Dzień dobry!
Czy pracodawca może dać naganę pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim? Od polowy września przebywam na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży. W dniu dzisiejszym otrzymałam od pracodawcy list polecony z naganą, nałożoną dnia 2 października (za przewinienie polegające na niestarannym i niesumiennym wykonaniu swojej pracy w dniu 2.09.2014).
Czy pracodawca ma do tego prawo? Czy w przypadku gdybym podpisała otrzymaną naganę ma zastosowanie przepis, że po roku zostaje ona usunięta z akt? Przez najbliższe 1,5 roku będę przebywać na zwolnieniu, a później na urlopie rodzicielskim.
Czy otrzymana nagana może skutkować wypowiedzeniem mi w trybie dyscyplinarnym umowy o pracę, jeśli cały czas przebywam na zwolnieniu?
Bardzo dziękuję za odpowiedź!
2014-10-03 13:45 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny
Za nieprzestrzeganie przez pracownika organizacji i porządku pracy, przepisów BHP, przepisów przeciwpożarowych, sposobu potwierdzenia przybycia i obecności w pracy, usprawiedliwiania nieobecności w pracy kodeks pracy przewiduje dwojakiego rodzaju kary: upomnienia i nagany.
Co do zasady karę uważa się za niebyłą i odpis zawiadomienia usuwa z akt osobowych po roku nienagannej pracy.
Kodeks przewiduje jednak też ograniczenia po stronie pracodawcy. Pracodawca może nałożyć karę w ciągu 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu i w ciągu 3 miesięcy od dopuszczenia się naruszenia. Nałożenie kary musi poprzedzać wysłuchanie pracownika, a jeśli pracownik jest nieobecny w tym czasie w pracy, bieg 2-tygodniowego terminu nie rozpoczyna się.
W zawiadomieniu o nałożeniu kary pracodawca powinien wskazać rodzaj naruszenia, jego datę i poinformować o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie wniesienia.
Jeśli zastosowanie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa - a wszystko wskazuje na to , że tak się stało w Pani przypadku - może Pani wnieść sprzeciw w terminie 7 dni.
adam-sroga@wp.pl
2014-10-03 13:58 autor odpowiedzi: Mama Farm
2014-10-03 14:20 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny
Taki przypadek można potraktować jako wyrządzenie szkody osobie trzeciej, kiedy to pracodawca jest zobowiązany do naprawienia szkody. Wówczas pracodawca (niezależnie od możliwości ukarania pracownika w związku z odpowiedzialnością porządkową) ma roszczenie regresowe do pracownika.
Jeśli pracodawca uznałby, że doszło do ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, mógłby rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Jeśli zdecydował się "tylko" na naganę, to nie wydaje się, by uznał Pani przewinienie za ciężkie naruszenie obowiązków, a co za tym idzie, nie może z tej przyczyny rozwiązać stosunku pracy bez wypowiedzenia.
adam-sroga@wp.pl
2014-10-03 14:47 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt
Pracownik nie ponosi odpowiedzialności za ryzyko związane z działalnością pracodawcy (art. 117 § 2 kodeksu pracy), a w szczególności nie odpowiada za szkodę wynikłą w związku z działaniem w granicach dopuszczalnego ryzyka.
Tyle przepisy. Jednak kwestie leków to bardzo poważna sprawa. Swoim działaniem, niedokładnością może pracownik spowodować poważne zagrożenie dla innych osób i zapewne to także zostało wzięte pod uwagę przy udzieleniu kary.
Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl
2014-10-03 19:42 autor odpowiedzi: Mama Farm
Bardzo dziękuje za szybkie odpowiedzi. W opisanej przeze mnie sytuacji leki wykonywane były tylko pod kątem kontroli, nie dla pacjenta.. i niestety wiem z doświadczenia, że ostatnią rzeczą jaką brał pod uwagę mój pracodawca nakładając na mnie karę nagany była troska o pacjentów.. Raczej chęć odegrania się za ciąże.. o czym zresztą nie omieszkał mnie nieoficjalnie poinformować..
Mam tylko nadzieję, że na tym poprzestanie..
Dodano 2013-11-22 08:40 przez ammichalik
Witam,
mam umowę na czas nieokreślony, jestem od 2011 do 21.06.2014 na urlopie wychowawczym na pierwsze dziecko. Obecnie dowiedziałam się, że jestem w 3 tyg. ciąży. Termin porodu na lipiec 2014 w związku z tym mam pytanie: czy prawnie mogę napisać pismo o przerwaniu urlopu wychowawczego i z dniem po...
Dodano 2014-05-06 18:14 przez NFC
Witam,
przerwałam urlop wychowawczy i w pierwszym dniu pracy przedłożyłam L4. Zaproponowałam pracodawcy, że nie będę chciała od niego wypłaty za świadcznie L4 i że podpisze iż odebrałam wynagrodzenie w kasie. Jednak pracodawca chciał się zabezpieczyć i poprosił o podpisanie przeze mnie oświadczenia,...
Dodano 2013-11-05 17:15 przez Luiza99
Witam,
obecnie do 05.2014 przebywam na urlopie wychowawczym. Ponieważ jestem w drugiej ciąży poinformowałam pracodawcę listownie o przerwaniu urlopu wychowawczego zgodnie z art. 186 [3] pkt 2.K.P.
Zgodnie z Pana sugestią napisałam pismo tyle, że bardziej polubownie, gdyż nie chciałam tak ostro potra...
Dodano 2015-04-20 11:40 przez justyna5
Witam! niedawno zaczęłam pracę u nowego pracodawcy. Miałam z nim podpisać umowę od 1 kwietnia 2015, ale okazało się, że jestem w ciąży.Pracodawca powiedział, że podpisze ze mną umowę, jeżeli od maja pójdę na L4 i zrzeknę się wypłaty wynagrodzenia na piśmie. Moje pytanie jest takie: czy takie oświadc...
Dodano 2014-12-17 17:15 przez kropka..
Witam,miesiąc temu, dokładnie 18.11 dostałam od pracodawcy naganę za palenie tytoniu w miejscu niedozwolonym. Umowę mam podpisaną na czas określony do kwietnia 2015. Od 4 tygodni jestem w ciąży, w najbliższym czasie planuję iść na L4, ponieważ praca, którą wykonuję może zaszkodzić dziecku. Moje pyta...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Zatrudnieni w firmach programiści, architekci czy np. ilustratorzy czasopism opracowują w ramach swych obowiązków pracowniczych autorskie projekty, z których ich przełożony może korzystać. Powstałe utwory chroni prawo autorskie. O ile ...
Pracodawca obowiązany jest szanować godność i inne dobra osobiste pracownika. Zalicza się do nich m.in. korespondencję, czy rozmowy telefoniczne. Niestety około 67% pracodawców w Polsce kontroluje korespondencje elektroniczną swoich ...
Jak dowodzą badania zrealizowane przez Federację Przedsiębiorców Polskich (FPP), polscy pracodawcy są zadowoleni z efektywności i aktywności swoich podwładnych. Pracownicy w ostatnich latach dokładali starań, aby lepiej wykonywać swoje ...
Sztuczna inteligencja rozgaszcza się w coraz większej ilości sektorów gospodarki. Opinię publiczną zszokowała informacja o zwolnieniu dziennikarzy jednej ze stacji radiowych i zastąpienie ich wygenerowanych przez AI "prezenterów". Czy ...
2024-05-31 17:17
2024-05-29 23:22