eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyL4 w ciąży z powodu szkodliwych warunków pracy a praca w Niemczech


2014-09-08 14:50 autor: paulina_m87

6 043 odsłon

L4 w ciąży z powodu szkodliwych warunków pracy a praca w Niemczech

Witam,

mam problem, mój lekarz ginekolog nie chce mi przedłużać zwolnienia lekarskiego. Jestem w 18. tygodniu ciąży, ja i dziecko jesteśmy zdrowi, natomiast praca, którą wykonuję stwarza zagrożenie. Pracuję przy lakierni, cały dzień mam kontakt ze szkodliwymi substancjami.

Od tego samego ginekologa dowiedziałam się, że zaświadczenie o zagrożeniu, a co za tym idzie, niezdolności do pracy musi wystawić mój pracodawca. Pracodawca wystawiłby mi takie zaświadczenie, jeśli nie będzie się to wiązało z żadnymi kosztami po jego stronie.

Jak to wygląda od strony prawnej? Czy to Krankenkasa czy pracodawca są odpowiedzialni za moje wynagrodzenie do czasu porodu?

Dodam, że pracodawca nie chce bym wróciła do pracy.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-09-23 21:27 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

    Witamy,
    Co do zasady każdy pracownik podejmujący zatrudnienie na terenie Niemiec, podlega niemieckiemu systemowi ubezpieczeń społecznych, w tym obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Pracownik podlega wybranej kasie chorych - Gesetzliche Krankenkassen. Treść zapytania jest zbyt ogólna, aby móc odnieść się do sytuacji i udzielić odpowiedzi, dlatego też w celu uzyskania wszelkich informacji sugerujemy kontakt z Pani kasą chorych.
    Przydatne informacje dotyczące prawa pracy w Niemczech znajdują się w opracowaniu WPHI w Berlinie
    Pozdrawiamy,Zespół Centrum Pomocy elektronicznego Punktu Kontaktowego

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Aneta022

    Dodano 2014-07-15 19:58 przez Aneta022

    Zwolnienie lekarskie po zwolnieniu z pracy w Niemczech

    Mąż pracuje w Niemczech na niemieckiej umowie. Czy po zwolnieniu z pracy przez pracodawcę może zachorować w Polsce? Czy będzie miał płacone za to zwolnienie?

  • AgnieszkaD11

    Dodano 2016-12-12 10:26 przez AgnieszkaD11

    Pracodawca czy ubezpieczalnia prawo w Niemczech na chorobowym

    Mam problem z chorobowym w Niemczech AOK. Nie wiem, gdzie dochodzić swoich praw. Mianowicie od końca września do 22.10 miałam zwolnienie lekarskie, a choroba uszkodzenie lekiane zwolnienie przez ortopedę, ale inna choroba nerw stopowy (ogólnie niezwiązane z kolanem).Pracodawca wypłacił mi jedynie 17...

  • milo_mi

    Dodano 2015-11-21 10:39 przez milo_mi

    Powiadomienie pracodawcy o ciąży w Niemczech

    Witam,
    pracuję w Niemczech od roku na pełnym etacie, jestem w ciąży i od dwóch tygodni zmienił nam się pracodawca, którego jeszcze nie informowałam o swoim stanie.
    Dodam, że ciąża jest już dość "wysoka". Poprzedniego pracodawcy nie informowałam, bo wiedziałam, że nie pozwoliłby mi pracować i musiała...

  • Ela73

    Dodano 2014-08-06 18:46 przez Ela73

    Chorobowe po zakończeniu umowy o pracę w Niemczech

    Mąż był zatrudniony w Niemczech od 20.05.2014 do 20.06.2014. W dniu 27.05.2014 uległ wypadkowi w pracy, otrzymał od lekarza w Niemczech zwolnienie 27.05.2014 - 17.06.2014.
    Po kontroli kolejne 18-26.06.2014, przyjechał do Polski na dalsze leczenie. Od polskiego lekarza otrzymał kolejne 2 tygodnie zwo...

  • Patucha

    Dodano 2017-06-23 10:02 przez Patucha

    Praca w Czechach z okresem próbnym a ciąża

    Witam,pracuję w Czechach, umowę mam na 2 lata z okresem próbnym 3-miesięcznym. Jeżeli mam zwolnienie od lekarza, ponieważ nie mogę pracować w warunkach szkodliwych, jak i dojeżdżać codziennie tak daleko? Czy pracodawca może mnie zwolnić, przypominam że pracuję w Czechach?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Dochody uzyskane za granicą mogą być w Polsce opodatkowane albo zwolnione z podatku. Wszystko zależy od tego, jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania została zawarta w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisanej pomiędzy ...

Bywają sytuacje, w których podczas zwolnienia lekarskiego nie da się uniknąć podpisywania dokumentów firmowych, wykonywania służbowych przelewów, czy też innych tego typu prac. Nawet bez wychodzenia z domu, czynności takie można ...

Szef ma prawo zweryfikowania, czy dostarczone przez pracownika zwolnienie chorobowe czyni zadość wymogom formalnym przewidzianym dla takich zaświadczeń. Może również sprawdzić, czy chory prawidłowo je wykorzystuje.

Rząd niemiecki debatuje nad uchyleniem ograniczenia rynku pracy dla obywateli z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, jeszcze przed 2009 rokiem. Unijny komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i równości szans Vladimir Szpidla uważa, że ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania