eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyZatrudnienie u nowego pracodawcy na urlopie macierzyńskim


2014-05-11 12:12 autor: konto usunięte

5 751 odsłon

Zatrudnienie u nowego pracodawcy na urlopie macierzyńskim

Jestem zatrudniona na stałe. Obecnie przebywam na dodatkowym urlopie macierzyńskim wypłacanym przez ZUS do dnia 24.09.2014 roku. Z dniem 05.05.2014 roku pracodawca zlikwidował działalność (wykreślenie z ewidencji). Od dnia 06.05.2014 roku zostałam zatrudniona przez nowego pracodawcę, który otworzył ten sam rodzaj działalności z dniem 01.05.2014 r., w tym samym miejscu, na majątku poprzedniego pracodawcy (jest to sklep, poprzedni pracodawca sprzedał towar, który posiadał, wystawił fakturę VAT, nowemu właścicielowi. Dodam, że jest to małżeństwo - żona zamknęła działalność a mąż otworzył tą samą.

Myślałam, że mogę przejść do nowego pracodawcy zgodnie z art. 23 kp, ale w ZUS poinformowano nas, że w przypadku likwidacji zakładu pracy czyli wykreślenia z ewidencji nie ma możliwości przejęcia pracowników, więc mnie jako pracownika kazano wyrejestrować w związku z likwidacją zakładu z dniem 06.05.2014 r, a zarejestrować u nowego pracodawcy normalnie kodem 01100, i zachowam zasiłek macierzyński. Nowy pracodawca zgodził się abym dalej kontynuowała urlop macierzyński.

Uważam, że pracownica ZUS wprowadziła nas w błąd i mogłam przejść do nowego pracodawcy na zasadzie przejęcia a nie całkiem nowego zatrudnienia.

Moje pytania są takie:

- Jakie świadectwo powinnam otrzymać od poprzedniego pracodawcy, chodzi mi o podstawę prawną (skoro w ZUS nie zgłoszono mnie jako pracownika przejętego, tylko nowo zatrudnionego)? Czy będzie to zwolnienie z wypowiedzeniem na mocy szczególnych warunków przez pracodawcę?

- Czy mogę napisać aneks do poprzedniej umowy z pracodawcą zaznaczając w niej zmianę pracodawcy, bo pozostałe warunki umowy pozostają bez zmian, czy może napisać jakieś porozumienie skoro wiedziałam, że zostanę zatrudniona u nowego pracodawcy?

- Jakie deklaracje rozliczeniowe powinien złożyć nowy pracodawca, abym mogła nadal kontynuować urlop macierzyński? Co musi złożyć do ZUS poza drukiem ZUS-ZUA (bo ten już złożył)?

Proszę o poradę, jak to teraz zrobić aby wszystko było ok.

Ewelina W.

Pytanie zaktualizowano 2014-05-11 17:11

Czyli, pracownica  ZUS wprowadziła nas w błąd. Rozumiem, że mimio nowej umowy zachowuję urlop macierzyński na tych samych zasadach tylko u nowego płatnika składek, skoro mnie zatrudnił. A jakie deklaracje rozliczeniowe idą wówczas do zus? No i jaki art. podstawa zwolnienia na świadectwie od poprzedniego pracodawcy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-05-11 13:47 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Mógł być tutaj zasosowany art. 23 prim K.p. i wtedy nie dostała by Pani wypowiedzenia ani świadectwa pracy, natomiast zgodnie z tym artykułem była by Pani chroniona przez 12 miesięcy z zachowaniem dotychczasowych warunków zatrudnienia. W obecnej sytuacji były pracodawca powinien wydać Pani świadectwo pracy, a nowy pracodawca powinien podpisać z Panią nową umowę. Nie ma możliwości aneksowania starej lub zawarcia jakoegoś porozumienia. Nowa firma, nowa umowa oraz nowe warunki.

    Ewelina W

    konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2014-05-11 19:20

    Uzupełniając pytanie - rozumiem, że kontynuuję urlop macierzyński u nowego pracodawcy na tych samych zasadach. Jakie deklaracje rozliczeniowe powinien złożyć nowy pracodawca? Jaki artykuł - podstawa rozwiązania stosunku pracy - powinien być na świadectwie od poprzedniego pracodawcy?

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • roksanarokis

    Dodano 2014-01-06 16:18 przez roksanarokis

    Czy należą mi się świadczenia?

    Witam serdecznie,
    jestem zatrudniona w firmie od 2013 roku na czas określony dwóch lat do 2015 roku. W grudniu tego roku otrzymałam aneks do umowy ważny do końca stycznia 2014 roku. W chwili obecnej jestem w 8. tygodniu ciąży, a z dniem ustania umowy będę w 12. tygodniu ciąży. Ponadto, firma z końce...

  • Lena9999

    Dodano 2020-03-23 09:33 przez Lena9999

    Czy świadectwo pracy jest poprawne?

    Dzień dobry,pracodawca w czasie ciąży wręczył mi wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony za okresem wypowiedzenia z powodu likwidacji działalności. W świadectwie pracy natomiast nie ma takiej informacji, że wypowiedzenie dotyczy likwidacji działalności. Czy pracodawca ma obowiązek uwzględni...

  • dewues

    Dodano 2017-07-18 22:18 przez dewues

    Jak uzyskać świadectwo pracy?

    Jak mogę uzyskać świadectwo pracy od nieistniejącej od 2007 roku firmy (Plus Discount)

  • konto usunięte

    Dodano 2013-11-01 10:09 przez konto usunięte

    Umowa na zastępstwo a świadectwo pracy

    Czy kiedy pracownik przechodzi z umowy na czas zastępstwa na umowę na okres próbny, to czy za okres umowy na czas zastępstwa należy wystawić świadectwo pracy?

  • ks

    Dodano 2014-02-21 17:18 przez ks

    Umowa o pracę tymczasową a ciąża

    Witam,
    jestem pracownikiem agencji pracy tymczasowej Adecco. Umowa o pracę na pełny etat na czas określony (umowy co 3 miesiące, aktualnie od 17.12.2013 r. do 16.03.2014 r. - ciągłość od maja 2013 r.). Obecnie jestem na L4 (jestem w ciąży) ze względu na charakter pracy (szkodliwe warunki pracy, prac...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Ustawodawca zdecydował się wprowadzić uregulowania dotyczące pracy zdalnej na fali doświadczeń wynikających z rozwiązań doraźnie wprowadzonych na czas epidemii COVID-19. Znaczne zmiany w Kodeksie pracy weszły w życie 7 kwietnia 2023 roku ...

Rok 2023 przyniósł poważne zmiany w Kodeksie pracy. Oprócz nowelizacji przepisów w zakresie pracy zdalnej, 26 kwietnia zaczną też obowiązywać regulacje wdrażające unijną dyrektywę work-life balance oraz dyrektywę w sprawie ...

Planowana od dłuższego czasu nowelizacja kodeksu pracy dotycząca pracy zdalnej rozpoczyna swój formalny start. Zmiany zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw 6 lutego, a więc wejdą w życie 7 kwietnia. Jak bardzo zmieni się obecnie ...

Szalony okres covidowy wymusił konieczność dostosowania się do nietypowych okoliczności w wielu dziedzinach życia społecznego. Zmiany nastąpiły także w sektorze zatrudnienia, w którym istotne było zachowanie ciągłości procesu ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania