eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyPrzejście zakładu pracy oddziału na "spółkę"


2014-10-16 12:26 autor: zbebus

3 199 odsłon

Przejście zakładu pracy oddziału na "spółkę"

Witam,

dostałem dziś zawiadomienie od pracodawcy, w którym zostałem poinformowany, że w przewidywanym terminie 17 listopada 2014 nastąpi przejście całości zakładu pracy oddziału na jedną spółkę, tzn. wszystkie dotychczasowe oddziały będą jedną spółką. W dokumencie jest zawarty jeden punkt odnośnie skutków przejścia zakładu pracy z oddziału na spółkę:

"W terminie w miesięcy od dnia przejścia zakładu pracy z oddziału na spółkę może Pan, za 7-dniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje dla Pana skutki takie, jakie prawo wiąże z rozwiązaniem stosunku pracy na skutek wypowiedzenia przez pracodawcę."

Chciałem się dowiedzieć, czy później muszę dostać jeszcze zmianę warunków pracy?
czy powyższy punkt oznacza, że jeżeli teraz złożę wypowiedzenie to będzie to traktowane jako zwolnienie z pracy z winy pracodawcy?

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-10-16 12:44 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Przejęcie prawdopodobnie następuje z art.231 K.p, więc przechodzi Pan do spółki na takich samych zasadach. W tym przypadku nie jest wymagane wypowiedzenie warunków pracy i płacy jeżeli nie ulegaja one zmianom. Brak Pana zgody na przejście będzie traktowany tak, jak wypowiedzenie pracy z przyczyn nie leżących po Pana stronie, ale generalnie bez prawa do odprawy.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-10-16 13:00 autor odpowiedzi: zbebus

    Witam,
    Tak zgadza się przejście z Oddziału na "Spółkę" odbywa sie na podstawie art. 231 paragraf 3, Kodeksu Pracy.
    dziękuję i pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • IWONAF70

    Dodano 2014-06-26 19:48 przez IWONAF70

    Przejęcie pracowników na podst. art 23(1) a odprawy

    Witam,
    pracuję (25 lat pracy minie w lipcu br.) w spółce zależnej dużej korporacji finansowej. Firma zatrudnia obecnie 260 osób.
    Moja firma zostanie przejęta przez spółkę matkę w oparciu o art. 23(1) KP. Takie bynajmniej dochodzą nas słuchy. Mam pytanie, co musi zrobić nowy pracodawca wobec pracowni...

  • ciachopl

    Dodano 2014-09-10 19:50 przez ciachopl

    Zmiana właściciela firmy, nowe warunki umowy a odprawa

    Firma zatrudniająca ponad 100 osób. Umowa na czas nieokreślony, staż 8 lat
    Czy w przypadku przejęcia firmy przez nowego właściciela i przedstawienia mi nowej umowy przysługuje mi okres wypowiedzenia 3-miesięczny, odprawa 3-miesięczna? Jak by to było w przypadku starego właściciela?
    Innymi słowy czy ...

  • anulaleksandra

    Dodano 2014-06-11 18:19 przez anulaleksandra

    Zmiana warunków pracy - z 3/4 etatu na 1/2 etatu

    Witam,
    obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim, które kończy mi się 18 czerwca.Doszły mnie słuchy, że ze względów ekonomicznych firma chce zmniejszyć zatrudnienie pracowników. W związku w z powyższym będą chcieli mi zaproponować 1/2 etatu (obecnie mam 3/4). Mam umowę o pracę podpisaną na 3/4 etatu...

  • anneczka33

    Dodano 2014-05-01 06:17 przez anneczka33

    Wypowiedzenie przez pracownika umowy a ograniczenie dźwigania

    Witam,
    proszę o poradę w trochę trudnej sytuacji. Po 180 dniach L4 złożyłam podanie o rozwiązanie stosunku pracy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Zostałam skierowana na badania kontrolne, gdzie lekarz zrobił wpis zdolna do pracy z ograniczeniem dźwigania do 3 kg.
    Problem mój polega na tym, że sta...

  • Deny

    Dodano 2015-04-30 13:28 przez Deny

    Praca dla spółki - "siostry"

    Witam, czy pracodawca (X) ma prawo zmusić pracownika (Y), aby wykonywał pracę dla spółki (W) z grupy kapitałowej (Z)? Już spieszę z wyjaśnieniami... Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w X. Firma ta należy do grupy Z. Grupa Z niedawno przejęła firmę W. Teraz firma X ch...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Rozważmy następującą sytuację: pracownik zdecydował się na rozwiązanie umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym. W wystosowanym do kadr oświadczeniu wskazał, iż pracodawca dopuścił się naruszenia swych podstawowych obowiązków, nie ...

Jednym z istotnych postanowień umowy między firmą a inwestorem jest ustalenie zasad odpowiedzialności stron. Pozwoli to lepiej zabezpieczyć wykonanie umowy inwestycyjnej i ułatwi procedurę dochodzenia roszczeń.

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy realizowane jest w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy. W konsekwencji pracodawca ma prawo wtórnie zobowiązać pracownika do świadczenia pracy (zgoda zatrudnionego nie jest wymagana) ...

Ustawa Zasadnicza w art. 65 ust. 1 zapewnia każdemu wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy. W praktyce zdarza się jednak, że ta wolność wyboru bywa nadużywana kosztem zasady, że umów należy dotrzymywać (łac. pacta ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania