eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyRenta chorobowa


2014-06-19 21:37 autor: Poczatkujaca

3 196 odsłon

Renta chorobowa

Witam,

chciałabym dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja u osób chorujących na padaczkę? Mam znajomą, która już wiece lat choruje na tę chorobę i od jakiegoś czasu doszły jeszcze problemy z kręgosłupem od pewnego momentu ból jest taki, że odejmuje jej nogi, więc nie trzeba tłumaczyć, że ma ciężką sytuacje. Aktualnie pracuje na 3/4 etatu - praca może i nie jest ciężka, ale nasilający się ból kręgosłupa i ciągle ataki padaczki powodują, że jest jej ciężko cokolwiek robić.

Chciałabym dowiedzieć się czy ona może liczyć na jakaś rentę chorobowa lub jakieś świadczenia? Co takiej osobie można doradzić czy jest jakakolwiek szansa na pomóc ze strony ZUS?

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-06-21 17:11 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Odpowiem ogólnie, bo szczegółowo.... decyzja należy do ZUS.

    Ustalenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy następuje na podstawie wniosku druk ZUS Rp-1R osoby zainteresowanej lub jej pełnomocnika, zgłoszonego na piśmie lub ustnie do protokołu. Wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy może być zgłoszony u płatnika składek lub w innej jednostce uprawnionej do przyjmowania wniosków, a następnie przekazany do odpowiedniego organu rentowego. Wniosek może też być zgłoszony bezpośrednio w organie rentowym, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej, który zobowiązany jest wydać  decyzję.

    Oceny niezdolności do pracy dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Lekarz orzecznik ocenia niezdolność do pracy, jej stopień a także dokonuje ustaleń dotyczących:

    • daty powstania niezdolności do pracy,
    • trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności do pracy,
    • związku przyczynowego niezdolności do pracy lub śmierci z określonymi okolicznościami,
    • trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności do samodzielnej egzystencji,
    • celowości przekwalifikowania zawodowego.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • pioha

    Dodano 2013-04-17 14:22 przez pioha

    Zasiłek chorobowy a wniosek o rentę chorobową

    Po jakim czasie pobytu na zasiłku chorobowym można składać wniosek na rentę chorobową? Schorzenie, na jakie choruję, jest przewlekłe (zwyrodnienie kręgosłupa). Wcześniej leżałam w szpitalu, teraz jestem na zwolnieniu poszpitalnym.

  • konto usunięte

    Dodano 2014-10-01 09:50 przez konto usunięte

    Po jakim okresie czasu w pracy po 270 dniach nieobecności mogę pójść na reoperację?

    Jestem po 180 dniach zasiłku chorobowego oraz 3 miesięcy świadczeń rehabilitacyjnych przyznanych przez ZUS. Wróciłem do pracy po po 270 dniach. Niestety dolegliwości pooperacyjne dwóch odcinków kręgosłupa nasilają się.
    Po jakim okresie pracy po nieobecności przez 270 dni będę mógł ponownie pójść na ...

  • qazy

    Dodano 2014-07-06 13:15 przez qazy

    L4 a zakończenie zatrudnienia

    Witam,
    mam następujące pytanie dotyczące ciągłości zwolnienia lekarskiego. Od 28.05.14 przebywam na zwolnieniu lekarskim, z dniem 30.06.14 wygasła moja umowa o pracę. Do dnia 30 czerwca miałam zwolnienie lekarskie (była zachowana ciągłość zwolnień), tego samego dnia udałam się do lekarza i ponieważ ...

  • An3kk

    Dodano 2014-05-21 18:10 przez An3kk

    22 lata, chory kręgosłup a renta

    Z zawodu jestem technikiem handlowcem. Po zakończeniu nauki podjęłam się pracy w swoim zawodzie, pracuję do tej pory 1,5 roku. Cierpiałam na przewlekłe bóle kręgosłupa w końcu zrobiłam tomograf, wynik:
    Wynik badania TK kręgosłupa lędźwiowego bez kontrastu Pogłębienie lordozy odcinka L kręgosłupa z p...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-04-16 23:10 przez konto usunięte

    Ile mam urlopu? Praca na 3/4 etatu

    Ile należy mi się urlopu - pracuję do końca maja po 3-miesięcznym wypowiedzeniu. Miałam umowę na czas nieokreślonyna 3/4 etatu.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Jeśli w dzień wolny od pracy wypada święto, pracodawca musi wyznaczyć zastępczy dzień wolny – czyli „oddać” to święto pracownikom. Choroba pracownika w zastępczym dniu wolnym nie uniemożliwia pracownikowi wykorzystanie dnia ...

Popularne L4 to nic innego jak oświadczenie, że nie jesteśmy zdolni do pracy. Jakie konsekwencje ma podjęcie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego?

Urlop wypoczynkowy stanowi coroczną, nieprzerwaną i płatną przerwę w wykonywaniu pracy, przeznaczoną na odpoczynek i regenerację sił pracownika. Przysługuje on każdemu pracownikowi, bez możliwości jego zrzeczenia się.

W powszechnej świadomości ludzi utrwaliło się przekonanie, że chorego pracownika nie można zwolnić. To jednak nie do końca prawda. Przebywanie na zwolnieniu lekarskim nie zawsze chroni przed utratą pracy. Sprawdź, o jakie sytuacje chodzi.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania