Witam,
Chciałabym prosić o opinię na temat zaistniałej sytuacji.
Przeszłam szkolenie przygotowawcze do pracy z dala od domu. Trwało 6 miesięcy. Potem pracowałam w miejscu zamieszkania. Zaszłam w ciążę i choć praca była dość stresująca i pojawiły się problemy z ciśnieniem pracowałam bez żadnych zwolnień do 8-go miesiąca ciąży. Pracodawca zapewniał mnie, że po powrocie będzie dla mnie miejsce. Wyszkoliłam na swoje zastępstwo dziewczynę, która jak się okazało jest córką jednego z kierowników w firmie.
Pod koniec macierzyńskiego, kiedy składałam wniosek o urlop dodatkowy 6-tyg. dowiedziałam się, że "nie ma wolnych etatów". Zrozpaczona wypełniłam wówczas także wniosek o dodatkowy półroczny urlop macierzyński. Dwa miesiące po tym zdarzeniu moja zastępczyni podpisała kolejną umowę. Moja kolejna, tym razem już na czas nieokreślony byłaby podpisywana miesiąc po jej podpisaniu.
Czy dobrze zrobiłam idąc na dłuższy macierzyński? Czy gdybym wróciła po pół roku pracodawca mógłby jej dać kolejną umowę a mi tejże już nie przedłużyć? Co z dyskryminacją?
Dodam, że dzień po ustaniu mojej umowy (jeszcze na tym dłuższym macierzyńskim) dostałam telefon, że jest nowe stanowisko pracy i mam pierwszeństwo do niego, tylko.... trzeba odbyć kolejne półroczne szkolenie jeszcze dalej niż poprzednio. Oczywiście odmówiłam.
Czy zachowanie pracodawcy było w pełni zgodnie z prawem? Czy mam prawo do jakiegokolwiek odszkodowania i w jakim okresie od ustania mojej umowy mogłabym się o nie ubiegać? Gdzie można pójść z taką sprawą, o ile jest podstawa żeby gdziekolwiek chodzić i o cokolwiek się ubiegać?
Dodano 2014-08-13 22:47 przez AnnaCh24
Witam
Czytałam pytanie użytkownika Fiona6
- jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31.08.2014, a termin porodu przypada na 15.08.2014 r. W związku z tym mam następujące pytania:
1) do pracodawcy składam wniosek o przyznanie mi podstawowego urlopu macierzyńskiego od 15 do ...
Dodano 2014-03-19 23:29 przez Viniusia
Witam serdecznie!
Do maja 2016 roku przysługuje mi urlop wychowawczy na pierwsze dziecko. Obecnie jestem w drugiej ciąży w drugim miesiącu. Na październik mam termin porodu. Do dnia porodu chciałabym pozostać na tym urlopie wychowawczym (płatnym).
Czy jak urodzę będzie mi się należał urlop macierzy...
Dodano 2014-03-07 19:42 przez shee
Witam,
mam dwie umowy o pracę na czas nieokreślony i chciałabym w jednej pracy skorzystać z rocznego urlopu macierzyńskiego, a w drugiej tylko z części urlopu (20 tygodni). Czy jest to możliwe?
Dodano 2018-03-27 13:32 przez mikeila
Witam, jestem zatrudniona w szkole publicznej na czas nieokreślony na podstawie karty nauczyciela. Od listopada ubiegłego roku przebywam na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży. Gdy odchodziłam na zwolnienie, wymiar mojej pracy wynosił pełen etat (18 godz.) i 4 nadgodziny.Wiem, że nadgodzin po powroc...
Dodano 2015-03-20 22:07 przez Jolla
Witam,miesiąc temu wróciłam do pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Z obawy przed zwolnieniem zmniejszyłam wymiar czasu pracy na 7/8. Niestety nie wróciłam do swoich obowiązków. Pracowałam jako kierownik. Obecnie tylko na umowie mam wpisane to stanowisko, którego pracodawca nie zmienia, bo ta...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Od początku bieżącego roku każda świeżo upieczona mama może przez rok pozostać w domu z dzieckiem. Kobiety, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu w oparciu o umowę o pracę lub same opłacają składki chorobowe, są uprawnione do ...
Choć prognozy demograficzne dla Polski wciąż nastrajają pesymistycznie, liczba urodzeń zaczęła rosnąć. Oznacza to, że więcej kobiet (i mężczyzn) korzysta ze swoich uprawnień rodzicielskich. Urlop macierzyński i ojcowski to jednak nie ...
Opieka nad dzieckiem jest nie lada wyzwaniem dla każdej, a szczególnie pracującej kobiety. Nie każdy jednak wie, że Kodeks pracy zapewnia szereg praw i przywilejów nie tylko matkom w okresie ciąży, ale również tym, które powróciły już ...
Przepisy Kodeksu pracy w sposób jednoznaczny formułują obowiązek pracodawcy dopuszczenia pracownika do pracy po zakończonym urlopie macierzyńskim.
2024-05-31 17:17
2024-05-29 23:22