2014-05-01 06:17 autor: anneczka33
3 469 odsłon
Witam,
proszę o poradę w trochę trudnej sytuacji. Po 180 dniach L4 złożyłam podanie o rozwiązanie stosunku pracy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Zostałam skierowana na badania kontrolne, gdzie lekarz zrobił wpis zdolna do pracy z ograniczeniem dźwigania do 3 kg.
Problem mój polega na tym, że stanowisko mojej pracy opisane przez BHP w dokumentach na świadczenie rehabilitacyjne do ZUS-u miało adnotację, że praca zastępcy kierownika sklepu wymaga ode mnie dobrego wzroku, chodzenia oraz dobrej sprawności fizycznej. Już podczas zwolnienia (kręgosłup) lekarze orzecznicy ZUS śmiali się, że przy pracy biurowej nie można się nabawić takiej wady kręgosłupa.
Stosowne kratki z adnotacją, że wymaga dźwigania i np. wymuszonej wielogodzinnej pozycji na kasie już nie. Ze względu na ograniczenie stresu i ciągłych wezwań do ZUS-u nie złożyłam o świadczenie rehabilitacyjne, postanowiłam zrezygnować z pracy zachowując, jednak 3-miesięczny okres wypowiedzenia.
Zachodzi według mnie mała sprzeczność: pracodawca wydaje inną ocenę stanowiska pracy, niż jest ona w rzeczywistości i teraz obawiam się, że szuka sposobu, by mnie zwolnić z tytułu utraty zdolności do pracy. Tylko pytam na jakiej podstawie skoro z-ca kierownika nie dźwiga? Natomiast w skierowaniu do lekarza wykazano odwrotnie, że jest to praca fizyczna, stanowisko decyzyjne, dźwiganie wg norm. Ostatnio modą jest w mojej firmie że z-cy czy kierownicy na wypowiedzeniu otrzymują owszem swoje pensje ale rzucani są po sklepach, gdzie jest taka potrzeba i rozkładają towar.
Ja mam ograniczenie dźwigania i nie ma dla mnie innego stanowiska pracy. Firma nie chce zwalniać ze świadczenia pracy próbując wymusić na pracownikach odejście za porozumieniem stron, bez zachowania okresu wypowiedzenia. Co mogą zrobić w moim przypadku, bo powiem szczerze, że się pogubiłam w interpretacjach przepisów a za trzy dni mam się stawić z urlopu do pracy.
Dodano 2013-10-04 17:11 przez silenenavy
Witam,
dnia 21 sierpnia, br. rozpoczęłam pracę. Otrzymałam umowę o pracę na okres próbny do 31 października br. Od dnia 30 września jestem na chorobowym, które kończy się dzisiaj. Chciałabym jednak zrezygnować z pracy w trybie natychmiastowym, bez konieczności okresu wypowiedzenia (który wynosi tydz...
Dodano 2014-08-01 22:44 przez dariaf
Witam,
od 23.06.2014 do 01.08.2014 przebywałam na L4 spowodowanym wypadkiem w pracy. Z dniem 01.08.2014 lekarz zakończył mi leczenie. Sytuacja jest taka, że nie wracam już do dotychczasowej pracy. W w.w przypadku potrzebuję zdolność do pracy aby wręczyć pracodawcy wypowiedzenie po zakończonym L4?
Z...
Dodano 2013-08-29 06:58 przez GGGG81
Witam,
Mam podpisaną umowę o pracę od maja do końca roku. Rozwiązanie może nastąpić z 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Jestem na zwolnieniu lekarskim od 1,5 miesiąca.
Pytanie: Czy mogę podczas tego zwolnienia rozwiązać umowę z pracodawcą?
Dodano 2013-10-01 11:52 przez syldar11
Czy przebywając na L-4 można złożyć wypowiedzenie o pracę?
Dodano 2014-10-16 20:15 przez tomas989
Zwracam się z pytaniem, czy jeśli pójdę jutro na zwolnienie L4 trwające do końca mojego okresu umowy na okres próbny (3 miesiące) bez składania wypowiedzenia to umowa zostanie zerwana po jej okresie?Chcę dodać, iż chciałem zerwać umowę za porozumieniem stron, ale pracodawca się nie zgadza i mogę zło...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Pracownik, który przebywał na zwolnieniu chorobowym dłużej niż przez 30 dni, powinien wykonać przed powrotem do pracy badania kontrolne. Podstawą prawną tego obowiązku jest art. 299 § 2 kodeksu pracy, który wskazuje, że pracownik podlega ...
Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy realizowane jest w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy. W konsekwencji pracodawca ma prawo wtórnie zobowiązać pracownika do świadczenia pracy (zgoda zatrudnionego nie jest wymagana) ...
Popularne L4 to nic innego jak oświadczenie, że nie jesteśmy zdolni do pracy. Jakie konsekwencje ma podjęcie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego?
Pracownik, który przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, a następnie na świadczeniu rehabilitacyjnym, może zostać zwolniony bez zachowania okresu wypowiedzenia. Dowiedz się jakie warunki muszą zaistnieć aby takie zwolnienie ...
2024-05-31 17:17
2024-05-29 23:22