu seksualnemu, a także podjęcie przez niego działań przeciwstawiających się molestowaniu lub molestowaniu seksualnemu nie może powodować jakichkolwiek negatywnych konsekwencji wobec pracownika.

    Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • kaziamax

    Dodano 2014-11-05 11:02 przez kaziamax

    Czy dostanę wolne za 1 listopada?

    Sklep, w którym pracuję jest czynny cały tydzień. Ja natomiast pracuję od poniedziałku do piątku bez weekendów.Pytanie: czy należy mi się  dodatkowy wolny dzień od pracy i kiedy mogę go odebrać? Moja szefowa twierdzi, że coś sobie wymyśliłam.Proszę o odpowiedź.

  • ali89

    Dodano 2014-11-05 09:22 przez ali89

    Niewydane świadectwo pracy

    Proszę mi podpowiedzieć, jakim paragrafem z KP można się posłużyć w przypadku, gdy pracodawca nie wydał świadectwa pracy w ciągu 7 dni od zakończenia pracy?

  • Konjar

    Dodano 2014-10-08 20:16 przez Konjar

    Czas pracy kierowcy w PSSE

    Pracuję jako kierowca w sanepidzie. W/g jakichś przepisów wewnętrznych kierowcy i sprzątaczki mają pracować 8 godzin, reszta pracowników 7 godz. i 35 minut.
    Chciałbym się dowiedzieć, czy jest to w zgodzie z kodeksem pracy oraz dlaczego kierowca jest dyskryminowany pod tym względem? Praca kierowcy je...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-10-05 22:25 przez konto usunięte

    Jakie jest ryzyko zatrudnienia mnie przez przyszłych pracodawców jeżeli mam zwolnienie z art.53?

    Jakie jest ryzyko zatrudnienia mnie przez przyszłych pracodawców, jeżeli mam zwolnienie z art. 53 po świadczeniu rehabilitacyjnym i decyzji lekarza medycyny pracy o niezdolności do wykonywanej pracy?

  • lulek

    Dodano 2015-03-30 00:04 przez lulek

    Kradzież pieniędzy z przedszkola

    Witam,2 tygodnie temu w piątek zginęły pieniądze 1000 zł z placówki, w której pracuję. Pieniądze były w takim miejscu, że każdy mógł je wziąć - czy rodzic czy osoba trzecia. Po 2 dniach w poniedziałek szefowa przyszła i oznajmiła nam, że odtrąca każdej z nas po 1000 zł z pensji, i że nie wierzy w to...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

18 stycznia 2009 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy z 21 listopada 2008 r. (Dz. U. Nr 223, poz. 1460). Zmianie uległo m.in. brzmienie przepisów dotyczących zakazu dyskryminacji, przyjrzyjmy się zatem obszarowi, w którym nastąpiły ...

Dnia 19 lutego 2008 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej. Zmiany zaproponowane w projekcie dotyczą przede wszystkim: równego tratowania wszystkich ...

Prace Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej nad nowelizacją kodeksu pracy nie pominęły przepisów o równym traktowaniu w zatrudnieniu. Resort przedstawił dwie wersje definicji molestowania. Zmianie ma ulec także pojęcie dyskryminacji ...

Rozwiązanie umowy o pracę w sposób niezgodny z prawem może prowadzić do różnych konsekwencji dla pracodawcy. "Może on zostać zobowiązany do zapłaty odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie stosunku pracy na podstawie przepisów ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania