Witam,
jestem Doradcą Klienta Business Cars w salonie samochodów Premium. Do moich obowiązków należy m.in. odbywanie jazd testowych samochodami testowymi z klientami. Feralnego dnia o godzinie 8 umówiłem się z klientem na odbycie jazdy testowej, co zostało potwierdzone pisemnie przez klienta protokołem z jazdy testowej.
Kiedy pożegnałem się z klientem, tak jak to bywa po spotkaniach, pojechałem dalej do centrali mojej firmy gdzie pracuję, jednak spotkania wyjazdowe połączone z jazdą testową również należą do moich obowiązków. Tego dnia w drodze po jeździe testowej z klientem a pracą, kiedy stałem w korku, na mój samochód najechał inny pojazd (kierowca czytał SMS).
Na zwolnieniu lekarskim byłem 9 dni, w tym czasie (tomografia głowy, usg kolana, badanie dopllera tętnic, prześwietlenia odcinka szyjnego, i inne...). Kręgosłup cały, zerwane mięśnie i ból kręgosłupa szyjnego i kolana. Chodzę w kołnierza ortopedycznym i aktualnie mam zalecone leki i ćwiczenia.
Czy moje zdarzenie to był wypadek w drodze do pracy czy już w pracy? Na co mogę liczyć ze strony ZUS i kiedy składać dokumenty?
Oczywiście przed spotkaniem z klientem, wyruszyłem z domu.
2014-09-10 11:15 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Fortuniarz skomentował/a odpowiedź 2014-09-11 02:30
Dziękuję za profesjonalną pomoc. Pozdrawiam.
GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl
2014-09-28 12:47 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt
Autor napisał "Tego dnia w drodze po jeździe testowej z klientem a pracą"
To wskazuje, że rozpoczął Pan pracę jazdą testową. Był Pan w czasie pracy i do dyspozycji pracodawcy. Wg mnie opisane zdarzenie spełnia wymogi definicji wypadku przy pracy.
Po sporządzeniu protokołu powypadkowego i jego zatwierdzeniu będą Panu przysługiwały świadczenia z tytułu wypadku przy pracy. W czasie trwania zwolnienia 100% zasiłek chorobowy a po zakończeniu leczenia i rehalibitacji możliwość wystąpienia o ustalenie trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu i odszkodowanie z ZUS. Proszę pamiętać, że odszkodowanie jest na wniosek pracownika. Ten wniosek należy przekazać płatnikowi - pracodawcy. A pracodawca kompletuje dokumentację i przekazuje do ZUS. Każdy % uszczerbku to 730 złotych.
Świadczenia z ZUS to jedno ze świadczeń, może Pan także dochodzić zadośćuczynienia na drodze cywilnej, np. od posiadacza pojazdu który uderzył w Pana auto.
Fortuniarz skomentował/a odpowiedź 2014-09-29 13:07
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Aktualnie trwa u mnie rehabilitacja. Dziekuję jeszcze raz za pomoc.
Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl
Dodano 2014-05-24 09:06 przez Jenata
Od stycznia podjęłam pracę w Niemczech - w Berlinie. 24.04 uległam wypadkowi przy pracy, mam stłuczoną kość ogonową i miednicę. Od tego czasu do chwili obecnej przebywam na zwolnieniu. Przedstawiłam pracodawcy zwolnienie do 01.06, w międzyczasie podjęto decyzję o rozwiązaniu ze mną umowy o pracę z d...
Dodano 2015-02-01 17:35 przez lucyna60
Miałam wypadek w pracy. Był on przez ZUS uznany i dostawałam 199% za zwolnienie lekarskie.Jakie mam składać papiery do ZUS o odszkodowanie?
Dodano 2015-01-04 19:23 przez julia27
Miałem wypadek w pracy a pracodawca nie spisał protokołu wypadkowego w terminie 14 dni. Ponadto, kazał mi mówić, że to miało miejsce w domu. Mam uraz reki lewej i mocna ranę szarpaną ręki. Wypadek się wydarzył o 21.16 w pracy, nie miałem przeszkolenia na maszynie, miałem wymienić rolkę papieru, więc...
Dodano 2014-07-31 22:48 przez pracuś90
Witam,
w czasie odbywania stażu z PUP uległem wypadkowi, podczas ostrzenia noży kosiarki przeciąłem ścięgna lewej ręki. Zawieziono mnie do szpitala. Pracodawcy wówczas nie było a o zajściu dowiedział się po fakcie. Obecnie jestem na zwolnieniu.
Chciałbym się dowiedzieć, jakie kroki powinienem teraz...
Dodano 2014-07-20 22:06 przez kasia2000254
Co mogę zrobić, jeśli pracodawca nie dał nikomu znać o wypadku w pracy, a mam obcięte część palca prawej ręki i jestem na zwolnieniu?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Od kilku dni obowiązują nowe, podwyższone kwoty odszkodowania za wypadek przy pracy - przypomina ZUS. Kwota wypłacana za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu jest o 100 złotych wyższa niż w minionym roku. Co ...
Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy przysługuje każdemu ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jaka jest kwota ...
Wypadek przy pracy może zdarzyć się każdemu i na każdym stanowisku. Lato sprzyja większej wypadkowości, zwłaszcza w sektorze budowlanym. Niekiedy leczenie oraz powrót do zdrowia zabiera długie miesiące. W najgorszej sytuacji są osoby ...
Unormowanie pojęcia choroby pozostającej w związku ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby, rozszerzenie obecnie stosowanych definicji, np. wypadku związanego ze służbą, dodanie nowych definicji, np. uszczerbku na zdrowiu, a ...
2024-05-31 17:17
2024-05-29 23:22