Końcem października 2013 r. pracodawca złożył mi wypowiedzenie umowy z powodu likwidacji stanowiska pracy. Przysługiwało mi wypowiedzenie 3-miesięczne (umowa na czas nieokreślony). W połowie wypowiedzenia okazało się, że jestem w ciąży, o czym od razu poinformowałam pracodawcę, który zmuszony był przywrócić mnie do pracy. Od tamtej pory jestem na zwolnieniu lekarskim aż do rozwiązania (przełom lipca/sierpnia). Potrzebuję następujące informacje:
1. Proszę o podanie ścisłych terminów i przykładowego draftu oświadczenia/oświadczeń do złożenia wniosku o urlop macierzyński oraz dodatkowy macierzyński i rodzicielski (z których będę chciała skorzystać). Jaki jest lepszy wariant pobierania zasiłku: 80% przez cały rok czy 100% 60%?
2. W jaki sposób korzystniej zachować ciągłość pracy:
a) Czy po zakończeniu rodzicielskiego będę mogła od razu przejść na urlop wypoczynkowy bez niebezpieczeństwa zwolnienia przez pracodawcę? Czy pracodawca będzie mógł mi go odmówić? W jaki sposób wyliczyć ilość dni przysługujących (mam prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego)? Proszę o podanie terminu oraz draftu oświadczenia o udzielenie takiego urlopu.
b) Czy po zakończeniu rodzicielskiego będę mogła przedstawić zwolnienie chorobowe np. opiekuńcze na dziecko (ile dni przysługuje) lub na siebie (w jakich terminach je składać, jak długo może trwać), czy pracodawca może mnie zwolnić w tym czasie)?
Która z powyższych opcji jest bardziej korzystna i w jakiej konfiguracji należałoby z nich skorzystać?
3. Ze względu na pewność zwolnienia na okresie wychowawczym (firma zatrudnia ponad 20 pracowników wcześniejsze zwolnienie), to czy istnieje możliwość uniknięcia tego bez powrotu do pracy (mam podejrzenia, że po powrocie do pracy nawet przy zmniejszonym etacie pracodawca będzie robił wszystko, by podłożyć mi tzw. świnie i będzie chciał doprowadzić do zwolnienia dyscyplinarnego).
Czytałam o maks 12-miesięcznym okresie wychowawczym, wydłużanym co 3 miesiące, czy jest to związane z faktycznym powrotem do pracy?
Dziękuje za szczegółowe odpowiedzi.
2014-05-28 21:24 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Odpowiem ogólnie, bo taka formuła jest tutaj odpowiednia.
1. Co do wysokości zasiłku macierzyńskiego , 14 dni przed nim składa Pani oświadczenie w jakiej wysokości chce go Pani pobierać, więc trzeba najpierw urodzić. Jaki wariant jest lepszy?- to zalezy od tego jakie ma Pani plany i ile na daną chwilę potrzebuje gotówki.
2. Ciągłośc pracy zachowuje Pani przez cały czas będąc zatrudniona.
3. W okresie macierzyństwa szef nie może Panią zwolnić, ale na urlopie wychowawczym, już tak.
3. Może Pani przerwać wychowawczy i złozyc wniosek o obniżenie etatu (max. o 1/2) i przez 12 miesięcy być chroniona. Po tym czasie tylko "zajście w ciążę" chroni Panią przed zwolnieniem.
4. Dyscyplinarnie szef może zwolnić Panią w każdym czasie ( o ile będą takie przesłanki)
GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl
2014-05-28 22:02 autor odpowiedzi: Gosiak
Dziekuje za odpowiedz. Prosze jeszcze o doprecyzowanie odpowiedzi nr 3. Czy wniosek o obnizenie etatu wiaze sie z faktycznym powrotem do pracy? Czy jest to jedynie forma oswiadczenia obligujaca do powrotu w okreslonym czasie przy obnizeniu etatu, w oczekiwaniu na ktory pracodawca nie bedzie mogl mnie zwolnic?Jesli tak czy bede mogla zlozyc takie oswiadczenie w pierwszy dzien urlopu wychowawczego by uniknac zwolnienia?
Prosze tez o odpowiedz na moje zapytanie Czy po zakończeniu rodzicielskiego będę mogła od razu przejść na urlop wypoczynkowy bez niebezpieczeństwa zwolnienia przez pracodawcę? Czy pracodawca będzie mógł mi go odmówić?
Z gory dziekuje za odpowiedz
2014-05-29 07:47 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl
Dodano 2014-05-06 22:59 przez agniechucha
Witam,
mam kilka pytań związanych z końcem urlopu rodzicielskiego. Za miesiąc kończę urlop rodzicielski (07.06) chciałabym wiedzieć, kiedy najpóźniej muszę złożyć u pracodawcy wniosek o 26 dniowy urlop wypoczynkowy, który przysługuje mi za 2013 rok (ponieważ ciążę spędziłam od połowy stycznia 2013 n...
Dodano 2014-04-09 18:41 przez katarzyna_z
Witam,
zaszłam w ciążę w okresie wypowiedzenia umowy przez pracodawcę z powodu likwidacji mojego stanowiska pracy (były to zwolnienia grupowe). Po przedstawieniu zaświadczenia zostałam przywrócona do pracy. Przebywałam na L4 przez całą ciążę.
Teraz kończy mi się okres urlopu macierzyńskiego. Spodzie...
Dodano 2014-03-31 14:28 przez konto usunięte
Witam,
sytuacja wygląda następująco. Pracuję w korporacji. Umowa na czas nieokreślony ponad 5 lat. W związku z likwidacją stanowiska pracy dostaję 3 miesięczne wypowiedzenie i odprawę. Zachodzę w ciąże, zwracam odprawę, pracodawca przywraca mnie do pracy. Ze względu na przebieg ciąży cały czas jeste...
Dodano 2014-02-13 15:25 przez eskaeska
Witam,
w czasie gdy przebywałam na zwolnieniu z powodu zagrożonej ciąży pracodawca zlikwidował moje stanowisko pracy (całą placówkę w miejscu zamieszkania).
Mam umowę na czas nieokreślony. Teraz jestem na urlopie rodzicielskim. Jestem teraz w 10. tygodniu ciąży.
Czy mogę przerwać urlop i iść na L4? ...
Dodano 2013-02-17 00:36 przez VIOLA
Witam,
Jestem w pierwszej ciąży. Przewidywany termin porodu to 14 maja 2013 r. Cały czas jeszcze pracuję na umowę o pracę na czas nieokreślony na pełnym etacie.
Proszę o informację odnośnie urlopu po porodzie. O ile dni będę miała więcej urlopu w 2013 r. w związku z urodzeniem dziecka?
Chodzi o doda...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Szczególną ochroną przed rozwiązaniem stosunku pracy objęte są również pracownice, które zaszły w ciążę w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami pracodawca nie może wypowiedzieć ani ...
Sąd przywrócił nam pracownika do pracy. Niestety stanowisko, na którym pracował zostało niedawno zlikwidowane. Czy w takim razie musimy go przyjąć do pracy? Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji?
Sztuczna inteligencja rozgaszcza się w coraz większej ilości sektorów gospodarki. Opinię publiczną zszokowała informacja o zwolnieniu dziennikarzy jednej ze stacji radiowych i zastąpienie ich wygenerowanych przez AI "prezenterów". Czy ...
Urlop wypoczynkowy to podstawowe prawo pracownika zatrudnionego na umowę o pracę, gwarantowane przez przepisy Kodeksu pracy. Pracownik ma prawo do urlopu, a pracodawca nie może go ograniczyć pod karą grzywny. W związku z rozpoczynającymi się ...
2024-05-31 17:17
2024-05-29 23:22