Witam serdecznie,
we wtorek rano pracodawca ogłosił likwidacje spółki jednak namówił wiekszość pracowników do złożenia wypowiedzenia na mocy porozumienia stron. Twierdził ze przy likwidacji dostaną pieniądze tylko za jeden miesiac, a jak sami złożą wypowiedzenia dostaną do reki kwote dwóch wynagrodzeń.
Została nas dwójka do przyszłego tygodnia, też nas nakłania do takich wypowiedzeń. Co zrobić? Pracujemy tu po 6 lat na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Proszę o szybką pomoc i odpowiedź.
niestety liczba pracowników to 10 osób, więc o odprawie nie ma co marzyć. Jak na razie próbuje digadać sie z pracownikami zeby sami wypowiedzieli umowy na mocy porozumienia stron. * osób już wypowiedziało umowy i wypłacił im "do reki" wynagrodzenie o równowartości 2 pensji.
Czy to dobre rozwiazanie?
a jeśli on wymaga takiego wypowiedzenia na mocy porozumienia stron złożonego przez pracownika z proponowanym terminem to taki zapis na swiadectwie pracy bedzie mozliwy?
Bardzo dziekuje za szybką odpowiedz
Pracodawca twierdzi ze w świadectwie pracy nie moze znaleźć sie takie zdanie na mocy porozumienia stron to na mocy porozumienia stron nie w zwiazku z...
Czy można przytoczyć jakiś art.
2014-09-06 06:58 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Jeżeli rozwiązanie umowy o pracę następuje z przyczyn nieleżących po stronie pracownika (np. likwidacja firmy), a pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, to zwalnianemu pracownikowi przysługuje prawo do odprawy pieniężnej. Przepisy ustawy stosuje się w przypadku rozwiązywania stosunków pracy w drodze wypowiedzenia lub na mocy porozumienia stron.Jak napisałem wczesniej warunkiem wypłaty odpraw jest ilość zatrudnionych pracowników.
GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl
2014-09-08 09:32 autor odpowiedzi: mada22
niestety liczba pracowników to 10 osób, więc o odprawie nie ma co marzyć. Jak na razie próbuje digadać sie z pracownikami zeby sami wypowiedzieli umowy na mocy porozumienia stron. * osób już wypowiedziało umowy i wypłacił im "do reki" wynagrodzenie o równowartości 2 pensji.
Czy to dobre rozwiazanie?
2014-09-08 09:42 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl
2014-09-08 09:46 autor odpowiedzi: mada22
a jeśli on wymaga takiego wypowiedzenia na mocy porozumienia stron to taki zapis na swiadectwie pracy bedzie mozliwy?
Bardzo dziekuje za szybką odpowiedz
2014-09-08 09:57 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl
2014-09-08 10:13 autor odpowiedzi: mada22
Pracodawca twierdzi ze w świadectwie pracy nie moze znaleźć sie takie zdanie na mocy porozumienia stron to na mocy porozumienia stron nie w zwiazku z...
Czy można przytoczyć jakiś art.
A może trzeba dodatkowo napisać wypowiedzenie umowy o prace na mocy porozumienia stron w zwiazku z sytuacją finansową spółki etc?
2014-09-08 11:17 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Art. 30. [Rozwiązanie umowy o pracę] § 1.
Umowa o pracę rozwiązuje się: 1) na mocy porozumienia stron, § 4. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nie określony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. Porozumienie też jest rozwiązaniem umowy i mjakaś przyczyna występuje. Może być z winy pracownika lub nie.GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl
Dodano 2014-05-26 17:27 przez martula12
Witam serdecznie,
firma, w której pracuję przekształca się od przyszłego miesiąca w spółkę z o.o. Nowy szef, choć na razie nieoficjalnie, wprowadza zmiany, które mi nie odpowiadają. Po oficjalnym przekształceniu firmy w spółkę zmian będzie na pewno więcej, w związku z tym chcę złożyć wypowiedzenie.
...
Dodano 2016-10-08 13:50 przez PrGLD
Dzień dobry, mam pytanie odnośnie umowy współpracy jako świadczenie usług (związanych z transportem). W umowie współpracy mam punkt odnośnie wypowiedzenia itp. I tu moje pytania. Umowa na czas nieokreślony:1. Każda ze stron może wypowiedzieć umowę z zachowaniem, ilu dni okresu wypowiedzenia?
Jaki ok...
Dodano 2014-08-07 21:04 przez EdytaMc
Witam,
jeśli przez rok od września 2009 do sierpnia 2010 pracowałam w firmie "x" za porozumieniem stron, rozwiązałam umowę, a następnie pracowałam w firmach "y" a potem "z", po czym w maju 2012 znów zatrudniłam się w firmie "x" i otrzymałam umowę na 3 miesiące, a kolejną już na czas nieokreślony, bo...
Dodano 2015-12-07 20:53 przez Onajik
Witam,jestem zatrudniony w firmie od dnia 3.09.2015 na okres próbny, kolejna umowa u tego samego pracodawcy jest od dnia 3.12.2015 na czas nieokreślony. Moje pytanie jest takie: od jakiego dnia jest liczone wypowiedzenie, jeżeli złożę wypowiedzenie dnia 22.12.2015 r.?
Dodano 2014-08-28 22:26 przez malutka28
Jak poradzić sobie w takiej sytuacji: ostatniego dnia miesiąca podpisane zostało wypowiedzenie o pracę (umowa na czas nieokreślony) za porozumieniem stron, bez okresu wypowiedzenia, tzn. koniec umowy z tym dniem w celu podpisania nowej umowy (dużo mniej korzystnej dla pracownika) od pierwszego dnia ...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
W najbliższych miesiącach należy się spodziewać istotnych zmian w umowach o pracę. Wynikają one z dyrektyw unijnych, które mają być zaimplementowane do prawa krajowego od 1 stycznia 2023 roku. Największe zmiany dotyczyć będą umów na ...
Porada dotyczy najważniejszych kwestii związanych z likwidacją spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnicy mogą zadecydować o likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ale powinni pamiętać, że należy zwrócić ...
Prawomocne orzeczenie sądu o rozwiązaniu spółki nie powoduje jej rozwiązania, lecz daje podstawę do wszczęcia postępowania likwidacyjnego (art. 274 § 1 KSH).
Ustawodawca w określonych w ustawie z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych okolicznościach przewiduje możliwość dobrowolnego (z inicjatywy wspólników) pozbawienia bytu prawnego spółki prawa handlowego. Trzeba pamiętać, że ...
2024-05-31 17:17
2024-05-29 23:22