Witam,
na samym początku podkreślam, że pracuję w gastronomi. Ostatnio słyszałem, że w gastronomi jest zupełnie inne prawo pracy, z kodeksu pracy wyczytałem, że pracodawca ma prawo zmusić do maksymalnie 150 nadgodzin w ciągu roku, jednak czytając dalej kodeks pracy można się doczytać, że pracodawca ma prawo zmusić pracownika do 32 nadgodzin w miesiącu.
Jedno i drugie jest chyba sprzeczne ze sobą (32 nadgodziny razy 12 miesięcy to jest więcej niż 150 nadgodzin)? Czy pan/pani może mi powiedzieć, jak to prawo wygląda w gastronomii?
Z góry dziękuję
2014-11-13 18:50 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt
Prawo pracy obowiązuje i gastronomię. Pracownik ma obowiązek pracować w godzinach nadliczbowych zawsze na uzasadnione polecenie przełożonego. Tylko w wyjątkowych sytuacjach pracodawca może zlecić pracę ponad wymiar. Są wyjątki kto nie może pracować w nadgodzinach (m.in. kobieta w ciąży, młodociani).
Praca w godzinach nadliczbowych jest limitowana: w skali doby (13), w skali tygodnia (48), w skali roku (150). Każdy pracownik ma prawo w każdej dobie do 11 godzinnego nieprzerwanego odpoczynku. W ciągu tygodnia czas pracy nie może przekraczać 48 godzin, czyli 8 godzin tygodniowo więcej niż obowiązująca norma. Liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy, tak jak Pan/Pani napisała, czas pracy nie może przekroczyć dla pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym. Nie znaczy to, że co miesiąc mają być nadgodziny, bo to faktycznie matematycznie wyjdzie ponad wymiar 150.
Polecenie pracy w godzinach nadliczbowych w wymiarze przekraczającym dopuszczalny limit godzin nadliczbowych jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika i jest zagrożone karą grzywny.
Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl
Dodano 2015-01-12 14:06 przez Maddomin
Witam, pracuję w hotelu. Czuję się ciągle zmuszany do pracy w nadgodzinach przez pracodawcę i innych pracowników, w tygodniu bardzo często pracuję więcej niż 50 godzin a w ciągu miesiąca nawet 320 godzin.Wiadomo mi, że liczba nadgodzin w ciągu roku nie może przekroczyć 150, a w ciągu tygodnia 48, j...
Dodano 2014-10-03 21:32 przez maxxx88
Witam,
pracuję w punkcie obsługi klienta jednej z sieci komórkowej. Pracujemy we dwójkę. Punkt jest otwarty od pon. do pt. od 9 do 17, czyli po 8 godzin (siedzimy we dwójkę) oraz w sobotę od 9 do 13 (siedzi 1 osoba). Na każdego z nas przypadają w miesiącu po dwie takie soboty po 4 godziny.
Czy należ...
Dodano 2014-05-15 16:02 przez zupapomidorowa17
Dzień dobry,
praca pd poniedziałku do piątku po 10 godzin. Pracodawca tłumaczy, że "odda" te 2 godziny w okresie kiedy "nie ma sezonu", czyli kiedy będzie mniejszy ruch i praca będzie po 6 godzin dziennie.
Jaką mam gwarancję, że pracodawca "odda" mi te 2 godziny? Czy jeśli mnie zwolnią to mam prawo ...
Dodano 2014-04-04 09:22 przez alap74
Pracuję w firmie 5 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie (obsługa oczyszczalni ścieków i hydroforni), a w soboty i niedziele muszę jechać na kontrolę żeby sprawdzić czy wszystko działa - nieraz jest to wyjazd na godzinę, nieraz na dłużej.
Pracodawca nie chce płacić za nadgodziny tylko oddawać wolne i ...
Dodano 2015-03-27 22:20 przez gosia7610
Witam serdecznie, jestem młodą mamą (synek ma 15 miesięcy), wracam do pracy po urlopie rodzicielskim oraz zaległym wypoczynkowym - pracuję w markecie budowlanym.Chciałabym dowiedzieć się czy pracodawca może "poprosić mnie" o pracę w ilosci 10 godzin na dobę w okresie przedświatecznym oraz ile weeken...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Kończy się czas pracy, wszyscy wychodzą, a jeden pracownik nadal robi swoje. Czy to już oznacza nadgodziny? To zależy... Zobaczmy co podpowiedział nam Sąd Najwyższy i co zrobić, aby nie okazało się, że pracownik "kolekcjonuje ...
Rozważmy następujący przypadek: kierownik wyodrębnionej komórki organizacyjnej naszej firmy, ze względu na duże natężenie produkcji, w ostatnich kilku miesiącach na polecenie pracodawcy pracował w prawie każdą sobotę - po około 5-6 ...
Ciężar dowodu w zakresie czasu wykonywania pracy spoczywa zarówno na pracowniku, który dochodzi roszczeń z tego tytułu, jak i na pracodawcy, który jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji czasu pracy.
Niemal każda firma przeprowadza dziś szkolenia. Warto wiedzieć, że w określonych przypadkach, czas spędzony na wyjeździe integracyjnym połączonym ze szkoleniem, może zostać potraktowany jako nadgodziny. "Konsekwencją regulacji zawartej w ...
2024-05-31 17:17
2024-05-29 23:22