eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyCzy szef może zmienić ustalony termin powrotu z urlopu wychowawczego bez konsultacji z pracownikiem?


2014-08-27 20:29 autor: ticiana

2 363 odsłon

Czy szef może zmienić ustalony termin powrotu z urlopu wychowawczego bez konsultacji z pracownikiem?

Witam,

jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Od 1 września 2014 planuję powrót do pracy. Rozmawiałam o tym ze swoim szefem i otrzymałam zgodę na powrót 1 września.

Dodatkowo na 30 dni przed powrotem do pracy wysłałam do pracy odpowiednie pisemne oświadczenie oraz wniosek o skrócenie czasu pracy. Wczoraj od jednej z koleżanek dostałam wiadomość, że mam wrócić do pracy dopiero 15 września - tak podobno zadecydował szef i ją wyznaczył do przekazania mi tej wiadomości.

Moje pytanie brzmi czy mogę mimo to wrócić do pracy 1 września, czy szef nie powinien najpierw ze mną ustalić ewentualnych zmian dotyczących mojego powrotu, i czy może tak przekazywać mi to do wiadomości przez osoby trzecie?

Boję się, że wracając do pracy 15 września szef może zarzucić mi nie dotrzymanie warunków naszej umowy bądź też potraktować moje niestawienie się do pracy 1 września jako porzucenie pracy.

Dziękuję z góry za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-08-27 15:52 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    W pracy powinna sie Pani pojawić 1 września, zgodnie z wnioskiem, który pani złozyła.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-08-28 07:42 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Z dniem 1 września po Pani stronie wystąpi obowiązek stawienia się w pracy w gotowości do świadczenia pracy, a po stronie pracodawcy - obowiązek dopuszczenia do pracy.

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • kika

    Dodano 2014-01-22 20:38 przez kika

    Powrót do pracy po urlopie wychowawczym. Czy pracodawca może mnie zwolnić?

    Witam,
    w dniu 26 lutego moja córka skończy 4 lata, więc w tym dniu kończy mi się urlop wychowawczy. Czy w tym momencie mam złożyć wniosek o powrocie do pracy? Z doświadczenia wiem, iż szefowa będzie robiła problem tłumacząc się brakiem miejsc i słabym obrotem firmy. Mam umowę na czas nieokreślony. C...

  • klara19855

    Dodano 2016-11-30 21:44 przez klara19855

    Czy mogę iść na L4 po urlopie wychowawczym?

    Witam,obecnie przebywam na rocznym urlopie wychowawczym, kończy mi się 07.122016. Czy pierwszego dnia po powrocie do pracy mogę iść na zwolnienie, ale nie z powodu ciąży? I czy pracodawca może wręczyć mi wypowiedzenie będąc na zwolnieniu? Dodam, że umowę mam na czas nieokreślony.

  • seli221

    Dodano 2013-10-24 09:57 przez seli221

    Powrót do pracy po urlopie wychowawczym na dawne stanowisko pracy

    Witam,
    mam takie pytanie: czy pracodawca może przenieść pracownika po jego powrocie z urlopu wychowawczego na to samo stanowisko, ale do innej miejscowości do pracy?
    W umowie o pracę na czas nieokreślony moim miejscem pracy jest wyznaczona miejscowość pod Warszawą. Czy pracodawca może odesłać mnie d...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-08-19 22:19 przez konto usunięte

    Czy pracodawca może nie zgodzić się na powrót z urlopu wychowawczego?

    Kończy mi się urlop wychowawczy, który wzięłam na 2 lata. Chcę wrócić do pracy. Pracodawca powiedział, że niestety nie ma przyjęć  i mam dwa wyjścia: albo przedłużyć urlop wychowawczy na następny rok, albo sama się zwolnić.
    Czy pracodawca mógł tak powiedzieć? Co mam teraz zrobić? Nie chcę się zwolni...

  • mamuska12

    Dodano 2014-08-19 11:32 przez mamuska12

    Skrócony czas pracy po wychowawczym - wniosek nr 2

    Witam
    W lipcu 2013 roku zakończyłam urlop macierzyński, po nim skorzystałam z miesięcznego urlopu wychowawczego. Od września 2013 r. wróciłam do pracy korzystając z obniżonego wymiaru czasu pracy do ¾ (czyli 6 godz.).
    Wniosek złożyłam na 12 m-cy, teraz upływa jego termin i chciałabym złożyć ponowny ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Wykonywanie poleceń służbowych należy do podstawowych obowiązków każdego zatrudnionego. Kodeks pracy traktuje to zagadnienie zdawkowo, dlatego też warto przyjrzeć się, jakie stanowisko w tej kwestii prezentowane jest w aktualnym ...

Rozważmy następującą sytuację: pracownik nie stawił się w pracy, nie informując pracodawcy o powodach swojej absencji. Gdy wreszcie zadzwonił do firmy (w 4 dniu nieobecności), szef, nie pozwalając na żadne tłumaczenia, zakomunikował ...

Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: pracodawca zlecił podwładnemu domowy dyżur telefoniczny po godzinach pracy. Pracownik zaoponował. Twierdził, że polecenie w tym zakresie jest bezprawne, ponieważ ani umowa pracę, ani zakres jego ...

Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: szef zobowiązał personel do nieujawniania informacji związanych ze stosowaną w zakładzie pracy technologią produkcji. Jeden z podwładnych sprzeciwił się przestrzeganiu tajemnicy, podnosząc, że ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania