2014-04-24 23:33 autor: S_olcia
1 746 odsłon
Obecnie przebywam na L4, pracodawca nie uwzględnia mi premii uznaniowej do zasiłku chorobowego. Z uwagi, iż nie było żadnego zapisu, zarządzenia, regulaminu ani dokumentu, który określał zasady premii proszę pracodawcę o wyjaśnienie, dlaczego nie uwzględnia mi należnej premii, od której były płacone składki.
W e-mailu do pracodawcy podpieram się zapisem ustawy pisząc, iż do zestawienia Z3 nie uwzględniono pełnej kwoty, od których odprowadzane były wszystkie składka zgodnie z art. 41 ust. 1. W przepisach wewnątrzzakładowych (lub w umowie o pracę) pracodawca nie zawarł stosownych uregulowań. W takiej sytuacji należy przyjąć, że w podstawie świadczeń chorobowych uwzględnia się wszystkie oskładkowane składniki wynagrodzenia (a zgodnie z kartą płac wszystkie składki były oskładkowane), które mimo braku odpowiednich regulacji w przepisach płacowych nie są wypłacane za okresy pobierania świadczeń chorobowych.
Pracownik otrzymuje miesięczne nagrody uznaniowe. Ich wysokość zależy od oceny pracy pracownika. Regulamin premiowania nie zawiera postanowień o zachowywaniu prawa do nagrody za okresy pobierania świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. W związku z tym należy uznać, że nagroda nie jest pracownikowi wypłacana za okres pobierania zasiłku chorobowego i podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru tego zasiłku."
Na co w odpowiedzi od pracodawcy otrzymuje skan zarządzenia wewnętrznego, które reguluje zasady premii. Dokument widzę pierwszy raz na oczy, kadrowa odpowiadając na moje wątpliwości nie opierała się na tym dokumencie, żaden z pracowników firmy nie zna tego dokumentu. Dokument pojawia się na potrzeby zaistniałej sprawy z datą dnia zawarcia umowy o pracę, niestety nigdy nie ujrzał światła dziennego do dnia dzisiejszego.
O co mogę prosić pracodawcę, aby udowodnić ze dokument nie istniał? Zgodnie z prawem może powiedzieć, że został odczytany podczas spotkania, czy musi mieć dowód ze tak ważny dokument dotyczący zapisów umowy a dokładnie premii nie jest podpisany przez pracownika?
Dodano 2014-04-27 22:51 przez Gabi1
W umowie o pracę mam zapis, że będę otrzymywać miesięczne wynagrodzenie plus premię uznaniową do 40% wynagrodzenia brutto. W regulaminie zawarto zapis, że premia uznaniowa zależna jest od wyników pracownika w zakresie powierzonej mu pracy, oraz że świadczenie nie jest pomniejszane za okres pobierani...
Dodano 2014-04-24 11:28 przez Renatka1821
Witam,
czy po wykorzystaniu 182 dni chorobowego mogę wrócić do pracy a dokładnie bez ciągnięcia zasiłku rehabilitacyjnego? Czy pracodawca może mnie wtedy zwolnić, a jeśli tak to czy od razu oraz czy będzie mi się należeć zasiłek dla bezrobotnych?
Dodano 2014-04-15 16:06 przez ezalwosia
Witam,
przebywałam na zwolnieniu lekarskim do 06.04.2014, w tym dniu minęło 182 dni zasiłku chorobowego. Złożyłam w ZUS wniosek o rentę, ale w dniu 15.04.2014 lekarz orzecznik zamiast renty przyznał mi świadczenie rehabilitacyjne.
W dniu dzisiejszym otrzymałam pocztą zwolnienie dyscyplinarne od prac...
Dodano 2014-03-28 11:38 przez silver_moon
Witam,
od września 2012 mam podpisywane terminowe umowy o pracę z agencją pracy tymczasowej. Od listopada 2013 jestem w ciąży i do tej pory nie miałam żadnych przerw w zatrudnieniu. Ostatnia umowa kończyła mi się z dniem 1 marca 2014 r. niestety od 24 lutego do 9 marca byłam na zwolnieniu. Nową umow...
Dodano 2014-04-27 21:43 przez NFC
Witam,
ze względu na drugą ciążę postanowiłam przerwać urlop wychowawczy i przejść na L4. Wysłałam już pismo do firmy, że wracam z dniem 6 maja do pracy. Problem w tym, że w związku z wyjazdem mojego ginekologa L4 zostało mi wystawione przez niego 17 kwietnia i obowiązuje do 7 maja.
Do dnia dzisiejs...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Prawnicy z Kancelarii Gajek i Wspólnicy przyjrzeli się kwestii zmian zasad wynagrodzenia w firmie. Kodeks Pracy nie zawsze daje jednoznaczne odpowiedzi, dlatego pracodawcy często mają wątpliwości, które działania są zgodne z prawem, a ...
Choć projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 w znacznej części dotyczy sposobu organizowania szpitali i możliwości powoływania nowych osób do leczenia ...
ZUS przypomina, że od 5 września osoby wykonujące zawody medyczne nie mogą już liczyć na preferencyjne zasady w zakresie zasiłku chorobowego i dodatkowego zasiłku opiekuńczego. W praktyce oznacza to np., że zasiłek chorobowy dla ...
Szef ma prawo zweryfikowania, czy dostarczone przez pracownika zwolnienie chorobowe czyni zadość wymogom formalnym przewidzianym dla takich zaświadczeń. Może również sprawdzić, czy chory prawidłowo je wykorzystuje.
2024-05-31 17:17
2024-05-29 23:22